Сакам да ти кажам.... (љубовна исповедувачница)

Rosana

Староседелец
24 јуни 2012
267
499
1,063
Аман веќе дај врати се од таму кај шо си шо можи побрзо,ми се смачи па само шеташ негде надвор од Македонија и не можам да те видам никако. Во цело лето само еднаш те имам видов...Сфакаш шо сакам да кажам со ова? Дека не можам да издржам без тебе, без да те видам, да те гушнам!!
Ми недостигаш премногу!!! :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mameha and Сара.13

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Го слушам гласот на болката која се задушува во солзи. Се сеќавам... за миг ти ме заслепи, толку брзо ме оосвои, бев опседната од тебе. Ме освои со своето срце кое сепак не знаело да сака. Мислев дека погледите што ми ги праќаш се знак дека ме сакаш. Мислев дека тоа е љубов. Но згрешив, многу згрешив...Најпрво згрешив што те запознав и што ти ги отворив вратите на моево срце да влезеш во него. Сега сум сама, без тебе, меѓу оние што страдале некогаш. Талкам со својата тага, а излезот никаде го нема. Понекогаш се прашувам дали некаде постои некоја девојка што те сакала и што страдала поради љубовта, поради оној кому му ги подарила своите чувства. Но од тебе ни трага ни глас...
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Да би биле заедно онака како некогаш сеуште би немала ништо и би имала се. Би немала ништо зошто се мое тебе би ти припаѓало, секое чувство, бакнеж, прегратка, насмевка, време и внимание ... и истовремено би имала се зошто би те имала тебе...
А вака љубов моја, немам ништо зошто те немам тебе и се што со тебе доаѓа.

Дури и болката и солзите ми се туѓи... доаѓаат, ме распаруваат и како гости на поминување што дошле, ете така заминуваат. А јас, јас сум тага и празнина. А празнината сама по себе е ништо, дури и тажна сепак е празнина...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Lady*

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Баш Милувам...

Љубов

Милувам прашинка да си,
тих повеј да ми те донесе...

Прашинка љубов, прашинка ништотна,
прашинка невидна,
но сепак љубов, сепак љубов.

Дај да те имам во дланкиве
Нетежина, Несетило.
Дај да поверувам дека си во мене,
стуткана некаде во мене.

Милувам прашинка да си,
Тих повеј да ми те донесе...

Како што на пролет цветниците зачнуваат
дај да те заплодам,
за да се родиш во мене
љубов богатница, љубов имовита,
љубов плод љубов надрочен.

Милувам прашинка да си,
тих повеј да ми те донесе...

Но, јас те имам немаштино
најтрајна недостиг,
најблиска недофат,
најголем недорек,
па место грижата за тебе
поначесто сум доволен од себеси.

Гане Тодоровски