Сакам да кажам/Сакам да прашам

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Eи а да прашам како е праилно родум или роден ?
За некога нели кд е роден, виде на некој фејсбук там кд е роден а и пуно пут по новине сам видеја и викам грешка ли е нели е
Родум бе, мене не ми звучи литературно, звучи ми гевгелиски цакум пакум дијалект
А?
 

Lillian

Истакнат Член
7 април 2013
198
263
163
Сакам да кажам дека од денес...пред да се восхитувам на нечие мислење на форумов ќе правам еден ритуал.
Вака:
1. Отворам гугл.
2. Го копирам мислењето
- за секој случај.

Не се воодушевувај премногу,повеќето не се ни приближно со тоа што го пишуваат.Ако бараш искрено размислување не го барај на форум.Еве дури и во моето напишано можеш да се сомневаш.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
aa.mk., Ненавремените и некомплетно пополнетите пријави нема да се разгледуваат.
1157449_10151815822762138_93234529_n.jpg
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,420
1,153
Eи а да прашам како е праилно родум или роден ?
За некога нели кд е роден, виде на некој фејсбук там кд е роден а и пуно пут по новине сам видеја и викам грешка ли е нели е
Родум бе, мене не ми звучи литературно, звучи ми гевгелиски цакум пакум дијалект
А?
и двете се правилни, ама различно се употребуваат и имаат малку различно значење.
1. Парвати е роден во Куманово.
2. Парвати е родум од Куманово.
Сфаќаш?
Родум = според местото на раѓање; според потеклото .....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and parvati

SomeoneSpecial

Истакнат Член
15 август 2013
23
18
103
Да признавам го копирав мислењето ама ова за ников не е точно јас ников долго време го мислев и никот беше за мојот бивши од старт не се согласуваме и не сум некој форумски лик и на фемина само си читам статии инаку немам профил и незнам што ме натера вчера да го направам тоа и знам дека на сите ви оставив лоши впечатоци од прв ден но тоа е и се срамам од својата постапка :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and melpomena

Roxelana

Староседелец
13 март 2013
134
277
1,063
Скопје
Да признавам го копирав мислењето ама ова за ников не е точно јас ников долго време го мислев и никот беше за мојот бивши од старт не се согласуваме и не сум некој форумски лик и на фемина само си читам статии инаку немам профил и незнам што ме натера вчера да го направам тоа и знам дека на сите ви оставив лоши впечатоци од прв ден но тоа е и се срамам од својата постапка :(


Членка сум на Фемина две ипол години и не е можно да не се примети кога некој некого копира.
Инаку веќе се реагираше и на Фемина, на сите ни дојде смешно - ништо повеќе. :D
П.с. - Someonespecial ми е многу драга форумџика и ај ништо страшно за никот, а ти за него се фати да се правдаш.
Е добро де, важно и направи чест на Трендафилка со мислењето. :nerd
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Да признавам го копирав мислењето ама ова за ников не е точно јас ников долго време го мислев и никот беше за мојот бивши од старт не се согласуваме и не сум некој форумски лик и на фемина само си читам статии инаку немам профил и незнам што ме натера вчера да го направам тоа и знам дека на сите ви оставив лоши впечатоци од прв ден но тоа е и се срамам од својата постапка :(
Не се секирај ти толку де, што има врска си копирала си копирала, има луѓе што не се срамат за подалеку полоши работи од едно копирано мислење, ти се усрами и засекира за ова. Уживај си и биди си своја.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Да признавам го копирав мислењето ама ова за ников не е точно јас ников долго време го мислев и никот беше за мојот бивши од старт не се согласуваме и не сум некој форумски лик и на фемина само си читам статии инаку немам профил и незнам што ме натера вчера да го направам тоа и знам дека на сите ви оставив лоши впечатоци од прв ден но тоа е и се срамам од својата постапка :(


Обично мразам копирани работи , но кога ќе размислам подобро некогаш се случило да направам муабет со некој па да ми се бендиса неговото размислување и да го прифатам, па дури и да го пренесам на други, секако најчесто ќе кажев тој и тој вака ми кажа но можеби и некогаш сум заборавила па тоа му доаѓа како да сум го искористила туѓото мислење како свое пред некој друг.
Башка многу идеји за теми на форуми сигурно доаѓаат од нешто што ќе слушнеме или прочитаме во окружувањето, не секогаш е наша лична помисла или идеја, и тоа доколку е патентирано или објавено му доаѓа како да е украдено.

Добро е што се засрами од својата постапка, сите понекогаш треба да се засрамиме од многу работи кои ги правиме а за кои ги осудуваме другите.

Како што ти кажа Хоуп* биди си своја, секогаш е тоа најдобрата опција.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Ако девојката била своја, немало првично да си дозволи да копира туѓо мислење.
Второ, ако мислењето и се допаднало, можела да го стави и тука, а притоа и изворот да го наведе.
Ваквите постапки, колку и да се ситни, многу кажуваат за некого како личност. Реална личност, а не форумски лик.