Редовна војска

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
26
Немам некој цврст став за ова.
Не сум бил и не сакам ни да одам.
Ако се бара и ако е задолжително,ќе одам.

Ама сметам дека ништо нема да ја смени младината.
Виновни си се родителите што се сервираат на тацна и не ги тераат ништо да заработат сами.
Никогаш не сум добил нешто без да го заслужам. И јадев ќотек ко магаре.
И не се срамам сега. Всушност,тие што не јаделе а што сега се разгален олош би требало да се срамат.
A една година строгост неможе да смени нешто што е уништено од мали нозе...
 

Ку Рајбер

Полноправен Член
2 август 2013
71
59
18
41
Гевгелија
Немам некој цврст став за ова.
Не сум бил и не сакам ни да одам.
Ако се бара и ако е задолжително,ќе одам.

Ама сметам дека ништо нема да ја смени младината.
Виновни си се родителите што се сервираат на тацна и не ги тераат ништо да заработат сами.
Никогаш не сум добил нешто без да го заслужам. И јадев ќотек ко магаре.
И не се срамам сега. Всушност,тие што не јаделе а што сега се разгален олош би требало да се срамат.
A една година строгост неможе да смени нешто што е уништено од мали нозе...

.....Брат,не е една година,пола е,а од таа пола-пола е викенди,излези,редовност....
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Сметам дека треба да се врати редовната војска . НО ! За сите исто . И мажи и жени , ако биде , да биде како што треба . Жениве сакаат рамноправност , епа треба и ние у редовна војска рамо до рамо со мажите . И еден месец да е , како што треба да е .

Јас би одела , уште од мала сакам оружје , ме интересира пукањето со вакво оружје - такво оружје , боречки вештини , тактички вежби , тимска и самостојна работа .. И ќе одев , да не бев у 9-ти месец кога се пријавуваше маж ми . После дете мало , па друго , и си останав ни натаму ни наваму :unsure .

Ама се снаоѓам да си ја задоволам потребата за оружје . Имам дома плашливец , војнички нож и едно цевче кое е всушност ловачка пушка, во мини димензија :D .
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Treba da se vovede zadolzitelno vojska.
Kakvi se maskite deneska. Odat na baleti, lizganje na mraz, na casovi za salsa, na zumba, aerobik, a ne znaat da smenat sijalica. A za nas, devojcinjata, da bide zadolzitelno rabota vo domovite-primer pletenje, gotvenje, i da imame dopolnitelna rabota na nekoe rabotno mesto. Maskite znaat da ozboruvaat povece od devojcinjata/zenite. I posle zasto ne im veruvame i zasto gi smetame za nesozreani.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape and -alf-

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сметам дека треба да се врати редовната војска . НО ! За сите исто . И мажи и жени , ако биде , да биде како што треба . Жениве сакаат рамноправност , епа треба и ние у редовна војска рамо до рамо со мажите . И еден месец да е , како што треба да е .

Јас би одела , уште од мала сакам оружје , ме интересира пукањето со вакво оружје - такво оружје , боречки вештини , тактички вежби , тимска и самостојна работа .. И ќе одев , да не бев у 9-ти месец кога се пријавуваше маж ми . После дете мало , па друго , и си останав ни натаму ни наваму :unsure .

Ама се снаоѓам да си ја задоволам потребата за оружје . Имам дома плашливец , војнички нож и едно цевче кое е всушност ловачка пушка, во мини димензија :D .

Не сум знаел дека во регрутна војска се учеле боречки вештини. Колку што знам од војска најмногу може да се добие хронично воспаление или СПБ.

Treba da se vovede zadolzitelno vojska.
Kakvi se maskite deneska. Odat na baleti, lizganje na mraz, na casovi za salsa, na zumba, aerobik, a ne znaat da smenat sijalica. A za nas, devojcinjata, da bide zadolzitelno rabota vo domovite-primer pletenje, gotvenje, i da imame dopolnitelna rabota na nekoe rabotno mesto. Maskite znaat da ozboruvaat povece od devojcinjata/zenite. I posle zasto ne im veruvame i zasto gi smetame za nesozreani.

Еве што е прафа жена! Си знае каде и е местото и не се меша во машки ствари.
Денес мажите се пропедерчија, се знае праф маш има барем еднаш загинато во војна, два пати уште подобро! Лузна, празна очна дупка, со една рака, една нога, сето тоа е симбол на прафо машко!
Не е чудно што жените се разочарани, гледаат мажи без лузна, без метална плоча во глава, без превез на око, без дрвена нога и се разочарани.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Не сум знаел дека во регрутна војска се учеле боречки вештини. Колку што знам од војска најмногу може да се добие хронично воспаление или СПБ.



Еве што е прафа жена! Си знае каде и е местото и не се меша во машки ствари.
Денес мажите се пропедерчија, се знае праф маш има барем еднаш загинато во војна, два пати уште подобро! Лузна, празна очна дупка, со една рака, една нога, сето тоа е симбол на прафо машко!
Не е чудно што жените се разочарани, гледаат мажи без лузна, без метална плоча во глава, без превез на око, без дрвена нога и се разочарани.
Не реков дека задолжително се учат боречки вештини , туку ако сакаш можеш да научиш ( сепак има старешини и многу луѓе се некој знае боречки вештини ) , НО ! Треба да е задолжително да се учат боречки вештини во регрутна војска . Барем основни .

СПБ нема да добиеш ако не го пикаш Стојко кај шо не му е место :D .

Исто така , сметам дека војската , како и курсеви за домашни обврски треба да бидат задолжителни за двата пола , односно , да не се делат обврските на машки и женски , туку да бидат и за машки и за женски ( на пример , во странција има жени автомеханичарки , шоферки на автобуси , и слични " машки " професии , овде сеуште е табу жена со возачка за Б категорија (facepalm) не дај боже да има положено за комбе или нешто поголемо за луда ќе ја прогласат (facepalm) ) . Значи , ако се прогласи задолжително служење на воен рок , да нема двојни аршини , тоа да важи за сите подеднакво , исто како што секој маж може да стане фризер и шминкер ( и тоа ни го украдоа маживе аман , кај и да е и менструалниот циклус ќе ни го земат (facepalm) ) така да може секоја жена која мисли дека може да стане автомеханичар или воено лице на пример .
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не реков дека задолжително се учат боречки вештини , туку ако сакаш можеш да научиш ( сепак има старешини и многу луѓе се некој знае боречки вештини ) , НО ! Треба да е задолжително да се учат боречки вештини во регрутна војска . Барем основни .

СПБ нема да добиеш ако не го пикаш Стојко кај шо не му е место :D .

Исто така , сметам дека војската , како и курсеви за домашни обврски треба да бидат задолжителни за двата пола , односно , да не се делат обврските на машки и женски , туку да бидат и за машки и за женски ( на пример , во странција има жени автомеханичарки , шоферки на автобуси , и слични " машки " професии , овде сеуште е табу жена со возачка за Б категорија (facepalm) не дај боже да има положено за комбе или нешто поголемо за луда ќе ја прогласат (facepalm) ) . Значи , ако се прогласи задолжително служење на воен рок , да нема двојни аршини , тоа да важи за сите подеднакво , исто како што секој маж може да стане фризер и шминкер ( и тоа ни го украдоа маживе аман , кај и да е и менструалниот циклус ќе ни го земат (facepalm) ) така да може секоја жена која мисли дека може да стане автомеханичар или воено лице на пример .

Замисли, само на момент, дека боречка вештина може секој да тренира и во цивилство. Кој сака нек изволи, мажи, жени, хермафродити, транџи, црни, бели...

Старешините во АРМ и слични дувла имаат стомаци доволно големи со салото да запрат барем 9мм пиштолски метак, друга вештина освен дебелење не знаат.
Ништо нема да се добие со регрутна војска освен споменатите болештини, тоа е ретроградна, ужасно застарена и глупава идеја, насекаде ја укинуваат бидејќи модерното бојно поле не е она од пред 100 години. Технологијата, стратегијата, тактиката, оперативноста = сето тоа е неверојатно променето, чак една Америка мораше од корен да измени све пост Виет Нам поради дебаклот со регрутна војска.

Војската треба да е борбена сила со цел да ја брани територијата а не бекап за родителски и општествени фејлови. Една таква неславна војска беше ЈНА којашто е веројатно најлошата војска во позната историја. Може и да напишам зошто, но тој муабет е досаден за женски особи :D Иако имајќи неограничени финансии и уживајќи некаков дебилен статус меѓу дебиластата популација, тоа срање се распадна како кула од карти 1991 во моментот кога требало да ја брани држаата.

За да се има став треба да се знае понешто од темата а не само да се пишува како мали Џокица замишља војску.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Isto i jas kako @Maks vo Leptokarija vo baraki nekoj,pa cekav za vo Ohrid da viknat i se prekina se,ubavo bi bilo da se vrati,pred se iskustvo,disciplina,a i mnogu drugi korisni naviki,nema kaj nas nekoja vojska toa e igracka rabota ali vo sekoj slucaj,daj boze da se vrati,generaciive po mladi da ne otidat epten vo rikverc ;)