Разговарање со родителите во врска со сексот | Црнобело Форум

Разговарање со родителите во врска со сексот

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,233
5,748
1,683
Disco
Тоа треба да се учи на училиште на биологија или некои такви предмети. Дома е премногу непријатно да разговараш со твоите за тоа.

И тоа е сомнително, замисли некој професор, некој мрсен досаден и полуписмен лик објаснува за сексови нешто, кажува досетки од пред кооперација и се церека и се ѕвери во цицка на 16 годишна ученичка...језиво...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
@Makedonec сега јас не велам со твоите да седнеш и за пози да праите муабет али нема ништо лошо бар со едниот да си близок и да можеш да разговараш за стварите што те интересираат. Може тоа да биде ете контрацепција, пример оти мајката да не појде со ќерката на гинеколог и кога веќе е сексуално активна ќе и даде пилули со кои ќе се заштити од бременост.
Тоа е далеку подобра варијанта отколку некој да ја напумпа па да се бафта после со абортуси нели?
Затоа не треба да е табу тема тоа туку напротив.
А за сексуално образование сум со соодветен кадар за истото или ако го нема како предмет барем за основните работи да се вметне во некој веќе постоечки, биологија или што ти знам слично нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,772
7,299
1,153
Big Sur
Многу, ама ПРЕМНОГУ е битно да се разговара на оваа тема уште од помала возраст.
Не ми е јасно како демек срамота е тоа, немој родителите да го изговорат зборот секс, чиниш детето во Киндер им се паднало, па ќе извалкаат уста и ум.
Со правилна едукација би се спречиле многу несакани бремености и инфекции, а не мора ни експлицитно или опширно да е.
Памтам дека мајка ми уште некаде на 6 години почна да ме подучува. Најпрво беше за менструалниот циклус кај жените бидејќи купуваше влошки, а не знаев што се и ми објасни дека секоја жена го има тоа, ќе дознаам за 5-6 години и да не се плашам кога ќе приметам крв бидејќи е нормално.
Никогаш не ме лажела дека децата ги носи штркот или „кога мама и тато многу се сакаат...“, туку дека половите органи не служат само за мочкање, туку и за репродукција. Ми зборела и што е химен и дека може истиот да се повреди, дека првиот секс претежно боли и има малку крв, дека треба да внимавам на избор на партнер и да користам заштита.
Никогаш ништо не било експлицитно објаснето, но сепак ми беше доволно. Секако, за среќа тука беше и интернетот, па можев и сликовито да видам за што збори :zelen или да прогуглам ако ми е глупаво да прашам нешто.

Никогаш не сме зборувале апла за мојот сексуален живот, а-у, туку повремено знаеше да ми каже само да користам заштита и готово. Чудно, пошто за некои работи има постаромодни сфаќања, но ете, лесно пројдов на ова поле.
Тотално ги сфаќам децата чии родители им набиле страв/срам да зборуваат со нив на таа тема, но не ги сфаќам тие родители што избегнуваат да го подучат своето дете, па глумат изненадени зошто не користело заштита, зошто бременост, зошто инфекција, моето дете нема секс... (punch)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,233
5,748
1,683
Disco
Многу, ама ПРЕМНОГУ е битно да се разговара на оваа тема уште од помала возраст.
Не ми е јасно како демек срамота е тоа, немој родителите да го изговорат зборот секс, чиниш детето во Киндер им се паднало, па ќе извалкаат уста и ум.
Со правилна едукација би се спречиле многу несакани бремености и инфекции, а не мора ни експлицитно или опширно да е.
Памтам дека мајка ми уште некаде на 6 години почна да ме подучува. Најпрво беше за менструалниот циклус кај жените бидејќи купуваше влошки, а не знаев што се и ми објасни дека секоја жена го има тоа, ќе дознаам за 5-6 години и да не се плашам кога ќе приметам крв бидејќи е нормално.
Никогаш не ме лажела дека децата ги носи штркот или „кога мама и тато многу се сакаат...“, туку дека половите органи не служат само за мочкање, туку и за репродукција. Ми зборела и што е химен и дека може истиот да се повреди, дека првиот секс претежно боли и има малку крв, дека треба да внимавам на избор на партнер и да користам заштита.
Никогаш ништо не било експлицитно објаснето, но сепак ми беше доволно. Секако, за среќа тука беше и интернетот, па можев и сликовито да видам за што збори :zelen или да прогуглам ако ми е глупаво да прашам нешто.

Никогаш не сме зборувале апла за мојот сексуален живот, а-у, туку повремено знаеше да ми каже само да користам заштита и готово. Чудно, пошто за некои работи има постаромодни сфаќања, но ете, лесно пројдов на ова поле.
Тотално ги сфаќам децата чии родители им набиле страв/срам да зборуваат со нив на таа тема, но не ги сфаќам тие родители што избегнуваат да го подучат своето дете, па глумат изненадени зошто не користело заштита, зошто бременост, зошто инфекција, моето дете нема секс... (punch)
Ух, си имала среќа. Кај нас сексот беше табу-тема, при сексиљави сцени на ТВ секогаш имаше непријатна тишина, никој ништо не ми кажал за секс. Како хаце комунисти до 08.09.1991 а после таа дата born-again christians моите никако не најдоа за сходно да кажат нешто на таа тема.

Една од стапиците кои млада персона може да западне е порно индустријата како заменски "учител" по секс. Тоа доведува до катастрофи и комедии.

Не бев баш најсигурен што и како и затоа првиот пат (нејзе не и беше) во умот си имав утувено да правам се обратно од муабетите на "gradski jebaci" или од порничи, па така све правев релативно полека и со внимание, па после некој ден таа ми вика дека не очекувала толкава посветеност од мене (cigankata umrela:D ) пошто као прв пат, и не ми веруваше дека е прв пат па зошто ме лажеш, и оди докажи. Бев малку така и зацапан па и тоа помогна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,772
7,299
1,153
Big Sur
Ух, си имала среќа. Кај нас сексот беше табу-тема, при сексиљави сцени на ТВ секогаш имаше непријатна тишина, никој ништо не ми кажал за секс. Како хаце комунисти до 08.09.1991 а после таа дата born-again christians моите никако не најдоа за сходно да кажат нешто на таа тема.

Една од стапиците кои млада персона може да западне е порно индустријата како заменски "учител" по секс. Тоа доведува до катастрофи и комедии.

Не бев баш најсигурен што и како и затоа првиот пат (нејзе не и беше) во умот си имав утувено да правам се обратно од муабетите на "gradski jebaci" или од порничи, па така све правев релативно полека и со внимание, па после некој ден таа ми вика дека не очекувала толкава посветеност од мене (cigankata umrela:D ) пошто као прв пат, и не ми веруваше дека е прв пат па зошто ме лажеш, и оди докажи. Бев малку така и зацапан па и тоа помогна.
Па добро, а замисли па родител да ти е gracki jeba4, па ти кажува во детали за неговите сексуални подвизи, па секое излегување ти намигнува, а секое враќање те прашува dupi6 li ne6to и те потсетува дека od mo4ka si praen, а во негово време он ја онадел цурата дури се возеле на Томосот и уште три го чекале да заврши кругот, па да ги качи и нив.
Две подеднакво лоши страни. (puke)

Инаку мене тоа и ме чуди кај мајка ми. И таа е растена со генерациите Титови пионири (таа не била, ама сепак), се крстиле со тетка ми по своја волја дури на свои 31 и 33 години, но мислам дека фактот што самите се едуцирале на тие теми, им има помогнато да сфатат дека не треба така и дека е срамно да не го научиш своето дете на некои основни работи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,233
5,748
1,683
Disco
Па добро, а замисли па родител да ти е gracki jeba4, па ти кажува во детали за неговите сексуални подвизи, па секое излегување ти намигнува, а секое враќање те прашува dupi6 li ne6to и те потсетува дека od mo4ka si praen, а во негово време он ја онадел цурата дури се возеле на Томосот и уште три го чекале да заврши кругот, па да ги качи и нив.
Две подеднакво лоши страни. (puke)

Инаку мене тоа и ме чуди кај мајка ми. И таа е растена со генерациите Титови пионири (таа не била, ама сепак), се крстиле со тетка ми по своја волја дури на свои 31 и 33 години, но мислам дека фактот што самите се едуцирале на тие теми, им има помогнато да сфатат дека не треба така и дека е срамно да не го научиш своето дете на некои основни работи.
Имав другарка која имаше брат а татко и разведен и јакиот фраер преженет на 50 години со типка од Албанија, класика грацки јебач и есенција на праф маш со бемве од 1992 со шрафцигер на стакло од врата :D
И така се возеле некаде и овој татково почнал нешто во стил "синко ко не јебе све не јебе ништа" а на другаркава и викал "праи шо ќе праиш, е*и се колку сакаш само некој да те видам трудна, ум во глава и без куртон да не даваш п***а" :D Татков совет на ќерка да се ебела (facepalm)
Типката имаше сериозно психички проблеми за жал, ама со такви родители класика нешто нема да штима во сексуалната сфера па трауми, конфликти, промискуитет, имаше 3-4 СПБ херпес, кандида, гонореа и уште нешто,џабе неверојатна интелигенција.
И тоа не ми е јасно, како луѓе со страшно висока интелигенција не можат да седнат што се вели, да се видат во огледало, куд плови овај брод, па да побараат помош, терапија било кај психолог било медикаменти било нешто трето, муабет со блиски пријатели и све по ред, оставаат да се таложат проблеми со години...