1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Развод: да или не?

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од Elence, 21 февруари 2012.

 1. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,178
  Допаѓања:
  2,240
  или е психопатски пореметена умоболна љубоморна пијаница која единствено решение за сите негови проблеми и радости гледа само и само во насилството т.е ќотекот. :)
  А у последно време доста такви има кај нас. Ама ништо страшно на крај жената пак е крива
   
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  А мажот кога има право да се разведе?:biggrin
   
  На corki и 4FUN им се допаѓа ова.
 3. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  не може да биде само пијаница? -многу титули му нареди ти ]:)
  - нормално дека на крајот пак жената е крива, крива е пред се што тоа го трпи и дозволува да се повторува (ако е без причина)
  еве пример, пар од мое маало, сега немам појма каде живеат и дали заедно живеат, али додека беа заедно, секоја вечер мажот бумбар ја правеше, а она пак секој ден по комшии си идеше... изгледа и одговараше ќотекот од мажот и е*****о од комшиите... кога ке видиш па убо и било бе :frantic:D
   
 4. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448


  па сега,како мажот да ја зеде вината врз себе,па тој не шета по комшии :) се знае развод може да се случи само со причина.Ама во случајот немало развод,значи им одговарааааааа!!! :)
   
 5. balerina

  balerina Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  96
  Постои оправдана причина за одвојување, како во случаи на тешко физичко малтретирање или кога намерно не се дава издршка.
   
 6. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,178
  Допаѓања:
  2,240
  Абе може да биде и само пијаница но поубаво звучи со повеќе титули онака мераклиски. :D се зезам туку во право си за тоа дека жените се криви што трпат и го дозволуваат тоа, стварно сме глупи, а можеби и се плашиме пошто нели сме "понежен пол" па немаме толку сила и храброст да ставиме крај, а доколку би пријавиле бар кај нас исто ко да не сме пријавиле е не е исто де ќотекот е зголемен. :)
  Иначе јас едвај чекам да налетам на некој таков пијаница со титули има цревата да му ги превртам па следен пат ни мува нема да му текне да утепа не па жена да тепа. :)
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Луѓето стапуваат во брак поведени од нагони а се разведуваат поведени од разумот...чист или поматен...
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Ах, тоа зошто има жени кои обожаваат насилници е мистерија подлабока од Маријанскиот ров во Пацификот (а нема ништо подлабоко од него)...
  Некои може не ја надраснуваат адолесцентската фаза на сексуално-емоционално приврзување кон `бед бој` што подоцна има тешки последици... повеќе по челадта него по жената иако и тоа е релативно...
  Има некои сомнителни теории дека наводно постоеле алфа-мажјаци нешто као ариевци демек па жената го губела разумот при негово присуство, еволуциони психологии и такви ствари, нормално особините на таквиот мажјак се арбитрарно доделени од теоретичарите па делува како карикатура...

  Можеби се работи за комбинација од фактори, судар на новото време со милениумските традиции на понижување на жената, благотворното дејство на 1200 години неприкосновена црковна моралност, можеби некои работи се веќе џенетик трејт кај некои жени, бидејќи од силата на мажот порано зависел и опстанокот на семејството (многу поретко од умот, мислењето не било особено барана роба) па така жените се палат на демонстрација на физичка сила, моќ, фантазии за силување од непознати ликови провејуваат низ женските мисли и слични ужаси.... а можеби сето тоа има биолошки корени.:unsure

  Како и да е, крајно време е нагонот да почне да работи за разумот, во време кога постојат дугмиња за лансирање на ај-си-би-еми, се патува преку атлантик за 6 часа, на неколку клика од нас е цела глобална библиотека а моќни турбини вртат со пареа добиена преку нуклеарни реактори и праќаат енергија кон мрежата.... смешно е уште рајата да се бави со тоа дали Марта треба да го остави Симе пошто ја млати...
   
  На Prashina, escape и diva orhideja им се допаѓа ова.
 9. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,178
  Допаѓања:
  2,240
  Многу многу не разбрав баш што сакаше да кажеш али од тоа што го разбрав се согласувам со тебе :)
  Иначе што се однесува до темава јас сум за развод никој не е должен некого да трпи посебно кога има малтретирање без разлика дали жртвите се мажи или жени и без разлика дали имаат цела градинка деца, за децата како прво е подобро тие да бидат разведени отколку да живеат во таква средина.
   
  На Outrider и diva orhideja им се допаѓа ова.
 10. MacedonishQueen

  MacedonishQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2015
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  131
  Изневерување, премногу караници, не посветеност, премногу љубомора. Секако и се мажат-женат премногу мали и се не зрели кога ќе го сватат животот тогаш почнуваат да се каат за све. Во денешно време гледам многу што се земаат од љубов и за 2-3 месеци се разведуваат. Па добро бе размислете еднаш зрело пред да стапите во брак. Бракот не е туку така лесна работа, бракот е голема должност ама ете нашава младина него мисли тоа ајде бе го/ја сакам шубо ќе си бидам секој ден со неа/него мислат ќе им биде све убаво како што им е во врска. То е.
   

Сподели: