Развод: да или не?

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
Иначе ако бракот е неподнослив, фала богу треба да се одлучи на развод што побргу тоа подобро за да имаат време да продолжат со животот и двајцата бивши партнери, но да се внимава доколку имаат деца, за тоа да биде помалце болно за нив. Децата на такви родители може подоцна да се затворат во себе или да бидат агресивни.

P.S. Baronessa Темава да се префрли во Дом и Семејство.
добро си е темава тука бидејќи разводот претставува разделба на љубовен план... шо има врска ќе се разведете а пак ќе се гледате на се:cenzuraс
 

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
ако не се почитуваат меѓусебе, ако има напнати ситуации, кавги, насилство, мислам дека треба веднаш развод
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Поарно ужасен крај него ужас без крај... Ако нешто не оди парно е да се прекини.
Инаку според мене зголемениот број разводи е резултат на освестувањето на луѓете. Сега се поретко се учат младите да ќутат и да трпат за да ги посрамат родителите. Порано за атер на децата а и да не пукне срам се преминувало преку се и сешто, дури и преку малтретирање.
 

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
Доколку направи друго семејство тогаш сигурно би добил ултиматум ние или тие! но што веќе еднаш сме кажале ДА значи тоа е тоа и не би се мажила за некој кој не е сигурен во тоа и би ме зел затоа што му "клизнало".. подобро сама ќе го гледам детето него така да биде! ... За варање и такви банални работи сигурно нема да растурам брак и семејство.. пошто друго е да има секс со некоја друга а друго е љубовта кон семејството... задоволството е минливо, а секогаш ќе се враќа во моја прегратка
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
подобро добар развод отколку лош брак....а за да не зависиме материјално од мажите и тоа да не обврзува да останема во брак треба да не брзаме со мажачка дур не си створиме своја кариера и колку толку независност во животот
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
сум за развод доколку не би постоел факторот наречен деца......кога се присутни деца...тогаш е најкомплицирано....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Eisenhauer

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Малку ми е нелогично како некои луѓе гледаат на разводот како на нешто секојдневно и обично....За децата тоа е огромна траума и треба мноогу да се снимава особено ако се во онаа возраст кога се мали а сепак се разбираат (10,11,12 години) И мислам дека за да дојде до тој стадиум на развод на бракот треба да има огромен проблем како алхохолизам,дрога,физичко и псичичко малтретирање а не заради некоја кавга или те навредил, не се сложува со твоите родители или пак обратно...А за крај мислам дека секој треба да биде свесен со каков човек влегува во брак...Дали е тој способен да направи такви грешки за да дојде до развод
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Зошто мислите дека разводите се толку чести во денешницата?

Се зависи од бракот. Многу луѓе избрзуваат и не промислуваат пред да се земат. Или ќе направат "беља" па потоа ајде набрзинка свадба, некои од овие бракови успеваат, но некои и не. Има различни причини, малтретирање психичко или физичко, па поради недостиг на финансии се почести се караниците, изневерување итн итн. Да полошо е кога има деца, меѓутоа подобро е да се разведеш во овие случаеви, од колку да седиш и трпиш во дисфункционален брак. Децата се тие што највеќе страдаат, меѓутоа па што би можеле да научат ако ве гледаат секој ден со мажот или жената како се карате, вриштите, тепате и слично. Или пак кога се обидуваат да го зачуваат семејството поради децата или што ќе речел овој или оној. Не ме боли :cenzura ама ич што ќе кажат другите. Не се мажам јас заради нив. Што не значи дека при првата потешкотија треба одма развод да се бара. Според мене бракот и децата се светост да, ама по секоја цена не би останала во таков брак.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048