Предлози за книги - Со кратка рецензија

andrea.

Нов член
26 јули 2012
1
6
3
Моќта на потсвеста - ми се допадна бидејќи со самото читање на книгата сфаќате дека вие ја имате таа моќ и колку само со таа моќ можите преку ноќ да се промените во друга личност.
 

Andrea Bloodbucket

Истакнат Член
18 февруари 2012
285
328
63
Пурпурен хибискус - Чимаманда Н. Адичи

Во Нигерија, петнаесетгодишната Камбили и нејзиниот постар брат живеат привилегиран живот. Татко им е богат и угледен човек, куќата е прекрасна, учат во ексклузивни мисионерски училишта. Но нежниот глас на Камбили открива дека нивниот семеен живот е далеку од хармоничен.​
Таткото кој е бескрајно религиозен ги казнува за секоја работа која не е еднаква на совршенството. Кога Камбили за прв пат ќе замина од дома, на гости кај тетка си, таму таа открива еден сосема нов свет исполнет со книги, мирис на убава храна, смеа на деца, цвеќиња... но најголемото откритие за неа е откривањето на љубовта кога таа ќе се вљуби во еден млад свештеник. Кога таа се враќа дома од новиот свет ја затекнува нешто што не можела да го замисли.​
Ова е дел од текстот од корицата на оваа книга, повелете оценете ја и коментирајте, оние кои ја имаат прочитано.
purpuren%20hibiskus_mala.jpg

 

девојкатаовен

Полноправен Член
12 јуни 2012
50
50
18
29
Ветерници на боговите од Сидни Шелдон - првата книга која ја имам прочитано од него, ми ја препорача библиотекарот, но не зажалив. Инаку дејството е следново: Прво, одредена група на луѓе прават СЕ за Мери Ешли да стане амбасадор во Романија (и го убиваат сопругот кој неќеше да се согласи на тоа), а зошто го прават тоа ? За потоа и неа да ја убијат и да докажат дека е невожможно да има американски амбасадор во некоја од земјите зад железната врата. Уште една книга која зборува дека на пријателот не треба да му се верува, бидејќи нејзниот пријател е еден од оние кои сакаат да ја елиминираат. И Мери Ешли станува мета на Ејнџел (серискиот убиец), но ќе ја спаси лудоста (сами ќе прочитате каква лудост :)) Ја препорачувам на сите..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avona Vi

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
“ Кој го здипли моето сиренце“ Спенсер Џонсон.
Книгава ти помага дефинитивно во тешки моменти делува некако психолошки , а приказната е едноставна и може да се најде секој во неа. Дополнителна препорака , ако сте прочитале некоја негова книга ( Подарок , една минута за себе , планини и долини.....) не ја читајте едноставно по први 10 страни ти станува јсано дека е истата приказна со сменети имиња и изменети настани.
 

the law

Нов член
25 јули 2012
3
1
3
33
Часови по секс е едноставно, комично и директно ѕиркање во светот на машките проблеми, а Даниел Грант е автор без влакна на јазикот.- Камерон Мен ...
хмм, вреди да се прочита :))
 

Sofija S.

Нов член
6 август 2012
2
2
3
40
па....сега на саем кога бев ја купив Пефректна Хемија. Кога почнав да ја читам малку ми беше чудно затоа што дечкото во кој ќе се заљуби девојкава е Мексиканец, во банда е, а таа е едноставно принцеза. Ќе се грози од него ќе го мрази ама подоцна кога ќе бидат партнери на хемија, таа ќе го види вистинскиот Алекс. Интересна е. Има многу чуства при читање. Едно време ќе плачеш, едно време ќе се смееш. Оној кој сака да чита ваков тип на книги предлагам да си ја купи. :)

http://sakamknigi.mk/index.php?option=com_k2&view=item&id=2821:перфектна-хемија-симон-елкелс&Itemid=70

Исто така ја купив и Рајот може да почека и таа е интересна. Девојкава треба да прави свадба. И денот пред свадбата ќе се на таван и ќе падне. Ќе го скрши вратот и ќе умре. Меѓутоа горе ќе има две опции. Да оди во рајот и да се види со своите родители и таму да остане засекогаш или да изврши мисија која ќе и е зададена и да стане дух. Таа секако одбира да изврши мисија. Мисијата ќе биде да ја пронајде вистинската љубов на тотално непознат човек. Ии ќе оди во куќата на духови и ќе запознае двајца кои вршат мисија исто така. Едниот е маж кој мириса ужасно :giggle а другата е девојче на 18 години кое многу е злобно. Ќе ја навредува и се така. Ии ќе им помогне и нив за извршување на мисиите и нејзината ќе успее да ја изврши. И не коментирам повеќе прочитајте ја сами. :)

Сега незнам шо книга да си купам..Пааа некој предлози? (talk)



Дали можеби го знеш Ева името и презимето на авторот?
Јас би Ви ја препорачала
К - Умешноста на љубовта - Хонг Јинг

Вистинска приказна која се вбројува меѓу еротски книги исплетена од префинети нишки на љубов и страст. Даоистичката умешност на водење љубов.Англичанецот Џулијан Бел,оди во Кина да предава како Универзитетски професор и непланирано се заљубува во сопругата на Деканот.
Во оваа книга Хонг нѝ докажува дека жените од Кина имаат посебни способности за водење љубов и преку пишаните зборови нѝ ги откриваат нивните тајни во заведувањето.
К е прекрасна книга во која се ужива непрекинато до последната страница.
Дело кое ме воодушевило како малку книги кои сум ги прочитала.Читајте како нивната љубов ќе се развива,до каде ќе оди и дали ќе заврши.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Eva

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Знае некој "хорор" книги?

Еве неколку книги што ги препорачувам, само 5/6 имам од тука прочитано, и повеќето интересно ми изгледаат, си ги симнав, па ќе видиме дали се.
http://www.esquire.com/print-this/75-books?page=all/
 

LadyInBlack

Нов член
10 август 2012
2
1
1
Ќерката на Магда - Кетрин Колиер

Кетрин Колиер има дарба да им даде живот на нејзините ликови и ќе успее до самиот крај да го задржи вниманието на секој читател.Трогателна до солзи семејна драма.
magda.png
Без земја и без пари по Втората светска војна, Магда Јанек оди во велшкиот град Понтерпирт со надеж дека ќе си изгради нов живот за себе и за нејзината ќерка Хелена.​
Сè што Магда може да и даде на Хелена се амбициите кои таа еднаш ги негувала за себе си, сништата кои безмилосно и биле одземени од војната и ужасот потоа...​
Но, во шеесеттите години Понтерприт е место на можности... На возраст од дваесет и една година, ќерката на Магда има убавина, самодоверба и перспектива дури и над најсмелите фантазии и очекувања на мајка и.
Хелена има сѐ што би можела да посака една млада девојка, нo ненадејно ја губи мајка си и сакајќи да ја однесе нејзината пепел во родното и село во Полска открива горка тајна која таа ја однела со себе во гробот. Но не секогаш тајните остануваат закопани...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kristina94