Прашања, објаснувања, совети, сервиси... | Црнобело Форум

Прашања, објаснувања, совети, сервиси...

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
Овој автомобил бил купен преку интернет реклама по цена од $ 13.000. Откако автомобилот бил купен новиот сопственик забележал дека еден од звучниците во автомобилот не работи па затоа тој одлучил да го поправам, по демонтирање на врата за да видам што е проблемот со звучникот наидол на еден куп слики заедно со писмо.
Писмо: Драг пријателе, ти благодарам што ја купи оваа кола, краток период пред да ја продадам имав сообраќајна несреќа, не се секирај јас сум во ред а колата беше осигурана, со парите од осигурувањето отидов во отпад и таму најдов се што ме е потребно, дел од ваму дел од таму ја склопив во едно и еве ја како нова.
Со писмото ги нашол и овие слики

http://www.smile.mk/kola-so-iznenaduvanje/ :giggle
ти каква кола имаш?
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
ти каква кола имаш?

колата ми е застава 101 инаку сум прв газда на неа :cool:
али ако би одел на половна тоа би бил одавде од македонија и тоа стара до 5 години најмногу од човек што го знам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Foxboro

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Автомобил кој работи на вода (HHO генератор)

http://ohrid1.com/izbor/struzhanets-so-nevero-aten-izum-avtomobil-na-voda

Еве еден Стружанец кој успеал да го направи ова.

Што мислите вие за ова?Дали е штетно за моторот?

Еве еден извадок

Поради големото загадување и скапото гориво, Маријан Раданец од Бјеловар, пред три години го конструирал првиот генератор кој создава гас од вода.

Тоа е изум на Тесла, кој предвидувал дека во иднината возилата ќе се движат со помош на водата, вели познатиот еколошки активист од Бјеловар Маријан Раданец(63). Тој веќе три години вози автомобил кој како гориво користи бензин и гас кој е произведен со помош на тој генератор.Генераторот троши 1 децилитар вода и произведува околу 190 литри гас. Струјата потребна за хидролиза ја зема од акумулаторот, кој се полни како и кај другите автомобили – со работата на моторот.

Раденец, за хрватскиот портал 24сата тврди дека троши 2 литри бензин на 100 километри, додека остатокот енергија ја добива од водата. Гасот што го произведува во генераторот, преку цевки оди во филтер на воздух. Добиената смеса му овозможува ефтино возење.

Најкомплицираниот дел била изработката на електродите, кои се клуч во хемиското разложување на водата во гас. Неговиот начин на произведување на електроди е меѓу подобрите во светот. Раданес вели дека од тоа би можело да се направи добар производ, но за жал тој нема пари за целиот проект.„Околу 20 милиони Американци користат сличен систем. Во Унгарија, каде што 1.000 луѓе имаат вградено слични системи во своите возила, Американците изградија фабрика. Но, Унгарците се уште доаѓаат по моите електроди, бидејќи тие се поефикасни“, тврди Раданец.

Своето "откритие" тој го инсталирал во повеќе од 30 автомобили и до сега немало никакви приговори. Тој тврди дека заштедите се огромни, бидејќи со помош на генераторите потрошувачката на бензинот или дизелот, во зависност од типот на возилото, се намалува од 60 до 80 проценти, во зависност од видот на генераторот, кој чини од 500 евра па нагоре. Тој вели дека системот може да се инсталира и во автомобили, кои веќе имаат вграден гас. Според Раданец со вградувањето на генераторот моторот на автомобилот ќе трае подолго и ќе се вози подобро.

Со својот изум, Раданец го реализирал предвидувањето на Тесла дека ќе дојде денот кога возилата ќе се движат на вода.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Интересно. Со испуштање на гаста како што видов. Инаку не го пробувам ова. :giggle
 

Maks

Староседелец
ти каква кола имаш?
Ова го прават само во Бугарија кај Германците го нема тоа, така да на ова треба да се обрне внимание повеке на кола увезена од Бугарија лично гледам шо носат Бугарските камиони од Германија 80% од колите шо ги транспортираат се ударени. А исто имам комшија кој има овака составувана кола и ја зема погодувате од каде нели...Од Бугарија :)