1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Прашања, објаснувања, совети, сервиси...

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 20 февруари 2012.

 1. Foxboro

  Foxboro Староседелец

  Зачленет на:
  16 јуни 2012
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  1,479
  ..............половна кола - врзана вреќа.......
   
  На Legioner му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606

  може на некој ќе му притреба :D :cool:
   
  На Marick14 и Martin_MKD им се допаѓа ова.
 3. Foxboro

  Foxboro Староседелец

  Зачленет на:
  16 јуни 2012
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  1,479
  ти каква кола имаш?
   
 4. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  колата ми е застава 101 инаку сум прв газда на неа :cool:
  али ако би одел на половна тоа би бил одавде од македонија и тоа стара до 5 години најмногу од човек што го знам
   
  На Foxboro му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  Автомобил кој работи на вода (HHO генератор)

  http://ohrid1.com/izbor/struzhanets-so-nevero-aten-izum-avtomobil-na-voda

  Еве еден Стружанец кој успеал да го направи ова.

  Што мислите вие за ова?Дали е штетно за моторот?

  Еве еден извадок

  Поради големото загадување и скапото гориво, Маријан Раданец од Бјеловар, пред три години го конструирал првиот генератор кој создава гас од вода.

  Тоа е изум на Тесла, кој предвидувал дека во иднината возилата ќе се движат со помош на водата, вели познатиот еколошки активист од Бјеловар Маријан Раданец(63). Тој веќе три години вози автомобил кој како гориво користи бензин и гас кој е произведен со помош на тој генератор.



  Генераторот троши 1 децилитар вода и произведува околу 190 литри гас. Струјата потребна за хидролиза ја зема од акумулаторот, кој се полни како и кај другите автомобили – со работата на моторот.

  Раденец, за хрватскиот портал 24сата тврди дека троши 2 литри бензин на 100 километри, додека остатокот енергија ја добива од водата. Гасот што го произведува во генераторот, преку цевки оди во филтер на воздух. Добиената смеса му овозможува ефтино возење.

  Најкомплицираниот дел била изработката на електродите, кои се клуч во хемиското разложување на водата во гас. Неговиот начин на произведување на електроди е меѓу подобрите во светот. Раданес вели дека од тоа би можело да се направи добар производ, но за жал тој нема пари за целиот проект.



  „Околу 20 милиони Американци користат сличен систем. Во Унгарија, каде што 1.000 луѓе имаат вградено слични системи во своите возила, Американците изградија фабрика. Но, Унгарците се уште доаѓаат по моите електроди, бидејќи тие се поефикасни“, тврди Раданец.

  Своето "откритие" тој го инсталирал во повеќе од 30 автомобили и до сега немало никакви приговори. Тој тврди дека заштедите се огромни, бидејќи со помош на генераторите потрошувачката на бензинот или дизелот, во зависност од типот на возилото, се намалува од 60 до 80 проценти, во зависност од видот на генераторот, кој чини од 500 евра па нагоре. Тој вели дека системот може да се инсталира и во автомобили, кои веќе имаат вграден гас. Според Раданец со вградувањето на генераторот моторот на автомобилот ќе трае подолго и ќе се вози подобро.

  Со својот изум, Раданец го реализирал предвидувањето на Тесла дека ќе дојде денот кога возилата ќе се движат на вода.
   
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Интересно. Со испуштање на гаста како што видов. Инаку не го пробувам ова. :giggle
   
 7. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Не верувам дека на некој ке му притреба, ако му притреба нека си купе Автоматик :D
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
 9. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  У случај ако га искорнеш мењач негде на пут :) Меѓу гас for the win! :D
   
 10. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Ова го прават само во Бугарија кај Германците го нема тоа, така да на ова треба да се обрне внимание повеке на кола увезена од Бугарија лично гледам шо носат Бугарските камиони од Германија 80% од колите шо ги транспортираат се ударени. А исто имам комшија кој има овака составувана кола и ја зема погодувате од каде нели...Од Бугарија :)
   

Сподели: