1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Прашања, објаснувања, совети, сервиси...

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 20 февруари 2012.

 1. Boyka

  Boyka Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  255
  Допаѓања:
  737
  си доби он што заслужи :)
   
  На Ludi Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Mоже истите фарови да останат само се става друг тип на сијалица која е поврзана со трафо кое ја зголемува волтажата :) А инаку за нови коли се доплаќа повеке најверојатно е поквалитетно трафото и има некоја разлика на фарот да е поиздржливо сочивото во него од температури што ги создава сијалицата
  55W-Auto-xenon-kit.jpg
   
 3. Boyka

  Boyka Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  255
  Допаѓања:
  737
 4. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Кажи ми за што кола и дали Би Ксенон или Ксенон и ќе ти кажам цена.
   
 5. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Renault 19 ми е колата. Има само по една халогена H4 во фаровите значи сакам да вградам БиКсенон сакам да има и кратко и долго светло ксенон. Не знам дали има и ксенон што има кратко-долго не сум видел до сега, а БиКсенон знам дека има со кратко-долго.
   
  На Marick14 и Boyka им се допаѓа ова.
 6. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Знае ли некој дека можам да најдам "Strobe lights"(Трепкачи) позиција за фарови бели како на видеото:)

   
 7. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Ова е вистинскиот мајстор за вадење на мотор :rofl
   
 8. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Ознаки на возилата...
  TDI - Турбо дизел интеркулер
  CRDi - "Common rail" систем (Вбризгување на гориво).
  DCi - Директно "Common rail" вбризгување на гориво.
  HDi - Директно вбризгување на гориво со висок притисок.
  ABS - Систем против блокирање на тркалата.
  ASR - Систем против пролизгување на тркалата.
  ESP - Систем против занесување на задниот дел на возилото (Губење правец).
  KS - Коњски сили на мотор (Јачина).
  KW - Киловати на мотор (Јачина).
  Cm3 - Зафатнина на мотор (Влечна сила).
  ...
   
  На emzzy, JaMi, Hexasto и уште 1 член му се допаѓа ова.
 9. ipopovski

  ipopovski Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  30 септември 2011
  Мислења:
  1,739
  Допаѓања:
  2,349
  Каде има квалитетно полирање (во Скопје) и колку чини од прилика?
   
 10. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Сите возачи кои се секојдневно на патиштата не може ништо повеќе да ги развесели од падот на цената на горивата, но тоа не е случај во последно време. Додека цените на горивата растат, ви претставувам 10 совети како да заштедите гориво.


  1. Слабо напумпаните гуми секогаш ја зголемуваат потрошувачката. Затоа би требало често да гo проверувате притисокот во гумите.
  2. Кога застанувате, на пример пред семафор, возете во брзина, а не со притиснат кумплуг.
  3. Точете гориво кога резерварот е до половина. Кога резерварот е на резерва или скоро празен во него има многу воздух, па така исто како кога точите со голема брзина горивото испарува, истото се случува и тука.
  4. Непотребно не уклучувајте разни уреди кои ја зголемуваат потрошувачката – клима, грејач на стакла, грејач на седишта, итн.
  5. Поврзувајте ги дестинациите, бидејќи возењето на кратки релации предизвикува поголема потрошувачка.
  6. Точете гориво наутро. Температурата наутро е значително пониска, со што густината на горивото се зголемува. Со тоа ќе добиете повеќе гориво во однос на количината што ја добивате кога темературата е повисока.
  7. Немојте возилото беспотребно да го оптеретувате – ослободете го од сите непотребни работи кои ги превезувате.
  8. Возете со ниски вртежи (обртаи, не надминувајте 2.500 вртежи), рано префрлувајте во повисок степен (брзина).
  9. При долги застанувања исклучете го моторот.
  10. Не возете со отворени прозори- струењето на воздухот ја смалува аеродинамиката. Не убрзувајте и не кочете беспотребно, одржувајте темпо на возење.

  Извор: Курир
   
  На Maks, emzzy, Bum-Bum и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: