1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Прашања, објаснувања, совети, сервиси...

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 20 февруари 2012.

 1. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Прашувате,објаснувате или барате совети за било што во врска со автомобилите :)
   
 2. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Моторно возило е возило на моторен погон кое се движи по суво, освен оние возила кои се движат по шини,велосипед со мотор,трактор и др. земјоделски помагала.

  Поделба на возилата:
  Според намената:
  - За превоз на патници
  - За превоз на товар
  - За влечење
  - За специјални намени (Полиција,Брза помош,Пожарна)

  Според видот на горивото:
  - Мотор со течно гориво
  - Гасовито гориво
  - Цврсто гориво

  Според видот на погонскиот мотор:
  - Мотор со внатрешно согорување
  - Според бројот на тактовите (двотактни и четиритактни)
  - Принцип на работа
  - Видот на ладење (Водено,воздушно)

  Според видот на патот по кој се движат:
  - Специјално изградени патишта
  - Теренски возила

  Според начинот на газење на патот:
  - Со тркала
  - Со гасеници
  - Тркала и гасеници

  Според конструкцијата:- Бројот на осовините (Две или повеке осовини)
  - Местоположбата на погонскиот мотор.

  Основни склопови и уреди на возилата:
  1. Долна колска постројка:
  - Рамка (Шасија)
  - Моторот
  - Преносен механизам (Трансмисија)
  - Систем за сопирање
  - Систем за управување
  - Систем за еластично потпирање (Амортизација)
  - Специјални уреди

  2. Горна колска постројка:
  - Каросерија
  - Уред за климатизација
  - Уред за сигнализација и осветлување
  - Мерно контролни инструменти и опрема
   
 3. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Дали некој има некое искуство со новите "Xenon, Bi-xenon" светилки за автомобилите дали се поиздржливи од Халогените?

  Mал опис и перформанси на 2-та типа на светилки.

  Халогени светилки
  Поголемата светлина се добива со зголемување на температурата на волфрамовото влакно,а поголемата издржливост на светилката со подобрување на ладењето (да не испарува волфрамовото влакно).
  Затоа халогената светилка има кварцно стакло кое издржува температура од 3100'С и халоген гас (јод или бром) помешан со инертен гас криптон со што се спречува испарување на волфрамовото влакно.
  Се монтира во хоризонтална положба со одстапување од 4 степени, ако е поставена под поголем агол таложењето на испареното влакно нема да биде на место каде што влакното е најтенко со тоа се намалува и нејзиниот век на траење.Даваат жолтеникава светлина.


  Xenon i Bi-xenon светилки
  За разлика од халогените светилки кои имаат жолтеникава светлина, Xenon светилките имаат бела.
  Потрошувачката на овие светилки е 35w во однос на халогените 55-100w.Работата кај овие е различна од халогените. Кај овие светлината настанува како резултат на празнење, односно електричен лак во мала кварцна цевка која е исполнета со ксенонски гас што дава бела светлина.

  Халогени
  auto-part-h4-super-white-halogen-bulbs.jpg

  Xenon
  China_HID_xenon_single_bulb_H1_H3_H4_H7_H11_9004_9005_9006_9007201182910331110.jpg

  Bi-xenon
  35W-H4-bi-xenon-bulbs-Hi-low-beam-xenon-lamps-18months-warranty-.jpg

  Халогени v.s Xenon
   
  На ipopovski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Јас на БеЕмВе-то имам БиКсенон. И задоволен сум, а и подобри се од халогенките според мене. Бар мене повеќе ми се допаѓаат.
   
  На Ludi Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Сакам и јас БиКсенон да ставам па за тоа сакам да слушнам некој мислења. За подобри се подобри и тоа каде каде, тоа што ме интересира е дали се издржливи колкав и е векот на траење одприлика, затоа што се поскапи од халогените:)
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Па јас сега скоро ја земав колата па ќе видиме колку се издржливи. Јас би ти препорачал Би Ксенон да си ставиш. Стварно се подобри. ;)
   
  На Ludi Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Тоа ми е планот,ама планирам од Германија да си донесам тука не знам дали се квалитетни ги донесуваат од Бугарија. Фарoвите ми се со по 1 светилка H4 со тие кратко-долго се ксенон. Колку што ми имаат кажувано една БиКсенон сијалица била 1500Ден. колку е точно тоа не знам.:)
   
 8. Boyka

  Boyka Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  255
  Допаѓања:
  737
  јас имам искуство со ксенон многу се подобри арно ама мајсторот да не ги поврзе релињата како што треба и ми цркна и алтернаторот и акумулаторот :banghead
   
 9. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Тие се местат лесно за 15-20 мин. Еден другар сам си ги намести без мајстор.
  Барем си ја призна ли грешката мајсторот?
   
 10. ipopovski

  ipopovski Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  30 септември 2011
  Мислења:
  1,739
  Допаѓања:
  2,349
  Не се разбирам баш во овие работи, па да прашам.
  За Xenon, Bi-Xenon, се менува само сијаличката? Не треба фаровите да се посебни за да подржат вакви сијалички?

  Колку што знам кога купуеш ауто, за Xenon фарови бааги се доплаќа.
   

Сподели: