1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Прашања, објаснувања, совети, сервиси...

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 20 февруари 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Корса, Астра, Поло....имаш за 2.000 евра 2002 година. Ти препорачувам ако имаш бугарски пасош од Дупница да си земеш или од Горубљане (Софија).
   
 2. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Немам бугарски пасош, планирам нешто од мкд да земам затоа што ми треба што поитно оти не можам да си ја траскам мојата кола по секаков пат и да пренесувам се и сешто во неа од поликолори па се до машини во гепек.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Кажи ми поточно каква кола сакаш?
   
 4. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Да собира комотно тројца на задно седиште, да има багажник со поголем капацитет.Дизел.
  Најискрено око ми мава на некоја опел астра постара или не знам, некој пикап само не знам која цена се движат истите.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Имам блиски пријатели што продаваат коли, ќе ти најдам нешто и ќе те известа. Кажи ми до која цена максимум?
   
 6. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  до 4.500 евра за нешто поново и поубаво.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Аквапланинг - смртоносна пируета на дожд

  Аквапланинг е опасна појава на воден слој под нагазната површина на гумата, кога тркалото го губи директниот контакт со подлогата и возилото почнува да пролизгува неконтролирано, а возачот потполно ја губи контролата на автомобилот.

  Постојат три главни фактори кои влијаат на овој феномен:
  1. Акумулирање на вода на асфалтот, кое се решава со бочен нагиб на коловозот и одвод (дренажа на сообраќајницата)

  2. Надолжните, попречни и коси бразди на површината на нагазната површина на пневматикот, кои го канализираат протокот на бранот вода кој се создава пред пневматикот.

  3. Брзината со која возилото се движи, која влијае на ризиците од појава на лизгање, зголемувајќи ги истите на квадрат (20 отсто повисока брзина, 44 отсто поголем ризик).

  Кога се вози по влажен коловоз, пред гумата се формира воден бран, кој создава динамички притисок на „инката" помеѓу гумата и асфалтот, а тој генерира сила на долниот дел на гумата. Кога таа сила ќе го прерасне вертикалното оптоварување на пневматикот, водениот бран почнува да го подига тркалото, така што автомобилот почнува да се „санка“.

  Најдобриот лек за спречување на аквапланингот е користење на високо квалитетни пневматици и намалување на брзината под сигурни 80 километри на час.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

   
 8. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Средив работа.Ќе се трампам со татко ми глава за глава додека сум во шпиц со работа.Рено Лагуна.Ќе врши работа :)
   
  На Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Ме интересира колку е да се стави мат карбон на цела кола?
   
 10. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  Што може да ви се случи при купување на половен автомобил...
  Овој автомобил бил купен преку интернет реклама по цена од $ 13.000. Откако автомобилот бил купен новиот сопственик забележал дека еден од звучниците во автомобилот не работи па затоа тој одлучил да го поправам, по демонтирање на врата за да видам што е проблемот со звучникот наидол на еден куп слики заедно со писмо.
  Писмо: Драг пријателе, ти благодарам што ја купи оваа кола, краток период пред да ја продадам имав сообраќајна несреќа, не се секирај јас сум во ред а колата беше осигурана, со парите од осигурувањето отидов во отпад и таму најдов се што ме е потребно, дел од ваму дел од таму ја склопив во едно и еве ја како нова.
  Со писмото ги нашол и овие слики [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  http://www.smile.mk/kola-so-iznenaduvanje/ :giggle
   
  На Martin_MKD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: