Прашања и помош околу мобилни телефони | Црнобело Форум

Прашања и помош околу мобилни телефони

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Само предлог, не им ја знам цената. Galaxy Grand Prime или LG Spirit. Другите ги баталив поради големиот екран, ама мал капацитет на батерија. Башка гледам секогаш да е Snapdragon chipset (прогласен за најдобар и најиздржлив чипсет за мобилни).

Е сеа .. Кај самсунг имаш 5 инчи со 2600 mAh батерија, али резолуција ко стар дедо да буљи у телефонот и фала кyрцу да се радува дека може да ги види бројките и буквите.
Овој другиов, Спиритов, има 4.7 инчи со 2100 mAh батерија, ама резолуција прифатлива, средна, накај ситна големина. Ако немаш проблеми со вид, и сакаш поголема распределеност на иконите, топло препорачувам.
Искрено не сум имал искуство со ни еден од двата, само знам Samsung > LG. Бар така беа, не знам у последниве 365 дена какви се промените.
Имаат исти процесори и исти графички. Другото останува на тебе да си одбериш. Самсунгов има 4.4 андроид, ЛГто има 5.0.2.

Ова цело само лично мислење.
Ова последново со понов OS, има некоја врска?
Пошо ја знаеш сторијата со ајподот - земав за да после година дена искочи 4ката iOS и јас да останам со палката во раце. :zelen
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Ова последново со понов OS, има некоја врска?
Пошо ја знаеш сторијата со ајподот - земав за да после година дена искочи 4ката iOS и јас да останам со палката во раце. :zelen
Не. Јас имам с4, почна со 4.1.2, па 4.2, па 4.4 и сеа 5.0. Разлика, јок. Освен иконички сменети и бојата у менито се промени. Беше црна до 4.4 сеа е бела и стрелките за On/Off се различни. Like I give a damn. Демек поубаво работеле телефоните со понов андроид, али quad core 1.2 со 5.0 андроид, везе неам колку добро работи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Lg Magna
Samsung Grand Prime
LG Leon
Samsung Core II
Samsung Core Prime
LG Spirit

Што е најдобро од ова?

Што барам од тел. - лесна компатибилност
- Софтверот да ме држи подолго од 2 години, а не со следниот апдејт да не можам ништо да правам
- добродржеча батерија
- Ако има камера, да има и лед-лампа. (Камерата не ми е најбитна
- budget acceptable. (до кај 11 тисуќи)

Пост пејд пакети не доаѓаат во никаков предвид.
Јас исто ги споредив вчера телефоните и мое мислење(ако ти е битен квалитет тс функција) да го земеш Samsung Galaxy Prime.
LG воопшто имаат лош квалитњт и се најнепродавани телефони моментално на пазарот(ние сосем ги исфрливме).
Со Samsung нема да направиш грешка.
Има LED,солидна камера и батеријата долго трае(околу два дена,се разбира зависи од оа колку го користиш),потоа LTE(4G опција).
Сличен е на Samsung Galaxy S2,еден од најквалитетните телефони што ги избацил Samsung на пазарот,меѓутоа дизајнот не е нешто посебно.
Нормален смартфон.
Ако сакаш луксуз и квалитет во едно тогаш Samsung Galaxy S6 Edge :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica and Saladin

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
30
Скопје
Кажете ми до што може да биде она, имам проблем со плеј стор-от, не сака ништо да се даунлоадира, андроид систем е...
И упорно ми искача дека сметката на гугл не ми е потврдена, нагодена, бла,бла,бла... а врска нема.
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
30
Скопје
Даунлоадирам вибер, не ми се тресат раце бе... :(:D
Прво ми искача дека тел меморија е пуна, да избришам некои фајлови... А врска нема, немам ништо во мобилниот и меморија имам многу.
Потоа ми пишува Апликацијата гугл плеј стор, :frantic (во процесирањетоcom.android.vending) не одговара. И толку.
Ај ако знае некој нек ме просветли, да не шетам по сервиси. Се сум пробала инаку, тие поосновните ствари. Избришав кеш, навака-натака, одпочеток.. Рестартирање, даунлоадирање од браусер. Не го бива :nah
 

Alex2050

Староседелец
27 јули 2013
14
2
603
пред лаптопот
www.crnobelo.com
Не се снаоѓам! ! ! :(
отвори во делот на сите апликации, најди го google play , избриши апдејти, кеш и направи присилно затварање. Потоа истото го правиш на play сервиси, горе доле на сите апликации што се од гоогле освен оние плај, флимови , тие не се потребни :D
истиот проблем и јас го имав на Xperia E4G со ова го оправив. Откако ќе се избришат после сами ми се инсталираа.
Доколку не ти успее ова , ти останува фабричко ресетирање да направиш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот