Прашања за акваристика

Macki1987

Нов член
20 февруари 2016
8
4
3
37
Е не знам шо дрво е тоа прв пат слушам, ја дрва не обожавам дечко ми ужива в аквариум дрва да кити а ја ич..
А дискусуте се убави многу ама се агресивни а ја такви в аквариум неќам..
Живородки си чувам сеа ептен ми се весели :D
таман ме потсети дека треба да го чистам аквариумот сеа од обврски го заборајв :giggle
а што песок е оваа?
Бел квaрцен песoк гo имa вo декспoрт oaзa вo тц oлимпикoсе нaoѓa прoдaвницaтa. 700ден е врекa oд 10кг мислaм декa беше. Зa мoјoт требaa 2 вреќи песoк и плус пoгoлемите кaмењa.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

Macki1987

Нов член
20 февруари 2016
8
4
3
37
Дaли некoј oд фoрумoв прoдaвa BLUE DIAMOND и RED MALBORO дискуси и дoкoлку прoдaвa кoјa ценa се?
 

Badi1

Нов член
20 февруари 2016
1
0
1
50
imame vo akvarium (mal) 4 japanki ribi. od denes na pladne imaat site pomegu ocite nekoj meur? od nekoja bakterija .... ? sho treba ponataka ako znae nekoj ?
 

NikJov

Истакнат Член
23 февруари 2016
7
0
101
50
imam edna zlatna riba i edna crna so golemi oci ja kupiv 170 denari od prodavnivata nemo
dali mozam da kupam nekoi zivorotki i da gi stavam zaedno so zlarnata ribicka
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
imam edna zlatna riba i edna crna so golemi oci ja kupiv 170 denari od prodavnivata nemo
dali mozam da kupam nekoi zivorotki i da gi stavam zaedno so zlarnata ribicka
Незнам како мислиш да пуштиш други рибички,заедно со златната риба(карасасот)кога за неа се знае дека е една од припитомената аквариска рипка.Ма исфрли ја и таа со големи очи.Каква е таа со големите очи.Скалар,трихстогастер или ??Ако незнаеш,како се вика,би ти препорачал да ги држиш само карасасите или(златната рипка) сама.Може да им додадеш во аквариумот,само јапанка!
 

Macki1987

Нов член
20 февруари 2016
8
4
3
37
дали некој знае чаре како да не ми фаќаат камењата и песокот зелени алги?
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
дали некој знае чаре како да не ми фаќаат камењата и песокот зелени алги?
За песокот муљач, како правосмукалка е. А за камењата, пошто имам еден голем камен не се некои мали, Molly-те го чистат и него а и тревата. Ги "клукаат" алгите и тревата е како вештачка. Друго чаре не знам : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Macki1987

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
дали некој знае чаре како да не ми фаќаат камењата и песокот зелени алги?
Намалување на светлото(покриј го 3-4 дена тотално со крпа)
Пероксид 2% солуција со директно што посблиско вбризгување до нај зафатените места со алга(употреби шприц).
Колонија на полжави.(ама послем ке треба нив некоја риба да имаш што ги тамани, затоа што тие се множат како луди).
Тоа е...или пак тотално чистење на аквариумот.
Алгите(некои видови) се знак на здрава аквариумска средина и секако природен филтер NH3...NH4 ( Амонија ).
 

Macki1987

Нов член
20 февруари 2016
8
4
3
37
Намалување на светлото(покриј го 3-4 дена тотално со крпа)
Пероксид 2% солуција со директно што посблиско вбризгување до нај зафатените места со алга(употреби шприц).
Колонија на полжави.(ама послем ке треба нив некоја риба да имаш што ги тамани, затоа што тие се множат како луди).
Тоа е...или пак тотално чистење на аквариумот.
Алгите(некои видови) се знак на здрава аквариумска средина и секако природен филтер NH3...NH4 ( Амонија ).
го решив проблемот со темелно чистење на аквариумот и со соодветен третман од кај Мики Немо. Ми даде некоја течност за против алги и ми рече да му направам третман на аквариумот 4 недели за тотално да ги нема алгите, а кај мене исчезнаа после првото ставање али ќе мора до крај да го истерам целиот третман.Дејви имам едно прашање за тебе! Имам маграван во аквариумот и пушта црвбенкаста боја и после 10 пати вриење дали имаш некое решение за тоа?Дали активниот јаглен ќе го реши проблемот?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
го решив проблемот со темелно чистење на аквариумот и со соодветен третман од кај Мики Немо. Ми даде некоја течност за против алги и ми рече да му направам третман на аквариумот 4 недели за тотално да ги нема алгите, а кај мене исчезнаа после првото ставање али ќе мора до крај да го истерам целиот третман.Дејви имам едно прашање за тебе! Имам маграван во аквариумот и пушта црвбенкаста боја и после 10 пати вриење дали имаш некое решение за тоа?Дали активниот јаглен ќе го реши проблемот?
Навистина незнам што е тоа маграван? (можеби има различно име во зависност од географската положба).
Активниот јаглен е неутрализатор на кисели средини затоа што е база.
Ако е маграванот кисела база јагленот ке го неутрализира делумно, но ако и понатака е извор на боја и кисела средина, и нема некоја смисла да ставаш јаглен, повеке поради тоа што сложена е процедурата за одредување на соодносот за третирање(база-кисело).
Пробај еднашка па ако се повторува замени ја киселоста во водата со мангрови корени(дрво суво).
Сум чул дури и дека Кинезите ставаат апликации од некој нивни ребраст бамбус кој им давал киселост потребна, ама тоа ке зависи од потребата на рибите кои ги чуваш.
Јас чувам само кардинал неонки и гупи.(најлесно ми е и најекономично).
Се што им ставам е од онаа аквариумската сол-една чаена лажичка месечно на врвот на пумпата за да се дисперзира повеке и ок се сеа за сеа.(дезинфекција за перките и превентива против паразити).
 
Последна промена: