1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Поуки за животот

Дискусија во форумот 'Философија' започната од melpomena, 18 март 2012.

 1. Astrostoper

  Astrostoper Активен Член

  Зачленет на:
  5 март 2012
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  249
  На mspasenoski, Ночной охотник и parvati им се допаѓа ова.
 2. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,105
  • Животот е билет за најголемата претстава на светот.
  • Најздравата реакција кон животот е радоста.
  • Не е чудо да се лета во воздухот, ниту да се оди по вода, туку да се гази на земјата.
   
  На Ludaca му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Utopian

  Utopian Нов член

  Зачленет на:
  3 април 2012
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  24
  Се жалиме затоа што небото е темно и мрачно, не ја сакаме ноќта и го бараме сонцето.
  Но забораваме дека тука се ѕвездите, кои доколку погледнеме подобро, навистина волшебно изгледаат.
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. nijas

  nijas Нов член

  Зачленет на:
  26 февруари 2012
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  2
  здравоеве кеви казам све со врска со мојот живот јас кога имав 7 години мајками се фате со еден циган маш ама таткоми ја некјеше дека оди со циганот влагаше во прозорецот а таткоми од прозорецот излагаше надвор од куката и си замина беше на вечер ама таткоми другот ден се разделе од мајками и не преколна да по питами и да порсиме пари низ гаг јас од кичево сум имам години 18 псоле некоје верме мајками на мајка и рече даси оди од куакта во друго место е ибрка од кука псоле живефме под кирија 9 години мајками ме тераше да посрам пари ме тепаше ме бркаше од дома ама јас псоле одеф нашколо во битола кај глувите во кочо рацин завот за рекабција за слук и оштетен вид ама јас кога наполнеф 14 години парвеф пробелми многу низ гардот во кичево исто така гаредф се тепаф до секакви луге се друшеф со лоши момчина и псоле некоје врме додједја сосијалното и полицијата дома кај мене даме земат и ме однеисеја во скопје во ранка микајливич во скопје ама таму ми беше многу тешко ама седеф скоро 4 месеци ама бегаф многу од таму споле појдеф во сосијалното им рекоф даме вратат назат во битола и ме вратеја во битола јас се смиреф не правеф порбелми никафм и ама завршеф осмо оделеније во битола тогаш имаф окулу 16 години псоле некоје време ме фате голема криза и просеф и палчеф многу и сиги сечеф рацете се напиф сапон апчина за дасиго доземам живото и ме сапјеа многу пати кога наплнеф 17 години псоле еден човек ме застана ама беше девреш и ми кажа дете ти ке патеш многу овије години две или три во 2011 година кети се лсучува многу лоши рапоти ке милеш ама јас нему веруваф ама еве сварно било ама јас су спијел на дозд и на снег ама ако кога наплнев 18 години и си рекоф ај ке одам нашколо во скопје средно школо сега сум 1 година учам школо во доцур партенија зафравцки во скопје сасега се ногам во скопје јас имам уште два барка и една сестра братми што неје од ист тако тој се вика емрак тој учи школо во битола кај што учеф јас другјот брат се вика бекир тој мије брат виситниски ама сестрами неје од ист татко ама јас дави кажам голема мака имам фамилијата неме сакат и мајками само ме сакат само за корит а др ништо само што плачам со цело срце и ме боли срцето од цела тага и мака ама ако нема што да парвам овде во скопје исто таак просам пари и сакам дасиго одземам животот ама нензам друго што да казам со оваја мајка мајками мене неме сакат даме сакше поубаво ке беше за мене и за нас ама неме сакат и забе се што немам памет сега сасгеа сум смирен малце овије денови не парвам глупости како што парвев многу глупости ама ако јас неможам веке ако никој неми помгни во живото и кеси умрам и нема веке никој не прашувам дали решеније или не мије гајле за др јас си гедлам за мене а не за други и нема што само сакам даси најдам еден пиштол и даси пукам у галава и сега вије незнам што кеми казете поздрав од нијас
   
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,488
  Допаѓања:
  14,398
  На BlackTulip, melpomena и WomanInRed им се допаѓа ова.
 6. NEPOBEDLIV

  NEPOBEDLIV Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 март 2012
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  412
  Што сакаш да ти кажиме мори мачна душо? Ти скроз нагризан си бил.
   
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Никогаш ... не игнорирај ја личноста која те сака .. личноста која се грижи за тебе. Еден ден кога ќе се разбудиш ќе сватиш дека си ја изгубил ..месечината ..броејќи ги sвездите.
   
  На antonio и BlackTulip им се допаѓа ова.
 8. mspasenoski

  mspasenoski Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2013
  Мислења:
  442
  Допаѓања:
  701
  Храброст и мозок, првото ти треба да се соочиш со предизвиците во животот не си свесен на што ќе налеташ, колку и да ти е страв надмини го и соочисе, не мисли на крајот како ќе заврши, а второто ќе ти треба во секоја ситуација, немој да го изгубиш !
   
  На Rosana му/ѝ се допаѓа ова.
 9. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  За да бидеш мудар, треба да јадеш многу муда во животот...но бадијала е, не губете драгоцено време...на староста не и треба мудроста...
   

Сподели: