1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Поуки за животот

Дискусија во форумот 'Философија' започната од melpomena, 18 март 2012.

 1. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Напишете ги вашите "мали"поуки за животот

  -Верувај во љубов на прв поглед
  -Никогаш немој да се потсмеваш на нечии сништа
  -Кога се караш, биди фер, никогаш немој да навредуваш.
  -Немој да судиш
  -Зборувај полека, но мисли брзо.
  -Запомни дека секој што ке го сретнеш има страв од нешто, има љубов кон нешто и има изгубено нешто.
  очитување на самиот себе
  *Почитување на останатите
  рифаќање на одговорноста на сите твои постапки.
  -Кога губиш, не ја губи и лекцијата од поразот која треба да ја научиш.
  -Немој да дозволиш мало недоразбирање да уништи големо пријателство.
  -На лугето давај им повеке од што очекуваат од тебе и прави го тоа со голема радост.
  -Кога ке видиш дека си згрешил, веднаш потруди се да ја исправиш грешката.
  -Кога победуваш не се фали
  -Кога губиш не си барај оправдувања
  -на љубовта и на готвењето приоѓај им безгрижно
  -Не ги заборавај оние ко и те сакаат
  -За време на празниците биди секогаш дома
  -Следија својата сопствена желба
  -Стој понастрана од човек кој мисли дека се знае
  -Кога треба да се премести пијаното, не се фаќај за столчето...
  - Ниту еден маж не бил убиен додека ги миел садовите.
  - Вештачката интелигенција нема шанси со природната глупост.
  - Фармерките не се виновни што вашиот задник изгледа голем.
  - Ниту еден најмал доказ не го подржува тврдењето дека животот е сериозен.
  - Ако имате отворен ум за повеќе работи, мозокот може да ви испадне.
  - Сметките патуваат по пошта два пати побрзо од чековите.
  - Свеста е она што боли, кога сите други делови се чувствуваат одлично.
  - Мажите се од Земјата. Жените се од Земјата. Соочете се со тоа.
  - Средовечноста е период во кој широчината на умот и тесноста на струкот, ги замениле своите места.
  - Шансите секогаш изгледаат поголеми кога си заминуваат отколку кога доаѓаат.
  - Ѓубре е нешто што сте чувале со години и сте го фрлиле три недели пред да ви потреба.
  - Секогаш има еден имбецил кого не сте го преброиле.
  - Искуството е прекрасна работа. Ви овозможува да ги препознаете грешките кога повторно ќе ги направите.
  - Немој да тежиш повеќе од фрижидерот.
  - Ако мора да избереш помеѓу две зла, одбери го она што не си го пробал никогаш претходно.
   
  На 048 и Hexasto им се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  - Немај доверба во никого. Довербата е слабост која може многу да ти наштети.
   
  На 048, Marrie, N|ghtmare_f и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,542
  немој да судиш не ги знаеш туѓите животи !
   
  На mountian, WomanInRed, Ночной охотник и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. iDeposito

  iDeposito Староседелец

  Зачленет на:
  29 февруари 2012
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  63
  Пред да покажеш прст према некого, провери дали ти е чист.
   
  На The Tramp, 048, Marrie и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  -
  Никогаш не се откажувај од никого, чуда се случуваат секој ден.
  - Сакај длабоко и страсно. Можеби ке бидеш повреден, но тоа е единствениот начин да го живееш животот целосно.
  -Што е мое ќе си дојде, а она што нема да дојде јас сама ќе си го земам! :)
  - Секогаш има еден имбецил кого не сте го преброиле.
  - Искуството е прекрасна работа. Ви овозможува да ги препознаете грешките кога повторно ќе ги направите.
  - Несреќен е оној кој незнае да ја поднесува несреќата.
  - Луѓето проштеваат се, освен искреноста.
  - Кој ризикува тој добива!
   
  На InnaLaurie и 048 им се допаѓа ова.
 6. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  -туѓо га нејќу а мое си га сакам, а би га споделија увек : )
  -смејте се бе !!!
  ...тој е тој
   
  На Ночной охотник му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  • Животот е борба, а некои од борбата си направија живот.
  • Младоста е нешто што го имаат само младите, а го ценат само старите.
  • Кога не сме способни да најдеме мир во себеси, бескорисно е да го бараме на друго место.
   
  На InnaLaurie, parvati и N|ghtmare_f им се допаѓа ова.
 8. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  Подобро да креваш прашина отколку да ја голташ. :)
   
  На 048 и marjan им се допаѓа ова.
 9. InnaLaurie

  InnaLaurie Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  322
  Ако навистина си добар во нешто, никогаш не го прави тоа нешто бесплатно.
   
  На Самовила и Ночной охотник им се допаѓа ова.
 10. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  • Мислам, значи постојам. [Декарт]
  • Што не боли, тоа не е живот. Што не проаѓа, тоа не е среќа. [Иво Андриќ]
  • Животот е многу долг кога си осамен. [Morrissey]
   
  На Ludaca, Bum-Bum и parvati им се допаѓа ова.

Сподели: