Потребен совет за висока температура

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Ќе ви бидам благодарен доколку некако ми помогнете или совет да ми кажете што да направам.
Како што можете да забележите слабо пишувам деновиве на форум. Болен сум, имам температура од петокот 39.8, истата ја имав и во сабота а во недела ми се намали на 38.4. Денеска немам висока температура, но имам многу поголем проблем отколку температурата. Грлото ми гори. Сите можни таблети, бонбони за шмукање, инекции итн ги пробав. Ставив ракија на врат 3-4 пати. Не поминува. :place Кажете ми што да направам, пред да се пријавам во болница да лежам (а не ми се лежи таму). Со температурата се справив едвај, но грлото е главен проблем. Многу ме боли кога голтам, а за јадење да не збориме. Само супи.

Доколку можете дајте совет што да направам....ова првпат ми се случува.

Мене ова ми личи на бронхитис, со оглед на високата температура проследена со болки во грлото. Подобро појди на лекар и евентуално гледај да се боцкаш барем 10 инекции секој ден во редовен термин. Побрзо ќе ти пројде, а за грлото пробај сируп од бел слез секој ден пиј го по два три пати дневно се додека не се испразни шишенцето. Се надевам дека ќе оздравиш побрзо.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Ќе ви бидам благодарен доколку некако ми помогнете или совет да ми кажете што да направам.
Како што можете да забележите слабо пишувам деновиве на форум. Болен сум, имам температура од петокот 39.8, истата ја имав и во сабота а во недела ми се намали на 38.4. Денеска немам висока температура, но имам многу поголем проблем отколку температурата. Грлото ми гори. Сите можни таблети, бонбони за шмукање, инекции итн ги пробав. Ставив ракија на врат 3-4 пати. Не поминува. :place Кажете ми што да направам, пред да се пријавам во болница да лежам (а не ми се лежи таму). Со температурата се справив едвај, но грлото е главен проблем. Многу ме боли кога голтам, а за јадење да не збориме. Само супи.

Доколку можете дајте совет што да направам....ова првпат ми се случува.
за грлото купи проанги спреј од аптека помага сигурно!
proangi.png
 

важна

Истакнат Член
14 февруари 2012
552
695
93
33
Скопје
Marick14 дефинитивно мораш да отидеш на лекар и ако треба да лежиш во болница, ќе лежиш. Неможеш да чекаш само од себе да си помине, затоа што очигледно е дека не е мала работа. Еве, ако сакаш прашај и на овој форум на кој има многу доктори кои споделуваат мислења и даваат совети (а најверојатно и е креиран од доктори).
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
34
Чајџилница
Пиј повеке вода супа јади сокови ама дома цедени лимон помаранџа ке те тера повеке да мочкаш и така ке ја избациш температурата
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
А чисто информатино, од некни до сега не те однесоа на лекар со 39 температура ?
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Ако константно имаш висока температура, обавезно оди на лекар.
Инаку јас кога имам температура решението е парацетамолче, топо чај и ќе легнеш и ќе се покриеш со 100 ќебиња за да се препотиш. Препотувањето ја симнува температурата. Откако ќе се испотиш обавезно пресоблекување :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Бидејќи имаш константно температура значи нешто повеќе е,не е настинка.Според мене мислам некоја бактериска инфекција,обично тие се најчестите симптоми.Не применувај никаква алтернативна медицина или слично оди на доктор мислам ќе треба да земаш антибиотици.
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Пред еден месец и јас имав температура константно 5 дена и не отидов на лекар, грлото ме болеше ненормално многу а главата неможев да ја држам исправено... не мора да значи дека е нешто страшно тоа, еве мене ми помина. Пиев парацетамол, антибиотици, бонбони за грлото, прополис, чај, супи ... и помина...
Нема потреба од паника, сигурна сум дека не е страшно само зависи колку поднесуваш температура, недај боже воспаление на мозок да добиеш ако не ти се симнува температурата барем малку од време на време...
од аптека купи си инфузија за растворање и испиј ја, мислам во литар вода се раствораат електролитите, тоа ќе те живне малку и нема да дехидрираш :)
 

NEPOBEDLIV

Истакнат Член
5 март 2012
288
412
63
Кажи ми колку години си? И што лекарства земаше, милиграми и колку пати на ден?

Кажи ми ако не сакаш да одиш и да лежиш по болници.​