Потребен совет за висока температура

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Marick14 не се заебавај и оди на лекар
шо напраиле напраиле, гледај сам да не си напраиш од ништо нешто
од петокот температура, денес е понеделник
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
отечени крајници, гнојна ангина, воспаление некое ... иди на доктора царе :)
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Вака така малку поискусните во животот сите ист совет му даваме а со тоа му одмагаме:eek
температура му е од петак. Не е обична настинка... а 90 посто немамо врску од медицину... нека си отиде на лекара, нека се провери. Ако неќе у државни амбуланте, нека си отиде негде на приватно. Не е заебанција...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN and lady_blue

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
температура му е од петак. Не е обична настинка... а 90 посто немамо врску од медицину... нека си отиде на лекара, нека се провери. Ако неќе у државни амбуланте, нека си отиде негде на приватно. Не е заебанција...
исто кажав и јас но со тоа сум му одмогнала де:(
 

КрисТина К.

Истакнат Член
2 март 2012
527
1,654
393
Скопје
Ќе ви бидам благодарен доколку некако ми помогнете или совет да ми кажете што да направам.
Како што можете да забележите слабо пишувам деновиве на форум. Болен сум, имам температура од петокот 39.8, истата ја имав и во сабота а во недела ми се намали на 38.4. Денеска немам висока температура, но имам многу поголем проблем отколку температурата. Грлото ми гори. Сите можни таблети, бонбони за шмукање, инекции итн ги пробав. Ставив ракија на врат 3-4 пати. Не поминува. :place Кажете ми што да направам, пред да се пријавам во болница да лежам (а не ми се лежи таму). Со температурата се справив едвај, но грлото е главен проблем. Многу ме боли кога голтам, а за јадење да не збориме. Само супи.

Доколку можете дајте совет што да направам....ова првпат ми се случува.


Знам колку е лошо тоа, јас тоа го поминав :( Неможев ни да спијам од што ме печеше грлото. Мене докторката ми викаше да јадам чипс и корки од леб за да го гребе грлото, а и течности ( супи, сокови итн. ). Болката траеше 2 недели, ама после тоа помина :)
P.S. - Мислев на газирани сокови :D
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
3/4 пати во денот прави гаргара со топла вода-лимон-сол. Стопли сок од портокал или јаболко и пиј го како чај. Не конзумирај млечни производи, додека те боли. Не јади премногу блага храна, бидејќи шеќерот го иритира грлото (мед е друга работа). Ставај прополис точно на грлото, има и шишенца со спреј што се за полесно да нанесеш. Не јади премногу бонбони за грло (или било какви), доволно е едно во саат. Исцеди лимонов сок и загреј го и нанеси го на грлото, може да пече, ама го отвара. Пиј топла вода барем еднаш во саат. Не заборавај на сируп како опција. Помага чај од бел слез и од кантарион. Постои и една супа, не го знам точно рецептот, само знам дека се вари кромид и се додава мед. Од бонбони, Wisherman's Friend само, мене еднаш 5 недели ми траеше тешка кашлица и грлото ме болеше и само тие ми помогнаа.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Слушнаја сам за настинке , температуру, малаксаност (не сам сигуран дали за кд те боли грло се користи истово, не ме фаќај за збор) да згрееш пола литар црвено вино, сс црн бибер. Да га испиеш, и да легнеш, или нешто активан да бидеш, за да се презноиш. Симнувало температуру, враќало гу силу. Немам пробано.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
абе доста му кажувате шо да пие и шо да јади
мора на лекар
можи е ништо, ама можи да е нешто
шо и да е, лекарот ќе му кажи шо треба да прави
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
абе доста му кажувате шо да пие и шо да јади
мора на лекар
можи е ништо, ама можи да е нешто
шо и да е, лекарот ќе му кажи шо треба да прави
Согласују се. Ама некад и алтернативна медицина знае да помогне доста.