Постои ли задгробен живот?

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
според секоја и според никоја.. муабето ми беше за тоа што викаш дека исус никој не го видел жив.. сакав да кажам дека е преомногу тешко и речисси неизводливо да возвишиш ичност толку многу и плус таа личност да била измислена...
Може и да е измислена, небитно е на темава да се зборува за тоа. Ќе отвориме друга тема за дискусија , сепак за задгробен живот треба да се зборува.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
ако веќе бараш да ти докажат дека постои , можеш ли ти да докажиш дека не постои?

Основно правило во науката: Не се докажува непостоење, туку постоење.
Односно се докажува присуство, а не отусуство.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
ако веќе бараш да ти докажат дека постои , можеш ли ти да докажиш дека не постои?
Околу ниедна хипотеза не се прават напори да се негира, туку напротив, да се докаже.

Јас не мислам дека постои задгробен живот. Ако постои задгробен живот дали тоа значи дека постои и задгробна смрт? И дали тоа е бесконечен циклус?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saturnia and TheKitten

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
ако веќе бараш да ти докажат дека постои , можеш ли ти да докажиш дека не постои?
Какво прашање.. :) Па, го немам видено, и не постои.
А и да постои, кој е тој Исус мене да ми кажува како да го живеам животот. Јас не сум го молел да ме создаде и да бидам негов роб, па да морам да живеам по неговите правила.

Тоа е доволно за да верувам само во мене, и да живеам јас како што сакам.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Основно правило во науката: Не се докажува непостоење, туку постоење.
Односно се докажува присуство, а не отусуство.
Околу ниедна хипотеза не се прават напори да се негира, туку напротив, да се докаже.

Јас не мислам дека постои задгробен живот. Ако постои задгробен живот дали тоа значи дека постои и задгробна смрт? И дали тоа е бесконечен циклус?
е па пробај да ја докажеш, ако успееш си го докажал присуството ако не тогаш докажуваш дека не постои.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Какво прашање.. :) Па, го немам видено, и не постои.
А и да постои, кој е тој Исус мене да ми кажува како да го живеам животот. Јас не сум го молел да ме создаде и да бидам негов роб, па да морам да живеам по неговите правила.

Тоа е доволно за да верувам само во мене, и да живеам јас како што сакам.
а мене ме имаш видено? колку шо знам не :) од каде знаеш дека јас сум човек а не некаква вештачка интелегенција, робот или пак да речеме колективна халуцинација?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
е па пробај да ја докажеш, ако успееш си го докажал присуството ако не тогаш докажуваш дека не постои.
Но тоа е многу различно од тоа да докажеш дека нешто непостои.

Јас не поставив хипотеза за да ја докажувам, патем и нема кому да докажувам свои сфаќања и ставови. Тие се мои и не чувствувам потреба да ги докажувам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
а мене ме имаш видено? колку шо знам не :) од каде знаеш дека јас сум човек а не некаква вештачка интелегенција, робот или пак да речеме колективна халуцинација?
Ти ми возврати на мојот пост, и верувам дека си нешто (па можеби и робот :D) . Досега 10 пати на темава го спомнав Исус, и замисли ниту еднаш не ми возврати..