Постои ли задгробен живот?

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
а шо демек откако ке починиме душата ни оди или горе или доле ( во рајот или у пеколот) и ако одиш во рајот цел дена мирисаш цвеќиља и јадиш овошје и драпаш јајца велигденски.. ма немој да ме ј***ш бре шо би рекол кили... јас сметам дека она шо се смета кај луѓет о за душа е еден вид на енергија и се пренесува од една форма в одруга .... ме мрзи да пишувам ама да смета мдека задгробен живот во смисол пекол или рај не постои туку постои реинкарнација,
се согласувам, освен делот со реинкарнацијата, во било кој можен начин. не постои.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
а шо демек откако ке починиме душата ни оди или горе или доле ( во рајот или у пеколот) и ако одиш во рајот цел дена мирисаш цвеќиља и јадиш овошје и драпаш јајца велигденски.. ма немој да ме ј***ш бре шо би рекол кили... јас сметам дека она шо се смета кај луѓет о за душа е еден вид на енергија и се пренесува од една форма в одруга .... ме мрзи да пишувам ама да смета мдека задгробен живот во смисол пекол или рај не постои туку постои реинкарнација,
Ако земам да напишам за моите верувања треба 10 страни да напишам, а тоа за пекол и рај прочитај и погоре напишав дека не постои. Но секако дека постои божество.
Иначе реинкарнацијата е основа на хиндуизмот ако имаш појма што значи тоа нема да веруваш. Најважната ствар е човекот од кога ќе умре да го избегне кругот на реинкарнација (самсара) и конечно да умре. Сето тоа може да го направи ако прави добри дела односно тоа мерило е неговата дагма, и се надева дека наредниот пат ќе се искачи на повисоко ниво на самсарата преку (карма) и ќе се реинкарнира во нешто подобро.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Ако земам да напишам за моите верувања треба 10 страни да напишам, а тоа за пекол и рај прочитај и погоре напишав дека не постои. Но секако дека постои божество.
Иначе реинкарнацијата е основа на хиндуизмот ако имаш појма што значи тоа нема да веруваш. Најважната ствар е човекот од кога ќе умре да го избегне кругот на реинкарнација (самсара) и конечно да умре. Сето тоа може да го направи ако прави добри дела односно тоа мерило е неговата дагма, и се надева дека наредниот пат ќе се искачи на повисоко ниво на самсарата преку (карма) и ќе се реинкарнира во нешто подобро.
како и да е јас гарант ке се реинкарнирам во гулаб.. ко шо сум мрза мора во гулаб да се реинкарнирам и само ке седам на гранка и ке серам ...:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_- and melpomena

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
како и да е јас гарант ке се реинкарнирам во гулаб.. ко шо сум мрза мора во гулаб да се реинкарнирам и само ке седам на гранка и ке серам ...:)
Пуста желба на човекот за бесмртност и ги негира фактите дека ќе одиме 2 метра под земја.
Колку проклето добро и мене ми оговара , штета што не е реално.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Пуста желба на човекот за бесмртност и ги негира фактите дека ќе одиме 2 метра под земја.
Колку проклето добро и мене ми оговара , штета што не е реално.
е па сега нема да одиме сите 2 метра, некој поплитко ке оди , некој подлабоко, тоа зависи од земјата не од чоеко ....:)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
е па сега нема да одиме сите 2 метра, некој поплитко ке оди , некој подлабоко, тоа зависи од земјата не од чоеко ....:)
Не ти брат ќе се реинкарнираш, заеби то подземја за тебе неважи. Тоа што ќе те закопаат е само илузија душата ќе се трансформира во гулаб, а јас и душата ќе си ја понесам подземја за разлика од тебе.:p
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Не верувам во задргобен живот. Се раѓаш, постоиш и умираш. Престанува секој орган да работи и телото почнува да гние. Не постои свест, не работи мозокот, па за да знаеш дека си умрел. Уште па, демек, постои некоја душа која има очи (па и мозок) за да сфати и да гледа нешто, некаков задгробен живот?!
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Кој се вратил од таму нека ни каже како си поминал и дали е убаво, а дотогаш јас ќе си верувам дека не постои задгробен живот. (nod)
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Не постои рај, не постои ни пекол според мене. Се што е овде и тука на земјава и е реално другото е само измислување. Повеќе ме влече на религија темава ќе се испокараме.
Иначе моме жал ми е за бабати ама мораш да бидеш храбра, да се соземиш и што помалку да се нервираш и да тагуваш. Верувај дека тоа нема да ја врати. Ова го зборувам поради твоите постови, одкако почина бабати.
Ги читав сите коментари и незнам што ве наведа одма да помислите на реан... или како беше зборот. Во тоа не верувам, самата таа ми кажуваше дека нема ништо после смрт. Знам дека ништо нема да смени, дека ништо нема да ја врати, само тешко ми паѓа, многу неочекувано и сеуште сум во шок. Темава ја отворив чисто информативно, ама сепак е мистерија бидејќи никогаш не е откриено а многу пати е пишувано. Му благодарам на The_Mayor за мислењето и за тешењето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Христијанските гледишта за задгробниот живот обично се засноваат на рајот,пеколот, и во Католицизмот - чистилиштето. Освен последново, другиве`царства`се сметаат за вечни. Постојат дебати дали задгробниот живот почнува непосредно по смртта или по судниот ден, и дали овој задгробен живот подразбира физичко воскресение и претворање во друг духовен облик. Не можам со сигурност да тврдам дека нешто е точно, кога немам факти и дела до себе. Затоа сум резервиран по ова прашање... па, можам да кажам и дека не постои задгробен живот. :sram