Пандемија 2020

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,084
5,626
1,683
Disco
Ова што си го нашол како податок 50% и упорно го форсираш е за брзи тестови кои бараат присуство на антигени во крвта и се отфрлени од повеќето официјални статистики баш поради тоа што се нерелевантни. Од друга страна PCR имаат 0 (со букви Нула) шанси за false positive и тоа малку што го има е поради човечки фактор, а не поради самиот тест (контаминација, pool testing за штедење ресурси и сл.). Како што веќе видовме и од твојот линк PCR има најмалку 2%, а најмногу 37% можност за false negative што на крај пак се сведува на човечки фактор, а не на самиот тест (грешки во лабораторија, недобро земен и чуван примерок и сл.).

Тоа го пронашле ликови од Харвард, јас само го пренесов.
ПЦР има нула шанси за лажно позитивен резултат?
јас сум правен едно 20-25 пати ПЦР тест во различни лаборатории во последнава декада (матичниот е опседнат со нив) и не само тој, и секогаш ама баш секогаш е позитивен. (?!)
Пошто неам никакви симптоми сакам да знам дали сум carrier или што тоа носам и никогаш не успеаа преку ПЦР тест да откријат што болештина е, лепра, чума, ТБ, вариола вера шо знам се бидува или е до тестот нешто.
И утре да правам ПЦР тест пак ќе биде позитивен јер синдром и некој може да ме прогласи коронаш.

Тие 50% се однесуваат на тестовите кои се најшироко распространети и чии бројки и доведоа до тоа да се направи глобална хистерија така да и тоа како се релевантни во целава прича.
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,084
5,626
1,683
Disco

Изумителот на ПЦР тестот, нобеловецот Кери Мјулис.
И сега шо праиме...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,425
9,133
1,683
Кушкундалево

Изумителот на ПЦР тестот, нобеловецот Кери Мјулис.
И сега шо праиме...
И што кажа авторот? Дај му малку контекст на видеово и содржината :)
Јас пак ќе повторам дека pcr речиси и не прави грешка, грешките се во човечкиот фактор. Еве ти една аналогија: ако имаш лупа за да најдеш игла во сено и упорно се фокусираш на нешто што не е игла извикувајќи Еурека тогаш проблемот поради кој по грешка си нашол нешто што само личи на игла не е во лупата :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,084
5,626
1,683
Disco
И што кажа авторот? Дај му малку контекст на видеово и содржината :)
Јас пак ќе повторам дека pcr речиси и не прави грешка, грешките се во човечкиот фактор. Еве ти една аналогија: ако имаш лупа за да најдеш игла во сено и упорно се фокусираш на нешто што не е игла извикувајќи Еурека тогаш проблемот поради кој по грешка си нашол нешто што само личи на игла не е во лупата :)

Убаво си кажува дека све је до интерпретација односно човечки фактор. Затоа и напумпаните бројки на заразени, погрешните дијагнози, приоритетноста на "коронашите" пред сериозно болни лица од други болести поради што умреа куп луѓе, неколку случаи од фамилијарни познаници само што знам.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,084
5,626
1,683
Disco

Сериозно, кои се последиците на целовремено носење маска.
Знам дека сега веќе бившава другарка пошто ја изнавреѓав :D откако ме правеше као помалку вреден, пролетер, раја, употребувала 24/7 маска (не знам за туширање што правела со маска) и иако е ова само анегдотален пример, сериозно се сомневам дека долговременото намалено внесување кислород и го има подјебано умот. Ма нек иде у курац и таа и нејзините.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
Стига и новиот бразилски сој кој е далеку посмртоносен од било која мутација досега.
У стил на Васко Ефтов: Дали и кога ќе стигне до нас или попрво ќе набилдаме колективен имунитет, ко што сме тргнале?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,084
5,626
1,683
Disco

Глобалното срање резултира со најлоши показатели околу менталното здравје во историјата на човештвото.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
Па, па, новиве мерки, јес!
Мислам, мене мило ми е што ќе одморат здравствените работници (дали и како ама!?), уште помило ќе ми е да се намали темпото на заразување, но од друга страна сум доста лута што пола нормален свет се вакцинира, разлабавува, се враќа полека во некоја нормала, додека ние се враќаме на истото од лани, само со далеку покатастрофални последици. Дно.