Пандемија 2020

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Како не верувате кога верувате на политичарите. Види го погоре Саладин како жестоко се обрушава на "фолијашите"?

Исто како и секоја година кога умираат луѓе од милион ситуации кои можам да ги опишам многу трогателно.
Знаеш колку луѓе умреа од различни болештини пошто само ковид се рачуна за болест последниве две години? Приоритети?

Се работи за легија на вируси до кои некои прават нула последици и чак пациентот не ги приметува па се до смрт на старци или средовечни лица со милион коморбидитети.
Тотално е невозможно да еден исти вирус дава стотици различни клинични слики од нула реакција до смрт од пневмонија. Не може. Прашај доктор на само некогаш. Не знам како да ви објаснам, глупо е, лага е. ве лажат и ве манипулираат. Значи не може. Не е ова прва епидемија, најтешката на грип, шпанскиот од 1918-21 имал смртност од 1/5 но и тие 4 кои не умреле имале тешки симптоми во склад со клиничката слика.
Што е ова бре? Прележале маса луѓе без да приметат а други умирале?

А дали некогаш пред ова ти текнало да носиш маска во животот? Вака е лесно, откако државата ќе те натера. Знам дека нема да носиш откако еден ден ќе престане да бие задолжителна али ај :) А го вдишуваш твојот здив назад илјадници пати додека ја носиш маската? Мене пак ми прави проблем и ме гуши и што сега?




Помејнстрим од ова не постои. Америчкиот државен институт за здравство. И што сега? Маските се бескорисни? Зарем е тоа можно!
јас сум шокиран што им требале студии за да откријат дека вирусот е најмалку 1000 пати поситен од размаците меѓу влакната (празнините) во ткаенината на маската. WOW. Кој би рекол!
А тек анегдотални докази за мал милион раја кои и покрај носење маски насекаде биле заразени. Па како је то могуќе?

Зошто сеуште нема барем генерално прецизна клиничка слика за вирусов?

На колку време е потребна ревакцинација и колку тоа ќе трае?
Ако е на пола година, замислете децении пред нас по два пати годишно милијарди вакцини. Помножете со некоја бројка...
Не мислам дека некогаш ќе се сложиме многу на темава, ти пошто не си очекувал дека јас или Саладин или кој и да е друг има едно искуство/поглед, јас пошто не очекував дека би застанал на страна на антиваксери и антимаскери.

Не знам што е тешко и чудно да се сфати дека можам да сметам дека се посвети неизмерно непотребно внимание на вирусот (а се занемарија останатите болести) и да знам дека мерките се катастрофални, ама и да почитувам една мочана дистанца што секогаш сум ја почитувала и барала од други + едно маскиче кајшто треба. Толку се бара од мене ко индивидуа. За вакцини кој како сакаме ќе кршиме глава и ко што сите знаат да се себични, така и јас себично ќе кажам дека ич не ме занима кој е навреден од тоа што не смее да влезе во кафич. Ако тоа им е најголемиот фашизам со кој се соочиле во животот, среќна сум за нив.

Е сега, даље. Јас никогаш не сум осетила еве симптом. Може никогаш не сум закачила, може некогаш сум била асимптоматска без да знам. Дали тоа ми дава за право да се опуштам ако знам дека некој друг може да е на ризик?
Ако еве утре закачиш од мене и, не дај Боже, има катастрофални последици по понатамошното здравје, помала ли вина ќе треба да осеќам пошто ти си „од другата страна“ со ставовите и си ја знаел евентуалната штета?
Не функционирам така, жалам.
Ова ми звучи ко машкиве кога с(т)е навредени ако женското праша дали некогаш посетиле уролог и направиле тестирања за болештини пошто до пред 5 минути се фалел каков врхунски јебач е, а после се наоѓа увреџен од прашањето пошто неговиот фалус никако не може да е заразен и како не ти е срам да му се обратиш така, зар он ти делува на глуп и болен. И тогаш женското решава да спие со него без заштита и да игра рулет дали ќе закачи нешто што ќе го пренесе на следни партнери или пу-пу, деца.
Епа така некако му иде и со вирусов.
Маски не сум носела претходно, но сум носела шалчиња и марами што одлично ми се наоѓале. Нека сум мивка, мене ова ми одговара. Sorry, not sorry. Не сакам многу луѓе, посебно не непознати во моја близина, пооосебно не да ми дишат во врат, така да дури и мислам дека кога на сите ќе им олесни што нема да се носат маски и да треба дистанца, мене ќе ми се активира анксиозноста што другите ја имаат сега.
И да, нека си смрдам на себе во маската де, бар знам дека јас сум си крива што не сум измила заби три години, сум јадела лук или што и да е, и друг не е изложен на тоа. Секој на себе нека си смрди, супер!

А, можно е заразување преку маска, кој вели не? Никаде не пишува дека тоа е bulletproof заштита, туку дека со соодветна дистанца и (саглам) маска се намалува ризикот од ширење. Не е исто да кивнеш слободно во воздух и марамче, нели?
А, како да не се зараи човек преку маска кога раја носи парталчиња, ги носи под нос, ги фаќа со раце со кои фаќа свашта, а згора на тоа кутрата маска пет месеци не видела вода, туткана е по триста џебови и на триста површини, не па му текне да ја замени со нова. Ајде, бар за ова знаеш.

Не можеме да даваме претпоставки за (полу)годишна вакцинација пошто „убавината“ на заразите е што се непредвидливи, па така и вирусов може да мине низ мутации што ќе го ослабнат т.е приспособат за мнозинството организми да го прележуваат ко дводневна настинка. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не мислам дека некогаш ќе се сложиме многу на темава, ти пошто не си очекувал дека јас или Саладин или кој и да е друг има едно искуство/поглед, јас пошто не очекував дека би застанал на страна на антиваксери и антимаскери.

Не знам што е тешко и чудно да се сфати дека можам да сметам дека се посвети неизмерно непотребно внимание на вирусот (а се занемарија останатите болести) и да знам дека мерките се катастрофални, ама и да почитувам една мочана дистанца што секогаш сум ја почитувала и барала од други + едно маскиче кајшто треба. Толку се бара од мене ко индивидуа. За вакцини кој како сакаме ќе кршиме глава и ко што сите знаат да се себични, така и јас себично ќе кажам дека ич не ме занима кој е навреден од тоа што не смее да влезе во кафич. Ако тоа им е најголемиот фашизам со кој се соочиле во животот, среќна сум за нив.

Е сега, даље. Јас никогаш не сум осетила еве симптом. Може никогаш не сум закачила, може некогаш сум била асимптоматска без да знам. Дали тоа ми дава за право да се опуштам ако знам дека некој друг може да е на ризик?
Ако еве утре закачиш од мене и, не дај Боже, има катастрофални последици по понатамошното здравје, помала ли вина ќе треба да осеќам пошто ти си „од другата страна“ со ставовите и си ја знаел евентуалната штета?
Не функционирам така, жалам.
Ова ми звучи ко машкиве кога с(т)е навредени ако женското праша дали некогаш посетиле уролог и направиле тестирања за болештини пошто до пред 5 минути се фалел каков врхунски јебач е, а после се наоѓа увреџен од прашањето пошто неговиот фалус никако не може да е заразен и како не ти е срам да му се обратиш така, зар он ти делува на глуп и болен. И тогаш женското решава да спие со него без заштита и да игра рулет дали ќе закачи нешто што ќе го пренесе на следни партнери или пу-пу, деца.
Епа така некако му иде и со вирусов.
Маски не сум носела претходно, но сум носела шалчиња и марами што одлично ми се наоѓале. Нека сум мивка, мене ова ми одговара. Sorry, not sorry. Не сакам многу луѓе, посебно не непознати во моја близина, пооосебно не да ми дишат во врат, така да дури и мислам дека кога на сите ќе им олесни што нема да се носат маски и да треба дистанца, мене ќе ми се активира анксиозноста што другите ја имаат сега.
И да, нека си смрдам на себе во маската де, бар знам дека јас сум си крива што не сум измила заби три години, сум јадела лук или што и да е, и друг не е изложен на тоа. Секој на себе нека си смрди, супер!

А, можно е заразување преку маска, кој вели не? Никаде не пишува дека тоа е bulletproof заштита, туку дека со соодветна дистанца и (саглам) маска се намалува ризикот од ширење. Не е исто да кивнеш слободно во воздух и марамче, нели?
А, како да не се зараи човек преку маска кога раја носи парталчиња, ги носи под нос, ги фаќа со раце со кои фаќа свашта, а згора на тоа кутрата маска пет месеци не видела вода, туткана е по триста џебови и на триста површини, не па му текне да ја замени со нова. Ајде, бар за ова знаеш.

Не можеме да даваме претпоставки за (полу)годишна вакцинација пошто „убавината“ на заразите е што се непредвидливи, па така и вирусов може да мине низ мутации што ќе го ослабнат т.е приспособат за мнозинството организми да го прележуваат ко дводневна настинка. :)

Мене не можеш да ме заразиш :) Јас лично не можам да се заразам (нус-појава од синдромов) така да неам коњ во трката што се однесува до пандемијата. Неколку пати бев во контакт со заразени лица и ништо.
Носење маска сериозно ми го загрозува дишењето и немам намера да си навлекувам проблем ради фашизоидните постапки на власта.
Не сум антиваксер но за маските нема никаква потреба.
Силом прилика и ради судбината морав медицински да се едуцирам, така да знам по нешто од таа област.


Постојат сосема релевантни научни студии кои укажуваат на бескорисноста на маските, намерно ставам мејнстрим извори а не "алтернативни" кои ги има во огромен број, за да не биде дека сум пристрасен.
Ајде за клиничката слика не прашувам повеќе пошто одговорот е јасен, ама ете и бескорисноста на маските е потврдена од многу медицински студии од најрелевантни места, и што сега сеуште да сметам дека маските се ок?
Настрана што цензурата има покриено којзнае колку други студии, ама ете по нешто се промакнало.
Како???

Ако се избројат лагите и манипулациите во врска со пандемијата ќе дојдеме до интересни заклучоци.
Како прво бројките на заразени кои се објавуваат а се врзани за ПЦР тест а не за микробиолошки тест со цел откривање на дотичниот вирус или бактерија или било што кое предизвикало покачена ПЦР вредност.
А тоа го прави све, од најобична настинка до секакви стрејнови на грип до све и свашта. Има мал милион ствари кои предизвикуваат покачени ПЦР вредности.
Матичниот ми кажа дека све трпале под ковид, од настинка до инфекција на рана, све што е со покачен ПЦР го трпаат под ковид. Непобитен факат.

Ако властите лажат за бројките на заразени, за маските и што све не, зошто да им се верува за било што?!
Кој тоа кредит и од каде го има власта за да биде релевантна за било што?

Друго што е интересно а кое имам постирано поназад е тоа што фармацевтските компании успешно се изборија за да не плаќаат никаде и никогаш никаква отштета при евентуални нус-појави кај вакцинираните. И тоа по цел свет, од Сауди Арабија до Швицарска. Тука се и бројките на ефективност, некаде се објавува дека кинеските вакцини ќе биле наводно 75-80% ефикасни, западните 80-90%, како дошле до тој податок уште пред да започнат со вакцинирање би било интересно да се знае.

Кафиќите? Сериозно?
А тоа дека човек не може да купи храна и би умрел буквално од глад доколку не се повинува на власта и не носи маска во било кој продажен објект? Или да си купи лекови од аптека? Или било што било каде?
Значи или ќе носиш маска или ќе умреш. Маска која е бескорисна.
Не можам да сфатам како тоа никој не го гледа, како нагло на сите им станува нормално, како никој не може да увиди за што станува збор. Порано кога викав дека капитализмот може за 72 часа да мутира во фашизам не ми веруваа. А сега дојде време животецот на раја да зависи од нивната послушност.

Друго, зошто и вакцинираните носат маски? Нели се вакцинирани веќе и немаат гајле? Во што е пак тука проблемот?!
Ајде ние што сме имуни сме мал број, занемарлив, ама вакцинисаните се колку веќе, 600-700 илјади?

Нешто е ваљда и до карактерот и генетика. Кај нас претци вечно биле неприлагодени па се бореле против османлии, фашисти, комунисти и што све не, па така и јас како атеист, анархист и апатрид (А*3:D) секогаш гледам на постапките на било која власт со резерва, без разлика дали се работи за трпање пари по нивни џебови, Скопје 2014, промашени траси на автопат или пак пандемија.
Ако баба ми на 16 години можела да земе пушка во рака против фашистите, јас барем можам да не верувам на власта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Денес сум екстатична за да одговорам. Ќе се навратам утре/деновиве да го едитирам постов. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

Колку луѓе земаа на душа со идиотизмот никогаш нема да дознаеме. Луѓе ги враќаа назад со тешки хрончни состојби пошто некој имал 37,3 температура и целиот како потресен дошол на болница и автоматски добил приоритет.
Кој ќе одговара за илјадниците лешеви?
Настрана НАЈЛОШАТА психолошка состојба на население во историјата на светот! Направена е непоправлива штета на ментално здравје на милиони луѓе, самоубиства до небо, пропаднати животи, уништени кариери, врски, бракови, пријателства.
Економијата и да не почнуваме...

Under the Nuremberg Principles anyone who participates in medical coercion is found guilty under international law.

The 4 principles of Nuremberg:
1: Any person who commits an act which constitutes a crime under international law is responsible therefor and liable to punishment.
2: The fact that internal law does not impose a penalty for an act which constitutes a crime under international law does not relieve the person who committed the act from responsibility under international law.
3: The fact that a person who committed an act which constitutes a crime under international law, acted as Head of State or responsible government official, does not relieve him from responsibility under international law.
4: The fact that a person acted pursuant to order of his Government or of a superior does not relieve him from responsibility under international law, provided a moral choice was in fact possible to him.
The treaty:
Permissible Medical Experiments: The great weight of the evidence before us to effect that certain types of medical experiments on human beings, when kept within reasonably well-defined bounds, conform to the ethics of the medical profession generally. The protagonists of the practice of human experimentation justify their views on the basis that such experiments yield results for the good of society that are unprocurable by other methods or means of study. All agree, however, that certain basic principles must be observed in order to satisfy moral, ethical and legal concepts:
  1. The voluntary consent of the human subject is absolutely essential. This means that the person involved should have legal capacity to give consent; should be so situated as to be able to exercise free power of choice, without the intervention of any element of force, fraud, deceit, duress, overreaching, or other ulterior form of constraint or coercion; and should have sufficient knowledge and comprehension of the elements of the subject matter involved as to enable him to make an understanding and enlightened decision. This latter element requires that before the acceptance of an affirmative decision by the experimental subject there should be made known to him the nature, duration, and purpose of the experiment; the method and means by which it is to be conducted; all inconveniences and hazards reasonably to be expected; and the effects upon his health or person which may possibly come from his participation in the experiment. The duty and responsibility for ascertaining the quality of the consent rests upon each individual who initiates, directs, or engages in the experiment. It is a personal duty and responsibility which may not be delegated to another with impunity.
  2. The experiment should be such as to yield fruitful results for the good of society, unprocurable by other methods or means of study, and not random and unnecessary in nature.
  3. The experiment should be so designed and based on the results of animal experimentation and a knowledge of the natural history of the disease or other problem under study that the anticipated results justify the performance of the experiment.
  4. The experiment should be so conducted as to avoid all unnecessary physical and mental suffering and injury.
  5. No experiment should be conducted where there is an a priori reason to believe that death or disabling injury will occur; except, perhaps, in those experiments where the experimental physicians also serve as subjects.
  6. The degree of risk to be taken should never exceed that determined by the humanitarian importance of the problem to be solved by the experiment.
  7. Proper preparations should be made and adequate facilities provided to protect the experimental subject against even remote possibilities of injury, disability or death.
  8. The experiment should be conducted only by scientifically qualified persons. The highest degree of skill and care should be required through all stages of the experiment of those who conduct or engage in the experiment.
  9. During the course of the experiment the human subject should be at liberty to bring the experiment to an end if he has reached the physical or mental state where continuation of the experiment seems to him to be impossible.
10.During the course of the experiment the scientist in charge must be prepared to terminate the experiment at any stage, if he has probable cause to believe, in the exercise of the good faith, superior skill and careful judgment required of him, that a continuation of the experiment is likely to result in injury, disability, or death to the experimental subject.

 
Последна промена:

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Мене не можеш да ме заразиш :) Јас лично не можам да се заразам (нус-појава од синдромов) така да неам коњ во трката што се однесува до пандемијата. Неколку пати бев во контакт со заразени лица и ништо.
Носење маска сериозно ми го загрозува дишењето и немам намера да си навлекувам проблем ради фашизоидните постапки на власта.
Не сум антиваксер но за маските нема никаква потреба.
Силом прилика и ради судбината морав медицински да се едуцирам, така да знам по нешто од таа област.


Постојат сосема релевантни научни студии кои укажуваат на бескорисноста на маските, намерно ставам мејнстрим извори а не "алтернативни" кои ги има во огромен број, за да не биде дека сум пристрасен.
Ајде за клиничката слика не прашувам повеќе пошто одговорот е јасен, ама ете и бескорисноста на маските е потврдена од многу медицински студии од најрелевантни места, и што сега сеуште да сметам дека маските се ок?
Настрана што цензурата има покриено којзнае колку други студии, ама ете по нешто се промакнало.
Како???

Ако се избројат лагите и манипулациите во врска со пандемијата ќе дојдеме до интересни заклучоци.
Како прво бројките на заразени кои се објавуваат а се врзани за ПЦР тест а не за микробиолошки тест со цел откривање на дотичниот вирус или бактерија или било што кое предизвикало покачена ПЦР вредност.
А тоа го прави све, од најобична настинка до секакви стрејнови на грип до све и свашта. Има мал милион ствари кои предизвикуваат покачени ПЦР вредности.
Матичниот ми кажа дека све трпале под ковид, од настинка до инфекција на рана, све што е со покачен ПЦР го трпаат под ковид. Непобитен факат.

Ако властите лажат за бројките на заразени, за маските и што све не, зошто да им се верува за било што?!
Кој тоа кредит и од каде го има власта за да биде релевантна за било што?

Друго што е интересно а кое имам постирано поназад е тоа што фармацевтските компании успешно се изборија за да не плаќаат никаде и никогаш никаква отштета при евентуални нус-појави кај вакцинираните. И тоа по цел свет, од Сауди Арабија до Швицарска. Тука се и бројките на ефективност, некаде се објавува дека кинеските вакцини ќе биле наводно 75-80% ефикасни, западните 80-90%, како дошле до тој податок уште пред да започнат со вакцинирање би било интересно да се знае.

Кафиќите? Сериозно?
А тоа дека човек не може да купи храна и би умрел буквално од глад доколку не се повинува на власта и не носи маска во било кој продажен објект? Или да си купи лекови од аптека? Или било што било каде?
Значи или ќе носиш маска или ќе умреш. Маска која е бескорисна.
Не можам да сфатам како тоа никој не го гледа, како нагло на сите им станува нормално, како никој не може да увиди за што станува збор. Порано кога викав дека капитализмот може за 72 часа да мутира во фашизам не ми веруваа. А сега дојде време животецот на раја да зависи од нивната послушност.

Друго, зошто и вакцинираните носат маски? Нели се вакцинирани веќе и немаат гајле? Во што е пак тука проблемот?!
Ајде ние што сме имуни сме мал број, занемарлив, ама вакцинисаните се колку веќе, 600-700 илјади?

Нешто е ваљда и до карактерот и генетика. Кај нас претци вечно биле неприлагодени па се бореле против османлии, фашисти, комунисти и што све не, па така и јас како атеист, анархист и апатрид (А*3:D) секогаш гледам на постапките на било која власт со резерва, без разлика дали се работи за трпање пари по нивни џебови, Скопје 2014, промашени траси на автопат или пак пандемија.
Ако баба ми на 16 години можела да земе пушка во рака против фашистите, јас барем можам да не верувам на власта.
Добро, немав време и концентрација вчера да прочитам, мислев ќе има за цитирање многу, ама се сложувам горе-долу со сè, така да... :zelen
Мене па менталното здравје ми се оправи после првичниот страв кога вирусот беше нов и непознат. Пред тоа бев во лош мајндсет дека ништо не правам за и со себе, па кога целиот свет се стави на пауза, си дадов оддишка и полека добив елан да работам на себе. Затвореноста ја искористив да учам работи што ме интересираат, да склопам некој план што би сакала да направам во животов и да си речам океј е, сите минуваат низ ова. Но, за жал, светот не е јас и сите тие изгубени работи, животи и нарушено ментално здравје се страшно погубни за светската популација...

Е, единствено делот за носење маски по маркети и аптеки. Не мислам дека е генерално проблем за 15-ина минути да се носи, посебно во аптеки каде одат и заболени пошто нема кој друг да им купи лекови или не се самосвесни да се изолираат. За во маркети би направила да се задолжителни и ракавици на влез, не ради Ковид, него општо пошто раја кашла, кива врз производи, чепка нос, па чепка леб. :cenzura Ама тоа сум само јас - гадешлива отсекогаш и ги мијам сите производи што можам (а знам дека сиругно некогаш сум каснала нечиј мрсул или влакно... :frantic:place).
Инаку да, во ред е еве некои што навистина имате проблеми со дишење, сфаќам, ама овие што го прават тоа за инат на Бил Гејц и сатанистите... не знам. Јас повеќе се фрустрирам од глупата раја, ти од глупите политики.
Да излегуваш со пароли дека ове некаква масонска игра да се чипува Столе од Руфци, да се намали македонското население (да, строго нашето пресвето и праисториско) и останати фикс идеи од кои имам 300 скриншотс за утеха кога ќе се осетам глупава, е жално и крајно непочитувачки спрема оние што навистина лошо прошле со вирусот или изгубиле некој близок.
Е, а продавачкава во donut shop карши вика „Тој Венко пушта овј вирус с'с авиони овија преко д'н што летив. Ја среќа маску носу, па закачи га вирус, ама л'сно пројде“ и ова е најконфузното што сум го сретнала. Про-маскер, ама заговор до максимум. :D
А, ја сфаќам и твојата напнатост од тоа како ужасно се справуваат властите, здравството и какви глупости шират медиумите (причина зошто избегнувам да читам вести).
Маски на отворено? Полицискиот лани по 3-4 дена? Годинава полициски од 1 до 4 сабајле?
Би ги тепала со боздоганот на Крали Марко.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Добро, немав време и концентрација вчера да прочитам, мислев ќе има за цитирање многу, ама се сложувам горе-долу со сè, така да... :zelen
Мене па менталното здравје ми се оправи после првичниот страв кога вирусот беше нов и непознат. Пред тоа бев во лош мајндсет дека ништо не правам за и со себе, па кога целиот свет се стави на пауза, си дадов оддишка и полека добив елан да работам на себе. Затвореноста ја искористив да учам работи што ме интересираат, да склопам некој план што би сакала да направам во животов и да си речам океј е, сите минуваат низ ова. Но, за жал, светот не е јас и сите тие изгубени работи, животи и нарушено ментално здравје се страшно погубни за светската популација...

Е, единствено делот за носење маски по маркети и аптеки. Не мислам дека е генерално проблем за 15-ина минути да се носи, посебно во аптеки каде одат и заболени пошто нема кој друг да им купи лекови или не се самосвесни да се изолираат. За во маркети би направила да се задолжителни и ракавици на влез, не ради Ковид, него општо пошто раја кашла, кива врз производи, чепка нос, па чепка леб. :cenzura Ама тоа сум само јас - гадешлива отсекогаш и ги мијам сите производи што можам (а знам дека сиругно некогаш сум каснала нечиј мрсул или влакно... :frantic:place).
Инаку да, во ред е еве некои што навистина имате проблеми со дишење, сфаќам, ама овие што го прават тоа за инат на Бил Гејц и сатанистите... не знам. Јас повеќе се фрустрирам од глупата раја, ти од глупите политики.
Да излегуваш со пароли дека ове некаква масонска игра да се чипува Столе од Руфци, да се намали македонското население (да, строго нашето пресвето и праисториско) и останати фикс идеи од кои имам 300 скриншотс за утеха кога ќе се осетам глупава, е жално и крајно непочитувачки спрема оние што навистина лошо прошле со вирусот или изгубиле некој близок.
Е, а продавачкава во donut shop карши вика „Тој Венко пушта овј вирус с'с авиони овија преко д'н што летив. Ја среќа маску носу, па закачи га вирус, ама л'сно пројде“ и ова е најконфузното што сум го сретнала. Про-маскер, ама заговор до максимум. :D
А, ја сфаќам и твојата напнатост од тоа како ужасно се справуваат властите, здравството и какви глупости шират медиумите (причина зошто избегнувам да читам вести).
Маски на отворено? Полицискиот лани по 3-4 дена? Годинава полициски од 1 до 4 сабајле?
Би ги тепала со боздоганот на Крали Марко.

Проблемот не е во техничката изведба на носење на маска додека се влегува во аптека, туку во принципот. А тој кажува дека поединецот мора да се повинува на власта за да може физички да опстане, да не умре, да преживее. Или ќе ја слушаш власта, или ќе те нема.
Еднов време дури не смееше да се излезе надвор од домот без маска! Што значи дека човек не смее да се движи никаде ако не е покорен на власта.
Вакцините не се проблем, проблем е ситуацијата со маските.
Многу потсетува на некои други времиња кога раја морала да носи соодветни симболи на облека.
А за употребниот момент на самите маски, бројни студии укажуваат на нивната бескорисност.
Основната логика исто така.
За сериозна заштита би била потребна гас-маска со АБХ стандард.

За фашизмот како највисока фаза на капитализмот е одамна пишувано.
Ова е само мека предигра, да се види до каде е народецот покорен и колку може да стенка додека го силуваат анално.

За среќа, протести има во над 200 земји, освен Северна Кореја и Сауди Арабија скоро и да нема земја каде што немало протести против фашизмот.
Е сега во Хунзистан, протестите се килави како што се килави и самите хунзи во било кој поглед. А зошто и би биле различни? Хунза не го бидува за милион ствари, од економија до владеење на право и екологија, па сега треба изненадно да го бидува за протестирање? Не баш.
Интересно како никогаш на мејснтрим медиуми нема ништо за протестите во кои учествуваат милиони раја.
Но затоа имаме хистерични изјави, броење лешеви и стории за рандом ликови кои наводно се упокоиле од вирусот.

Интересно е и што сето ова отпочна во НР Кина, што само по себе е далеку од изненадување. Но тоа е долг муабет....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco



Се е сосема случајно...
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Луѓе бре, па што бидна ова со модуларната во Тетово?
Ова е пандемија на глупоќа и алчност. Кај критично заразени, па и да изгорат. :(
За мене нема пострашна смрт од горење жив.
А, гнидиве користат изгубени човечки животи за политички поени.....

Не сакам да бидам таа личност, ама нели прво имаа проблеми со кислородот нешто, идел некој со тесличе (или шо и да беше) цевките да ги сече, сега ова?
Тетово = Куманово 2015?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

По најконзервативни процени 350К народ а според некои и над 500К учествуваат во масовните протести само во Викторија (сојузна територија на Аустралија) т.е. во Мелбурн.
И покрај невидената цензура по нешто протекува. Некое видео каде цајкани тепаат 75 годишна жена станало вирално. За среќа првиот цајкан (жена) заминала на оној свет откако се обидела да уапси некој лик поради неносење маска на сред улица. Се обидела да го пендрачи а овој не само што избегнал пендрачење него со голи раце ја претепал до смрт.
Ќе биде интересно до акде ќе ескалира ова.
 

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
Многу луѓе се вакцинираа против вирусот ковид-19, но сепак се заразија со истиот. Каква е тогаш ефикасноста на вакцините против вирусот? Зошто беше задолжително да се вакцинираме против вирусот?