Пандемија 2020

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Како што знаеме, во тек е наводна пандемија на грип од коронавирус за која 24/7 известуваат сите можни и неможни медиуми, секој ден се бројат заразени и мртви а во продавница или банка не може да се влезе ако се нема маска на фаца.

Ова чудо започнало во Вухан, НР Кина таму во Октобар-Новембар 2019 и за брзо време се проширило низ цел свет.
Кое е вашето мислење за оваа ситуација? Дали носите маски по улица или само при влегување во објект?

Моето мислење е малку скептично и нестандардно, што поради тоа што интелектуално сум вечна опозиција, што поради тоа дека низ вените ми тече крвта на одамна заборавени Анархисти или тоа што поради игра на случајот имам прекумерен, манијакален број на антитела кои елиминираат све што дојде во контакт со нив. Мој имуни систем би убио слона и демона :D

Каков е вашиот став за оваа ситуација, дали се плашите дека ќе се заразите, дали ги одобрувате рестриктивните мерки на власта, дали мислите дека треба уште појако да се притегнат, пример со целомесечен полициски час или стрелање на оние кои немаат маски? Дали верувате на политичарите и медиумите? Дали познавате некој кој бил позитивен на тестирање или скраја било, сте биле и сами позитивни?

Да не ја насочувам дискусијата на своја воденица, повелете со свои видувања :)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,217
6,861
1,153
Big Sur
Мислиш пЛандемија пошто Бил Гејц сака да бидеме чипирани и робови на Новиот Светски Поредок каде ќе има само едно политичко уредување и една религија!!1!
Маска не носам само ако сум сама по улица каде нема многу народ. Бидејќи рајава не знае за личен простор, а јас секако сум гадежлива, си носам маска и антисептик секаде. Ако ништо друго, бар сега кога ќе ме запечат очите знам дека некој во близина не измил заби од атентатот на Глигоров, ама носот не ми страда толку.
Ко праф маш, сите настинки ги имам прележано ко мала, па не памтам последниве 10 години да сум била болна, освен два пати да имам малку качено температура на еден ден и тоа било тоа. Мислам дека имам силен имунитет, па не ми е многу страв за мене, но секако се пазам поради моите, а и зошто па да ставам здрава нога во трн.

За штелувањето бројки, nudet po 2000 eura dago pisat umren ot korona, влијанието на 5г и тоа дека прскаат со корона, секако дека ќе збориме натака. :zelen:zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Мислиш пЛандемија пошто Бил Гејц сака да бидеме чипирани и робови на Новиот Светски Поредок каде ќе има само едно политичко уредување и една религија!!1!
Маска не носам само ако сум сама по улица каде нема многу народ. Бидејќи рајава не знае за личен простор, а јас секако сум гадежлива, си носам маска и антисептик секаде. Ако ништо друго, бар сега кога ќе ме запечат очите знам дека некој во близина не измил заби од атентатот на Глигоров, ама носот не ми страда толку.
Ко праф маш, сите настинки ги имам прележано ко мала, па не памтам последниве 10 години да сум била болна, освен два пати да имам малку качено температура на еден ден и тоа било тоа. Мислам дека имам силен имунитет, па не ми е многу страв за мене, но секако се пазам поради моите, а и зошто па да ставам здрава нога во трн.

За штелувањето бројки, nudet po 2000 eura dago pisat umren ot korona, влијанието на 5г и тоа дека прскаат со корона, секако дека ќе збориме натака. :zelen:zelen

Не е Бил Гејтс, но фашизмот секогаш е 72 часа away како што велеше еден луд поет, Фокси.
Разните теоретичари на заговор само ја матат водата која и онака е матна. Настрана од тоа, имаше нобеловец по медицина кој изјави дека вирусот е од кинеска лабораторија и ја заложи нобеловата награда како кладба дека е во право.

Јас мислам дека е сезонска мутација на еден од коронавирусите кои се мотаат по свет откад је света и века, нешто појака мутација од "обичните" кои и онака убиваа стотици лица годишно во РСМ а на глобално ниво стотици илјади па до милион и пол во 1970-ти (вечерва сто пати ги споменав 70-ти, уште фали диско-топка со стакленца на неа :D ). Освен тоа 95-98% од мртвите биле со т.н. коморбидитет односно болни од една или 5-6 сериозни болештиње, 80% многу стари лица со слаб имун систем.
И така оваа мутација е извадена од контекст и пласирана како глобална пандемија.
Оној што читал за стварни пандемии, Х1Н1 1917-1921, Црната Чума 1345-51, чумата на Јустинијан или разни изблици на колера во Индија (а бидејќи не сум арен во умот иам читано за тоа) ќе увиди дека моменталната состојба, и покрај безкрајно поголемите можности за векторирање на патогенот = е смешна и дека е превара.

Друго е тоа што нема последици за никого. Пример оној моронот усран Вилипче кој секој ден се појавува пред камери, според кои параметри треба да се мери неговата успешност во справувањето со "пандемијата"? Проценти, излекувани, заразени, што? А где је оставка?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
И кој курац е ова манијава со социјална дистанца? Не паметам некој да ми се внесол во фаца или да ми искивал или се раскашлал во мој правец во животов, социјалната дистанца си постои отсекогаш, освен кај дечко и девојка кои фатени за рака или прегрнати стојат не знам кои се тоа ситуации. Ок, тука се прекрцани автобуси каде раја е напикана како сардини, но тоа е проблем само во Скопје и нек си бараат начин на градско ниво.
 
16 октомври 2020
27
22
3
Шо да ви кажам...
Пред неколку денови бевме преку работа да се тестираме.
Стигаме пред клиниката, пред неа паркирано амбулантно возило комби, внатре: космонаут од медицинска сестра(маска плус визир, скафандер, ракавици плус излепени за скафандерот...) Overkill страшен, до неа шоферот на возилото пополнува документите,име,презиме,дата на раѓање, дава нови како и да се викаа тие за брис шо земаат (џиновски ушалки јас ги викам), музиче со една слушалка на уво... Пандемија? Ма немој ќе ве молам!
Не сум соодветен да зборам на темава со факти ама ова мене не ми е веродостојно ни најмалку.
Чисто малтертирање врз човештвото е ова.
Логиката се губи на секое следно свртување.
Ако не носиш маска а доаѓа полиција, само влези си у кафана/кафе бар...
Луд ј**е збуњеног.
А ова исплашениве па... А секоја прилика се по кафичиве и се тешат дека е пандемија па мора чисто да е, нив како да ги разберам?
Најлошо од се е дека нема од каде веродостојна информација да прочиташ, медицинскиот свет е поделен и е исто ко на семафор да ти светнат зелено и црвено, се а ај да те видам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,911
5,418
1,183
Disco
Имам една другарка со која делам слична судбина, последен пат коа се слушнавме ми кажа дека таа, мајка и и татко и сите носеле маски 24/7, значи и дома и секаде. Сестра и е мажена и живее одвоено. Тотално фрикната од ситуацијава страв во коски. А прилично е ограничена во можности за движење in the first place и ретко излегува со помош на родителите за жал. Покрај тоа, исплашена до даска небаре смак света дојде, звонарот врви по улици со количка и вика "bring out your dead".

Страшно ме разочара, настрана што е екстремно интелигентна, првенка на генерации била и што ти не, има издадено неколку книги поезија, докторира литаратура и што ти ја знам, мајка и во медицина, татко и инженер, сестра и економист, све интелектуалци нели, а во реалност пацови.
И сега ја нема да искомуницира, ебате интелектуалците кои не прифаќаат различен став, макар бил базиран на цврсти аргументи и факти. Нек седат по дома со маски и ракавици ебате штакорите усрани од страв.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,799
2,609
1,683
Han Wavel
Имам една другарка со која делам слична судбина, последен пат коа се слушнавме ми кажа дека таа, мајка и и татко и сите носеле маски 24/7, значи и дома и секаде. Сестра и е мажена и живее одвоено. Тотално фрикната од ситуацијава страв во коски. А прилично е ограничена во можности за движење in the first place и ретко излегува со помош на родителите за жал. Покрај тоа, исплашена до даска небаре смак света дојде, звонарот врви по улици со количка и вика "bring out your dead".

Страшно ме разочара, настрана што е екстремно интелигентна, првенка на генерации била и што ти не, има издадено неколку книги поезија, докторира литаратура и што ти ја знам, мајка и во медицина, татко и инженер, сестра и економист, све интелектуалци нели, а во реалност пацови.
И сега ја нема да искомуницира, ебате интелектуалците кои не прифаќаат различен став, макар бил базиран на цврсти аргументи и факти. Нек седат по дома со маски и ракавици ебате штакорите усрани од страв.
На пријател жена му ги пере алиштата после секое излегување, ќе дојде овој дома таа одма за перење алиштата, сам има кажувано како му викала да не седнува никаде за да не мора да пере. Е сега, до толку забеганост не треба ама треба малку онака да се пази човек. Па пред ова вирусот да постои луѓето не знаеа што е сапун, течниот сапун го мислеа сок за растворање дека е. Вака ако ништо друго барем се научија да мијат раце и да не ти дише во врат додека чека ред. Пази еј, ти стоиш небитно каде сеедно, и позади тебе осеќаш топол воздух, сега барем бегаат еден од друг.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,284
1,907
1,133
Македонскиот ни народ ни е експерт за се`, па еве сега и за медицина...
Сите се дрзнуваат да коментираат нешто за кое благе везе немаат...
Луѓе што не знаат ни М од медицина се прават најголемите експерти..
Ама луѓе со две раце ќе ви потпишам дека ситуацијата е екстремно загрижувачка...па кој како милува така нека прави...
Сум видела бронхопнеумонии и сама сум прележала неколку ама вакви досега немам видено... На 21 годишно девојче да му се развие таква пнеумонија да белите дробови и ` работат со 70% капацитет и тоа девојче кое нема никаква хронична болест...е па немојте ве молам...
Да, вирусот постои и да вирусот коси...
Да, политичка позадина има...а и секогаш имало кога се работело за болести, катастрофи...секогаш се најдува некој кој ќе ќари од целата таа ситуација...
И не, не ни` е крива владата, ни Филипче, ни докторите, ни сестрите...
Луѓе ова е нов вирус, со нова болест, со нова клиничка манифестација на болеста за која досега никој ништо не знае...
За овој вирус медицинскиот персонал нема учебници ни литература со информации за истиот, нема студии, нема истражувања, нема начин на лекување...значи се` во врска со овој вирус е ново и неистражено...
Не знаат како и со што се соочуваат, не знаат што да очекуваат и со што да третираат и прават она што мислат дека е најдобро во дадениот момент...И не ги осудувајте...на крајот може да завршите во нивни раце и животот да ви зависи од нив...
И носете маски бе...тешко ли е...?
Верувајте ќе дојде и таков период кога лекувањето ќе биде селективно...кој ќе се лечи кој не...е тогаш да ве видам...ко ќе гориш од температура и ко ќе не можиш да дишиш и ко ќе ти речат оди си дома немаме кревет...
Сфатете, дека овој проблем не е само кај нас...глобален е...секаде е исто...секоја држава се справува како знае и умее...полицики час па се прекинува, па мора маски, па не мора маски...па да ќе менуваат одлуки онака како што одговара во постоечката ситуација...
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,799
2,609
1,683
Han Wavel
Абе не дека не постои ништо ама ептен се забегува, стај си маска и терај си. А и тоа полициски часови е најголема глупост, што демек ако има забрана од 17 до 5 сабајле, пред 17 вирус нема, спие, после тоа се буди. Се одалечија луѓето од тие забрани и глупости. Непослушноста се решава со казни, бидејќи ништо друго не разбираат и пак не почитуваат препораки, казни и чао. Е тука е вината на владата, казнуваат селективно, овој ми е пријател, овој ми е брат од сестра и слично.
 
16 октомври 2020
27
22
3
Македонскиот ни народ ни е експерт за се`, па еве сега и за медицина...
Сите се дрзнуваат да коментираат нешто за кое благе везе немаат...
Луѓе што не знаат ни М од медицина се прават најголемите експерти..
Ама луѓе со две раце ќе ви потпишам дека ситуацијата е екстремно загрижувачка...па кој како милува така нека прави...
Сум видела бронхопнеумонии и сама сум прележала неколку ама вакви досега немам видено... На 21 годишно девојче да му се развие таква пнеумонија да белите дробови и ` работат со 70% капацитет и тоа девојче кое нема никаква хронична болест...е па немојте ве молам...
Да, вирусот постои и да вирусот коси...
Да, политичка позадина има...а и секогаш имало кога се работело за болести, катастрофи...секогаш се најдува некој кој ќе ќари од целата таа ситуација...
И не, не ни` е крива владата, ни Филипче, ни докторите, ни сестрите...
Луѓе ова е нов вирус, со нова болест, со нова клиничка манифестација на болеста за која досега никој ништо не знае...
За овој вирус медицинскиот персонал нема учебници ни литература со информации за истиот, нема студии, нема истражувања, нема начин на лекување...значи се` во врска со овој вирус е ново и неистражено...
Не знаат како и со што се соочуваат, не знаат што да очекуваат и со што да третираат и прават она што мислат дека е најдобро во дадениот момент...И не ги осудувајте...на крајот може да завршите во нивни раце и животот да ви зависи од нив...
И носете маски бе...тешко ли е...?
Верувајте ќе дојде и таков период кога лекувањето ќе биде селективно...кој ќе се лечи кој не...е тогаш да ве видам...ко ќе гориш од температура и ко ќе не можиш да дишиш и ко ќе ти речат оди си дома немаме кревет...
Сфатете, дека овој проблем не е само кај нас...глобален е...секаде е исто...секоја држава се справува како знае и умее...полицики час па се прекинува, па мора маски, па не мора маски...па да ќе менуваат одлуки онака како што одговара во постоечката ситуација...
Никој не вели дека нема вирус или шо ти знам... Вирусот е реален и присутен.
Ама дека е набилдан за 90% од тоа шо навистина е опасен не може ни да се дискутира,така е. Ако прочитавте за "асистентот" во комбито каде шо ти праат тест, ќе разберете шо ми е муабетот.
Толку ли е тешко маска да се носи? Воопшто не е. Ама да ја носам маската во просторија од 100метри квадратни со висина од скоро 5 метри, не носам.
За температурата и непримањето/немањето кревети и праќње дома да се лечиш: Неколку пати ми се случило да не можам температура да намалам по цела недела,последен пат 2011та, страшна работа да, сум дишел на сила, убрзано со кратки вдишувања... Бронхитис, јбг. И пак велам, маска, каде шо нема гужва(и тоа само дека сум свесен дека моето мислење е смо мое и не сакам да правам некому да му е непријатно) не носам.
За немањето соодветна терапија.
Како бе светски фаци за по 3-4 денови ги решаваат и одма се негативни?
Од овде доаѓа искрата на теоритичари на заговор мај френдз(оф топик: гледајте ги да си подмочнете од смеење).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape and Outrider