Онлајн шопинг

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Е а од Купувај Лесно онлајн, на фејбук ги има, (порачуваат од eBay ) сте правеле порачка? Јас порачував нешто и се мислам дали да уплатам пари на жиро сметка, малку ми се сомнителни :/
А за алиекспрес баш вчера зборував со пријателката. Многу порачувале од таа страна и задоволни досега ...

Не знам за овие конкретно, ама најголем дел од таквите страни по ФБ, уствари нарачуваат од али експрес, dx и остали кинески продавници и ти го продаваат многу поскапо. Баш ги иам приметено, пример кошула што на али експрес е 9 долари (околу 400ден) они ја продаваат 700-800, на другарка и нарачував саат што на али експрес беше 5 долари они го продаваат 900. А се што ти треба е Visa Electron картичка и нарачувај си што сакаш, поевтино ти е
 
  • Like
Реакции: Tantara

~Anna~

Нов член
31 јануари 2014
8
0
1
31
Е а од Купувај Лесно онлајн, на фејбук ги има, (порачуваат од eBay ) сте правеле порачка? Јас порачував нешто и се мислам дали да уплатам пари на жиро сметка, малку ми се сомнителни :/
А за алиекспрес баш вчера зборував со пријателката. Многу порачувале од таа страна и задоволни досега ...
Aliexpress e kineska onlajn stranica jas ednas poracav maska maica navistina bese ubava no na 5 mesta bese iskinata

Дали некој има купувано од aliexpress? Најмногу што ме интересира е дали порачките стигаат на време, односно во рокот кој го пишува при правење на порачката? Имам слушнато дека без разлика на што пишува, потребни се месец дена, па дури и 2 за да пристигне порачката. Кој има искуство, нека пише.

Da navreme stignuvaat porackite no ne se kvalitetni ima edna evtina strana za maski www.zavvi.com ;)
 

~Anna~

Нов член
31 јануари 2014
8
0
1
31
Во последниве години доста популарен е онлајн шопингот. Купување преку интернет.
Што мислите вие за ова? Сте купувале?
Многумина веќе целносно својата гардероба ја купуваат преку интернет. И навистина има огромен избор на се.
Плус често се наоѓа пониска цена, подобар квалитет.
Но кое е вашето мислење?
Сте пробале? Полесно е или потешко?
Или сепак се држите до она продавница си е продавница. Одиш, пробуваш, земаш, нема уткање.

Јас имам порачувано доста пати, но сепак немам утка :)
 

~Anna~

Нов член
31 јануари 2014
8
0
1
31
www.zavvi.com еве една онлајн страна само за машки јас често пораѓувам за брат ми и брзо стигаат а и квалитетни се!Само да прашам дали некој има порачувано од Sport Wear бидејќи брат ми му се допаднаа едни патики па ако има некој нека кажува сакам да знам за квалитетот?:*
 

KatnissE

Нов член
24 ноември 2013
5
5
3
Aliexpress e kineska onlajn stranica jas ednas poracav maska maica navistina bese ubava no na 5 mesta bese iskinata
Da navreme stignuvaat porackite no ne se kvalitetni ima edna evtina strana za maski www.zavvi.com ;)


Воопшто не се согласувам :)
До сега никогаш не ми стигнал неквалитетен производ од али експрес, а верувај - имам многу порачки направено и сите до сега ми се океј.
Првата работа кога порачуваш од таму која треба да ја имаш во предвид - никогаш не очекувај премногу.
Сепак, не секое искуство е исто. Зависи од кој продавач си купувала, зависи каков производ итн итн. Јас најискрено сум презадоволна од сите порачки кои досега ми стигнале... Не знам до што е, можеби имам малце повеќе среќа :D
Секогаш очекувајте помалку и може да бидете пријатно изненадени.

Иначе треба да се има во предвид дека повеќето од продавачите (не сите) прават копија од производите кои ги гледаме на сликите. Додека пак останати ставаат реални слики од вистинските производи кои ги праќаат...
Сепак можеби е до среќата, не знам. :p
Баш ми е жал за маицата која си ја порачала и ќе ти посакам повеќе среќа нареден пат. :)
 
  • Like
Реакции: Tantara

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
298
230
1,043
Купувам од Алиекспрес и сум задоволна. Производите се исто како на сликата и како што се опишани. Имам купувано блузи, џемпери, кошули и се било во најдобар ред. Е сега ако сте незадоволни од производот имате опција Dispute order. Ке си кликнете ке си кажете што е проблемот или ке ви пратат нов или ке ви ги вратат парите. Исто коа се порачува треба да се има предвид и рејтингот на продавачот и секако да се погледнат коментарите од купувачите да си знаете шо може да се очекува од производот. Не се залетувајте по производи кои никој пред вас ги нема порачано иако цената на тие е многу ниска.
 

jana34

Нов член
13 март 2014
2
0
1
38
Луге има ли посредници за асистирано купување и шипинг до македонија,имам најдено веб страна sportsdirect на која секој ден има несто на распродажба, вчера имаше женски маичи за 1.55 евра на GEAR тоа се 100ден. и тоа на бренд на гиер , дајте кажете дали има такви посредници, да не се замарам многу туку само да им пуштам линкови со производите што ми се свигаат и они све да ми организираат...фала многу
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,495
14,409
1,683
во светот на бајките
Луге има ли посредници за асистирано купување и шипинг до македонија,имам најдено веб страна sportsdirect на која секој ден има несто на распродажба, вчера имаше женски маичи за 1.55 евра на GEAR тоа се 100ден. и тоа на бренд на гиер , дајте кажете дали има такви посредници, да не се замарам многу туку само да им пуштам линкови со производите што ми се свигаат и они све да ми организираат...фала многу
Има такви на фејсук ама наплаќаат околу 300 ден за услугата.