Онлајн шопинг

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Стасува од e-bay, зависи што бараш, гледај секогаш продавачот да има рејтинг од најмалку 95% мада у принцип сите имаат многу повеќе. Во зависност од тоа што нарашуваш може да ти стават царина од плус 15% од вредноста на пратката и плус 18% ДДВ, иако звучи многу за многу работи се фаќа дупло поевтино него од овде да го земеш (а си сто посто сигурен дека е оргинал). Голем дел од продавниците имаат и бесплатна испорака до Македонија. За најсигурно да не ве репнат со царина гледајте нарачката со се испораката (доколку не е бесплатна) да не надминува 40евра. Во договор со продавачот може да ја пушто пратката со назнака дека е подарок (за да се избегне плаќање царина) и без испратница. Само отворете си PayPal преку NLB тутнска и гајле немате ;) Доколку пак имате проблем или не можете да го верификувате пејпал акаунтот отворете си Виза Електрон дебитна картичка во НЛБ и со таа можете да купувате од речи си сите он лајн продавници.
НАПОМЕНА: НИКОГАШ не ги користете картичките кои се кредитни и на кои можете да одите во минус, нити картичките кои ги користите за добивање приходи по било кој основ. Значи отоврете си посебна картичка како што кажав погоре и на неа имајте минимални средства колку картичката да биде активна (вајда некои 100ден) и ставате пари само колку што ви треба нешто да купите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina, Bibi@ and JaMi

dreamydreamer

Староседелец
11 октомври 2012
38
47
1,018
Јас си практикувам онлајн шопинг веќе подолг период.Имам купувано адидас и најк патики, кои што ептен ми се погодија.Деновиве сум опседната со aliexpress.com Значи има прекрасни работи, нонстоп си порачувам.Е сега проблем е што се чека 20 до 30 дена, ама па вреди, има уникатни и ефтини работи.
 

hannibal

Нов член
12 јуни 2013
24
16
3
43
Среќа преку атлантикот имам луѓе па си нарачувам на amazon.com, стигнува кај нив, па кога ќе си дојдат во МКД ми ги носат :).
 

Tin4eTo

Нов член
19 август 2012
4
0
1
Banggood.com e кинеска онлајн продавница од која за кратко време си имам порачано многу работи, и секако сите пристигнаа за околу 1 месец.
Ова е повеќе како магацин, цените се пониски за разлика од asos, (aliexpress), а производите се истите (bravo) ( и се со free shipping).
Најчесто порачувам облека, шминка или накит, а ова се некои од нивните производи кои ги добив досега


 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Iskreno, jas sum luda po online shopping, obozavam dobri, unikatni stvarcinja, pa i brendirani po razumni ceni i dosta raboti si imam zemeno od internet i toa od nasi strani. Eve na primer od ovaa studiovo na fb: https://www.facebook.com/oblecise?fref=ts - epten mi e cool, ima stvarni unikatni stvari, a razumni ceni. Isto taka mojagarderoba.mk , nas site, a moze da se najdat interesni raboti...so znam, probajte ;)



Нема ништо на странава??? Само две фотографии?
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
За онлајн шопинг се рачуна кога гледаш нешто на нет и се јавуваш татко ти да ти го купи? Се шалам.

Од еден холандки сајт порачав ланче на Сваровски, а понудата беше доколку се порача едно добиваш и едно гратис, ги порачавме некаде околу 14фебруар, а стигнаа после месец-месец ипол, и да 5евра поштарина мислам дека беше. Мислев ќе стигне побрзо, така да не се знае кога стигнува.
 

Tajna231

Нов член
8 ноември 2013
1
1
3
47
За гардероба, од www.aliexpress.com, ама за све останато www.tripleclicks.com/12994606 , од книги, списанија, накит, и др. разноразни работи што не се од кинескине за една употреба... Башка секој ден организираат акуции па може да се добијат ствари за смешни цени, као ајпад за 7 долари и сл...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lovely*-*