1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Омилени филмови

Дискусија во форумот 'Филм' започната од Selma, 28 февруари 2012.

 1. Dolphine

  Dolphine Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 јуни 2012
  Мислења:
  304
  Допаѓања:
  302
  1. Harry Potter
  2. 10 things I hate about you
  3. Life is Beautiful
  4. P.S I love you
  5. Colombiana
   
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Death race 1&2.
   
 3. Bleach

  Bleach Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 декември 2012
  Мислења:
  146
  Допаѓања:
  257
  Да беше еден... Ај вака, по азбучен ред (wasntme) :
  A Clockwork Orange, Airplane!, Bande à Part, Beetlejuice, Casablanca, Cry Baby, Fight Club, Girl Interrupted, Godzilla, Kill Bill (vol. 1 & 2), Lolita, Pink Floyd: The Wall, Psycho, Pulp Fiction, Sid & Nancy, The Breakfast Club, The Godfather, What Ever Happened to Baby Jane?.
  Сигурно пропуштив некој, ама ајде. Не ми е лесно :D
   
  На Хоуп* и Aquarius им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Сум го ставила Fear & Loathing In Las Vegas, а други филмчиња кои ми се омилени без некаков распоред: American History X, Black Hawk Down, A Requiem For A Dream, Fight Club, V For Vendetta, A Clockwork Orange, Alpha Dog, итн.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Ги има... Некои погоре ги наброја DarkPassenger као скоро секој со Нортон, Clockwork orange, Black Hawk down, V...би ги додал 25th hour, 1984, The legend of 1900, Canone Inverso. Од историските не признавам ништо друго освен на Ридли Скот и Мел Гибсон. Од љубичи досеа Casablanca никој не ја надмашил. Интересен ми е теркот на денешниве тин филмчиња од оние посмирените слични на Breakfast club. Би ги додал Perks of being a Wallflower, Art of going by. Oд романтичните комедии (има разлика од љубич) Serendipity сеуште на врвот е.
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  За жал, премногу лимитиран медиум е филм за да може да го долови она што е во книгата.
  Можеби високобуџетна серија со барем 10-15 епизоди би имала повеќе можност да ја прикаже целата сложеност која постои во книгата, но и во тоа се сомневам. На страна холивудските моменти како појавата на некаков балон од кој слегува грофот (!?) и многу измени со цел да се набие дејството во 2 часа филм, не е лесно да се екранизира дело како ова, мислам и дека не би ни требало да се обидуваат. Има други дела на Дима, поскромни во квалитет кои се екранизирани поуспешно.
   
 7. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  1. Fight Club
  2. Identity
  3. Shutter Island
  4. Mr Nobody
  5. Butterfly Effect
  6. Saw
  7. A beautiful mind
   
 8. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Never Back Down
  Forever Strong
  The lost valentine
  Safe haven
  Monte Carlo
  Abduction
  The notebook
  Letters to Juliet
  Something Borrowed
  17 Again
  Cocktail
  The Vow
  A walk to remember
  Chasing Liberty
  Leap year
  10 things i hate about you
  Titanic
  Beastly
  Monster in law
   
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
 10. онјаЛ

  онјаЛ Полноправен Член

  Зачленет на:
  22 ноември 2012
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  85
  The Game
  Exam
  Pulp Fiction
  Inception
  Fight Club
  The Green Mile

  толку ми текнуваат моментално, а сигурно ги има барем дупло од овие погоре
   
  На Хоуп* му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: