Омилени филмови

Dolphine

Истакнат Член
25 јуни 2012
304
302
63
1. Harry Potter
2. 10 things I hate about you
3. Life is Beautiful
4. P.S I love you
5. Colombiana
 

Bleach

Истакнат Член
23 декември 2012
146
257
173
Heart-Shaped Coffin
rock-n-roll-is-freedom.tumblr.com
Да беше еден... Ај вака, по азбучен ред (wasntme) :
A Clockwork Orange, Airplane!, Bande à Part, Beetlejuice, Casablanca, Cry Baby, Fight Club, Girl Interrupted, Godzilla, Kill Bill (vol. 1 & 2), Lolita, Pink Floyd: The Wall, Psycho, Pulp Fiction, Sid & Nancy, The Breakfast Club, The Godfather, What Ever Happened to Baby Jane?.
Сигурно пропуштив некој, ама ајде. Не ми е лесно :D
 
  • Like
Реакции: Хоуп* and Aquarius

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
Ги има... Некои погоре ги наброја DarkPassenger као скоро секој со Нортон, Clockwork orange, Black Hawk down, V...би ги додал 25th hour, 1984, The legend of 1900, Canone Inverso. Од историските не признавам ништо друго освен на Ридли Скот и Мел Гибсон. Од љубичи досеа Casablanca никој не ја надмашил. Интересен ми е теркот на денешниве тин филмчиња од оние посмирените слични на Breakfast club. Би ги додал Perks of being a Wallflower, Art of going by. Oд романтичните комедии (има разлика од љубич) Serendipity сеуште на врвот е.
 
  • Like
Реакции: DarkPassenger

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Омилен филм ми е Грофот од Монте Кристо, кој е работен според книгата на Александар Дима (happy)Кратка содржина: Филмот раскажува за Едмонд Дантес, кој во периодот пред Наполеоновите 100 денови доживува исполнување на соништата: го очекува унапредување во капетан и среќен живот со својата вереница Мерцедес. Но неговите “пријатели“ лажно ќе го обвинат дека е бонапартист, и ќе биде затворен во една кула. Таму се запознава со еден отец, кој ќе му стане учител и ќе го научи на се што знае, а меѓу другото ќе му даде и мапа од едно скриено богатство. По 14 години поминати во затвор, отецот со својата смрт ќе му го спаси животот... Потоа ќе го пронајде богатството, ќе отиде во Париз, ќе се претставува како Грофот од Монте Кристо, и ќе се одмазди на сите оние кои беа против него.

Еве го и трејлерот :)
За жал, премногу лимитиран медиум е филм за да може да го долови она што е во книгата.
Можеби високобуџетна серија со барем 10-15 епизоди би имала повеќе можност да ја прикаже целата сложеност која постои во книгата, но и во тоа се сомневам. На страна холивудските моменти како појавата на некаков балон од кој слегува грофот (!?) и многу измени со цел да се набие дејството во 2 часа филм, не е лесно да се екранизира дело како ова, мислам и дека не би ни требало да се обидуваат. Има други дела на Дима, поскромни во квалитет кои се екранизирани поуспешно.
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,477
5,078
1,153
Wind Of Change
Never Back Down
Forever Strong
The lost valentine
Safe haven
Monte Carlo
Abduction
The notebook
Letters to Juliet
Something Borrowed
17 Again
Cocktail
The Vow
A walk to remember
Chasing Liberty
Leap year
10 things i hate about you
Titanic
Beastly
Monster in law
 

онјаЛ

Полноправен Член
22 ноември 2012
69
85
18
The Game
Exam
Pulp Fiction
Inception
Fight Club
The Green Mile

толку ми текнуваат моментално, а сигурно ги има барем дупло од овие погоре
 
  • Like
Реакции: Хоуп*