Омилени филмови

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Star Wars (I-VI)
Star Trek (I-X) (има и 11ти ама сеуште не сум го гледал, кај и да е ќе го погледнам неделава)
Braveheart
Inception
Cube (1-3)
Illusionist
Beautiful Mind
August Rush
Превртено
Shutter Island
Fight Club
Harry Potter
Perfume: The story of a murderer
Sweeney Todd
Hannibal Lecter (4те делови)
....

ќе се надополнам ако ми текне уште некој.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Зелената милја ...или миља? : )
Гроф Монте Кристо (ориџинале од 73 или 74 не сам сигуран)
Храбро срце
Перл Харбор
Василиј Зајцеф (ваљда такој се викаше филм)
Шаолин vs Лама
Ханибал Лектор
Лорд оф д рингз
Стренџ Валјднес
Животот на Брајан (Монтипајтон)
има ги још.. не ми текнуеф
 
 • Like
Реакции: Saladin

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,635
5,810
1,153
27
Western Sky, Land of Oz.
Leon: The Professional, The fabulous destiny of Amelie Poulain, Life is beautiful, Schindler's list, Green mile, City of angels, A clockwork orange, One flew over the cuckoo's nest, Requiem for a dream, Black swan, Iron jawed angels, Memento,The pianist, Million dollar baby ..
 
 • Like
Реакции: Saladin

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
 • Сите делови за Ханибал Лектор
 • I'm Sam
 • Beautiful mind
 • Shutter island
 • Inception
 • Illusionist
 • Harry Potter
 • Perfume: The story of a murderer
 • The pianist
 • Green mile
 • Requiem for a dream
 • Stigmata
 • Face off
 • Gladiator
 • Butterfly effect
 • Before midnight ......
 
 • Like
Реакции: Хоуп*

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
1. The Shawshank Redemption - овој ми е незаменлив. Едноставно филм кој си ја заслужил 10ката комплетно (приказна, режисер, глумци...)
2. Тhe Green Mile - единствен филм на кој плачам како луда. На ниту еден друг, само на овој сум се раскостила од плачење. Сум пуштала по некоја солзичка и на други, ама на овој не можам да се контролирам.
3. Requiem For A Dream - овој не ме остави да спијам едно 3-4 дена.
4. 2001: A Space Odyssey - не може другo ништо освен застрашувачки добар.
5. The Man From Earth - ги поттикнува запчаниците во мозокот да почнат да се вртат во друг смер.
6. Dead Poets Society - Кога ќе специјализираат луѓето на драма, ова како прирачник слободно може да се искористи.
7. Detachment - Мачнина предизвикува во градите дури го гледаш, ама страшно е добар, погаден е и од најгадните хорори, а нема ниту една сцена со колење.
8. Аmerican History X - Уф. Толку.
9. Breakfast At Tiffany's - Because I am a lady:). Ја сакам, ја обожавам, мојата модна икона, мојот моден репер, жениште, уживам во цел филм, мене ми е како прирачник on how to be a lady.
10. 9 and 1/2 weeks. Исто прирачник за тоа како треба да изгледа еротски филм. Нешто најдобро од таа тематика.

Вака некако ми е топ10 листата, има филмови што ги обожавам, сум им дала 10, но овие ми се незаменливи.
 
 • Like
Реакции: Saladin

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Чудно, не сум пишал на темава. Од толку гледани имам повеќе омилени, ама ќе ги поделам на омилени и на катастрофални.

Омилени што ми се гледани повеќе од 2 пати и кои не би ми здосадиле никогаш:
1. The Godfather
2. Se7en
3. Usual Suspects
4. Planet of the Apes оригиналот
5. Memento
6. The Game
7. Lord of the Rings 1-3
8. Star Wars
9. Shawshank Redemption
10. Rain Man
11. Rear Window
12. North by Northwest
13. Vertigo
14. Psyho
15. Shining
16. The Thing
17. Maltese Falcon
18. Gone with the Wind
19. Once upon a time in America
20. Goodfellas
21. Munich
22. Die Hard само првиот дел
23. Fight Club
24. Sixth Sence
25. Rope
Има уште, 20-30.

Филмови кои ми се омилени но сум ги гледал само еднаш:
1. Primal Fear
2. Star Trek исто сите
3. Indiana Jones
4. Casablanca
5. Once upon a time in the West
6. 3:10 to Yuma оригиналот
7. The Hobbit
8. Treasure of the Sierra Madre
9. Angels with Dirty Faces
10. The Machinist
11. Zodiac
12. The Prestige
13. Clockwork Orange
14. 12 angry men
15. A Few Good Men
16. Fugitive
И уште 15-20.

Катастрофални, и не би ги гледал никогаш повеќе:
1. Blade
2. Dracula 2000
3. American Pie
4. Final Destination
5. Project X
6. Paranormal Activity
7. Titanic
8. From Dusk till Dawn
9. Сите филмови со Сегал, Ван Дам, Весли Снајпс и останатите тепачи.
Заборавив некои филмови знам, има уште, ќе ми текнат.
 
 • Like
Реакции: Хоуп*