Омилени филмови

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Видов немаме ваква тема па си реков да отворам.

Кои се ваши омилени филмови? (може да ставите кратка содржина или trailer)
Зошто баш тој филм ви е омилен?
 
  • Like
Реакции: The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Омилен филм ми е Грофот од Монте Кристо, кој е работен според книгата на Александар Дима (happy)Кратка содржина: Филмот раскажува за Едмонд Дантес, кој во периодот пред Наполеоновите 100 денови доживува исполнување на соништата: го очекува унапредување во капетан и среќен живот со својата вереница Мерцедес. Но неговите “пријатели“ лажно ќе го обвинат дека е бонапартист, и ќе биде затворен во една кула. Таму се запознава со еден отец, кој ќе му стане учител и ќе го научи на се што знае, а меѓу другото ќе му даде и мапа од едно скриено богатство. По 14 години поминати во затвор, отецот со својата смрт ќе му го спаси животот... Потоа ќе го пронајде богатството, ќе отиде во Париз, ќе се претставува како Грофот од Монте Кристо, и ќе се одмазди на сите оние кои беа против него.

Еве го и трејлерот :)
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,082
1,632
113
Македонија
Имам многу али еве некој ке набројам: The Prestige, The Green Mile, Life is Beautiful, Platoon, Shutter Island, Inception, Life, The Godfather, Schindlers List, The Dark Knight, Rambo, Terminator, The Lord of the Rings, Goodfellas, Forest Gump, The Count of Monte Cristo, Saving Private Ryan, The Pianist и многу други :)
 

Тој

Полноправен Член
3 март 2012
44
62
18
Омилени ми се психолошките драми и трилери со голем plot twist или mindfuck филмови. Fight Club, The Machinist, Inception, Memento, Shutter Island, V for Vendetta, Vanilla Sky, 12 monkeys, American History X, American Psycho, Requiem for a Dream (многу ми се допаѓаше начинот на кој е направен, а приказната и сценариото не ми беа нешто посебно), The Prestige, The Illusionist, Donnie Darko...
 
  • Like
Реакции: Дејмон

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
V for Vendetta. Неможам да издвојам нешто, ви препорачувам да го гледате и сами ќе си се увидите.
Сега ми е јасно за Анонимуси многу повеќе и кој е нивниот "филм" одкога го изгледав филмов:)
Не е лош.