Омилени историски личности

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
28
- Ѓорѓија Пулевски__ револуционер учебникар создавател на речникот оној нашиот првиот
-Гај Јулиј Цезар (44-100 пред наша ера) териториите во римската дрчава ги има проширено на исток до саудиска арабија на запад со се Шпанија и цела северна Африка!!!
-Ханибал јунак над јунаците со слонови од Картагина преку Шпанија и Франција стигнал до Рим и не го нападнала и приморен повторно назад да ја заштитува Картагина која денес не постои
-Јосиф Висарионович Сталин :igra
-Ернесто ЧЕГЕВАРА :igra
-Консантин ПРВИ БЕЛИКИ
- Фјодор Михајлович Достоевски- откривач на внатрешниот живот на човекот :D
 

Largo

Полноправен Член
15 јануари 2013
90
97
18
Јулиос Цезар
Наполен Бонапарта
Ернесто Рафаел Гевара (Че)
Бладимир Илич Ленин
Карл Маркс
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Нелсон Мендела
борбата за слободата на својот народ..борбата против поделеноста помеѓу луѓето , обојувањето , репресијата и насилството ...создавање на внатрешен отпор против самопроглесување на супериорноста на белата раса....жртвувајки се себе си за сите народи....за човечките грешки што за жал се повторуваат повторно и повторно....
 

Roxelana

Староседелец
13 март 2013
134
277
1,063
Скопје
Во мојата листа спаѓаат личности од многу временски периоди.
Почнувајќи од Аце Македонски, Филип Втори и цела банда на македонски херои, па се до Нефер Тити, Рокселана, Леонардо ДаВинчи, Клеопатра, Ан Болејн, Лукреција Борџиа..
(flower)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Фидел Кастро :) Мендела...
Модиглијани...го обожавам...
Фројд...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,850
1,153
Фидел Кастро :) Мендела...
Модиглијани...го обожавам...
Фројд...
Фројд а? „Дури и соништата се плод на сексуалните нагони“ - како што тој милувал да каже :)

Можеби е чудно за верник како мене ама една од омилените личности ми е Фридрих Ниче...
А потоа следат: Ана Франк, Марија Антоанета, Ана Марија Гросхолц(Попозната како Мадам Тисо), Карл Марк, Фројд како што кажа Дамата над мене, од книжевниците, Данте, Петрарка, Толстој, Петре М. Андреевски итн итн :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Roxelana and MoonFairy