Омилени историски личности

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Рафики , ама ептен омилена историска личност ми е .)

rafiki.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and Struggler

La Bruha :)

Истакнат Член
28 јуни 2013
74
157
333
Скопје
Георги Кастриот Скендербег бидејќи војувал цели 25 години против Османлиската Империја :)
Александар Македонски
Филип V
Методија Андонов Ченто
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ночной охотник

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Џон Харингтон и Александер Камингс, пронаоѓачите на веце шољата и казанчето, какви што ги знаеме денес.
Без нив животот би ни бил многу полош.
Жозеф Фурие, изумител на Фурие трансформацијата. Без него немаше да пишуваме по форуми.:D
Жозеф Ниепс, човек пред своето време, многу пронајдоци за кои немало соодветна примена во негово време. Освен фотографијата...
Густав Вајскоф. Полетал, ама никој не му верувал.
И многу други кои го формирале нашиот начин на живот, во позитивна смисла.

А овие А.Велики, Наполеон, Џингис Кан, Елизабета прва и компанија.... да не постоеле воопшто, човештвото би било само во добивка. Манијаци и психопати.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,390
1,133
Yellow submarine
Едгард Алан По.
Зашто бил фрик, зашто неговата темнина е најинспиративното нешто што сум го прочитала, зашто неговите етикети на пропадната личност го воздигнуваат до најбожествените точки на Универзумот.
Зашто сакам да се телепортирам во времето во кое живеел и творел, да го доживеам, да го допрам и да го чувствувам неговото битување.
 

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
29
  • Ми се допаѓа
Реакции: Змејче