Омилени историски личности

the.boy

Истакнат Член
11 јуни 2013
68
72
318
42
Секого кој со својата егзистенција направил генерации и генерации да ги паметат.
Мајкл Џексон е меѓу првите кои ми доаѓа на памет.
А не знам по која логика но сега кога помислувам, Бони и Клајд толку ги сакам поради нивната желба за слобода... :)
 

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
25
александар македонски -се знае дечкото до кај отишол и што постигнал ...и ханибал поради неговата храброст и мудрост т.е неговите перфектни воени стратегии :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-31074294

Oldest Player – Stanley Matthews 50 years, 5 days v Fulham 6 February 1965
:frantic

Сто години од раѓањето на Сер Стенли Метјуз, кој започнал да игра во ПЛ на свои 17 годинки а се пензионирал на...........50 (party) притоа истакнувајќи дека предвреме ја завршил кариерата, дека имал сила за уште 3-4 сезони.
 

scarstone

Староседелец
15 април 2013
22
25
603
Елизабета I. Ме фасцинира нејзината посветеност кон владеењето, а и мудроста и здружувањето со вистинските луѓе преку коешто успеала да премине преку многу препреки и да преживее многу непријателски подвизи и заговори против неа.
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Која историска фигура ве инспирира највеке и зошто?