1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Омилени албуми

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Saladin, 20 март 2012.

 1. Io Sono

  Io Sono Староседелец

  Зачленет на:
  27 јуни 2015
  Мислења:
  422
  Допаѓања:
  440
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Ууу, мајке ти...
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Ќе звучам клише као рандом обожавател на Dream theater али овие 2 албума ги ставам во all time favourites.

  Octavarium


  Metropolis pt.2 Scenes from a memory
   
  На Tantara му/ѝ се допаѓа ова.
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Отпрвин албумот се викал Pastorius/Metheny/Ditmas/Bley, ама подоцна е реименуван какo Jaco

  Првиот албум каде што Pat Metheny и Jaco Pastorius снимаат заедно. Подоцна продолжиле да соработуваат, ама тоа сега не е толку битно.
  Албумот е фантастично парче џез-фјужн музика од старата школа. Препорачувам да се слуша во затемнета просторија, без друштво и со малку алкохол по желба. Кој сака да слушне, линк подолу.

  Jaco
   
 5. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Magma - Mëkanïk Dëstruktïw Kömmandöh [1973]
  Албум ипол. Ова е нешто како одговор на тогашните прог-рок бранови кои што го зафаќале светот. Отпрвин албумот не се нафатил никој да го издава па бил издаден дури во 89-та. Според многумина критичари ова е најдобриот албум на Магма. Иако не доживеал некој комерцијален успех, според Ролинг Стоунс (списанието) рангиран е како 24-ти од 50 најдобри прог-рок албуми на сите времиња. Иако светот во тоа време не го прифатиле добро мешањето на класика со прог-рок и џез, Магма не застанале и продолжиле да прават музика (веројатно Вандер морал да ја доврши приказната која ја започнал). Ова е нивниот трет албум, како и претходните и следните, напишан на Kobaïan (што знам превод, Кобајски?!), јазик кој што го создал основачот на бендот, Кристијан Вандер.

  Целиот албум во живо, 2000-та година -> тука

  Кој сака експериментирање, бујрум.
   
 7. A_Deloff

  A_Deloff Нов член

  Зачленет на:
  26 октомври 2015
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  Cosma - Nonstop албумот е целина, секоја песна се надоврзува со предходната R.I.P Cosma
   
  На Svetiot Duh му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Armagoddamn

  Armagoddamn Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 октомври 2015
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  33
  Fallen
  Let Go
  Under My skin
  Razorblade romance
  Metallica
  Billy Idol
  Infest
  all killer no filter
  back to black
  Golden age of grotesque
  Phobia
  American Idiot
  Deep Shaddows and brilliant highlights
  the best damn thing
  Comatose
  Down with the sickness
  The open door
  Hybrid theory
  Meteora
  Living Things
  Minutes to midnight
   
 9. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  86
  Dark Angel - Darkness Descends

  [​IMG]
  Издаден во 1986 година, заедно со уште еден куп класика албуми како на пр. Kreator - Pleasure To Kill, Metallica - Master Of Puppets, Slayer - Reign In Blood, Destruction - Eternal Devastation, Flotsam and Jetsam - Doomsday for the Deceiver, овај албум се издвојува над сите други горенаведени. Брзина и бруталност склопени во едно. Тие што сакаат агресивен метал, ова топло го препорачвам.
   
 10. Ranta

  Ranta Истакнат Член

  Зачленет на:
  22 октомври 2015
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  27
  Norther - Death Unlimited/ Mirror of Madness/ N/ Till Death Unites Us
  Absurd - Der fünfzehnjährige Krieg
  Nordglanz - Völkischer SchwarzMetal
  Sepultura - Beneath The Remains/Arise
  Death - Symbolic/ The Sound of Perseverance
  My Sleeping Karma - Soma/ Satya/ Tri
  G'n'R - Appetite for Destruction
  Arch Enemy - Rise of the Tyrant/ Doomsday Machine
  Kreator - Enemy of God
  Ensiferum - Ensiferum/ Iron/ Victory Songs
  Wintersun - Wintersun/ Time I
  Pantera - Vulgar Display of Power/ Far Beyond Driven
  Eazy E - Eazy-Duz-It/ It's On (Dr. Dre) 187um Killa/ Str8 off tha Streetz of Muthaphukkin Compton
   

Сподели: