Облека за матура за момци

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Не се согласувам дека исто како секој ден треба да изгледа еден момак за својата матура :biggrin
Не го оправдувам и денешново претерување но матурата,апсолвентската,дипломската и свадбата евентуално,зависи кој што ке си дочека,се вечери во кои секој маж треба да си дозволи да изгледа малку поинаку од обичните вечери.
Не дека треба да биде некакво си правило,но сепак кој си дозволил,си осетил на своја кожа и знае дека сето тоа му влева одредена доза на позитива во себе на таа нок.
Тие вечери се едни од ретките во кои можеме да се чувствуваме посебно.
Не дека неможеме било која нок да се чувсттвуваме така,но ете прославувањето на матурата е една од вечерите во кои одбележуваме еден вид јубилеј од нашиот живот.
 
  • Like
Реакции: The Tramp and Arkantos

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
90 посто од овие комбинации тука се преелегантни за матура.
Зошто викам преелегантни.
Затоа што на матура одиш да се изнаиграш,да се изнавикаш,да се изнапееш,и џабе си се облекол како манекен кога и така ќе изгледаш како суртук со чашата вино/вотка/виски во рака,или евентуално пивцето,со раце кренати во небеса дур го пееш рефренот на Добра стара времена.
Затоа што сите овие комбинации се одлични,но за свечености,а матурата сега е се,само не свеченост. Во Америка е свечено,со лимузини,со доделување дипломи,фрчат аплаузи и се остало. Тука се праиш дабар од пиење,се запотуеш ненормално и изглеаш ко излезен од центрифуга после 4 песни.
Кошулче разбирам,фармерчиња,патиче некое полуспортско,саат на руци и доста е. Башка,за наш стандард ваква облека е скапа.
А евтини варијанти на истиве се наоѓаат тешко. Затоа треба да се одбере нешто што ќе се носи и понатака.
 
  • Like
Реакции: violetmoon and RigoRoZ3N

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Имајте на ум дека матура се прави во мај.

Бершка во Рамстор и SCM:

Посвечен изглед: (има и елече од истиот вид, па може наместо горниот дел сако, за да не биде пресвечен изглед)

Leather detail denim blazer.jpgDenim tie.jpgDenim suit trousers.jpgBasic wide belt.jpgCombined backstitch shoes.jpg

Поискулиран:

Imitation leather biker jacket.jpgElbow patch detail Oxford shirt.jpgBasic skinny jeans 3.jpgMicro-studded belt.jpg Lace up sneakers.jpg
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Дајте некој линк од бутициве низ Скопје, да видам кај да одам за облека. :zelen Ако не ве мрзи предложете и уште некоја комбинација. (wasntme)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,048
6,666
1,153
Big Sur
ко ќе прашам некој другар шо да облечам за матура ми вика незнам сине, ко ке прашам другарка бордо та бордо напнаја..дајте некои предлози луѓе да се одлучам стварно нз шо да носам..
Кисербој мој предлог ти е што и да одбереш гледај да те изразува тебе(да биде во твој стил), да ти биде пријатно и комотно тоа што го носиш и гледај да можеш да си го комбинираш и со други парчиња, да не биде дека само за матура ти е купено.
Не знам колку ти помогнав, ама не можеме ние баш на форумов да ти помогнеме, само предлози можеме да дадеме и пак да не ти се допаднат.
Мој совет, разгледај, рашетај по продавници, испробај, спореди и на крај одлучи се. Сепак тоа е само еден ден кој ќе го паметиш цел живот, а знам колку е важно како ќе се изгледа тој ден иако не е којзнае каков настан(за матурантите од огромно значење е настанот зошто и јас бев матурантка).
Дечки, ќе ве замолам да се префрлите тука за тој муабет, сепак ова е соодветната тема. Да не ја трупаме СДК. :)
Плус, може ќе најдете и некој предлог помеѓу веќе пишаните мислења.
 
  • Like
Реакции: Kisserboy

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Машката облека за матурската вечер може да биде доста tricky.

Значи треба да биде елегантно, но не премногу, сепак си матурант, не се спремаш за Оскари. Спортска облека - НЕ! Костум - исто така не.
Кошула, убави патики (Штосни, несекојдневни), сако и лептир машна е полн погодок.

Еве се потрудив да составам неколку комбинации (Плус достапни се, ги барав од Зара, Бершка, Страдивариус, Асос...)


Вака ми е преубаво.
Имам милион идеи во главата јас, обожавам да облекувам машки. Затоа и сите другари ме молкнат со нив на шопинг.:D
New wave gay style ? .. Cool
 
  • Like
Реакции: melpomena and malo