Облека за матура за момци

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Кога јас бев матурант изгледав - ужасно. Долга коса, црни пантолони, бела кошула со руска крагњичка, лептир машна и сако.
Да бев само јас во тој стил - ќе се срамев.
Ама не бев. Бевме сите машки, а девојките беа во вечерни тоалети, затоа што договорот беше да направиме бал како од по филмовите.
И да, направивме многу добра сензација, позната е нашата генерација по тој матурски бал, со многу малку народна музика, и многу танцови и уживање.
(се извинувам на оф топикот ама сакав да споделам)
А денес...
Кога видам матурант со машна воопшто не ми се допаѓа. Ама баш дека е спешл тренутак, мора да биде малку посвечано. Прилагодено со годините што ги имаат матурантите би требало да изгледа еве вака:


 
  • Like
Реакции: Bum-Bum and RigoRoZ3N

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Јас би те советувала да не одбираш црно бела комбинација. Веќе здодевни се истите.

Значи ако имаш кошула во една боја, тогаш лептир машната може да биде со шарка. Одбегнувај вратоврски, или ако евентуално се одлучиш за тоа, тогаш тоа нека биде доста тенка. Дебела вратоврска - НЕ. Ако си одбрал кошула во јака боја (Сина, Црвена, Зелена...) панталоните нека бидат во посмирена боја, да речеме бела. Јас би рекла дека кошула во една боја, панталони во друга, лептир машната, чевлите и сакото во трета.

И одбери си панталони кои што се лесни, никако немој со оние што одат со костум, па како чичко да изгледаш. Џинс исто така одбегнувај. Гледај да носиш часовник, тоа е шлагот на тортата:)
 

RigoRoZ3N

Нов член
25 февруари 2012
6
2
3
26
Јас би те советувала да не одбираш црно бела комбинација. Веќе здодевни се истите.

Значи ако имаш кошула во една боја, тогаш лептир машната може да биде со шарка. Одбегнувај вратоврски, или ако евентуално се одлучиш за тоа, тогаш тоа нека биде доста тенка. Дебела вратоврска - НЕ. Ако си одбрал кошула во јака боја (Сина, Црвена, Зелена...) панталоните нека бидат во посмирена боја, да речеме бела. Јас би рекла дека кошула во една боја, панталони во друга, лептир машната, чевлите и сакото во трета.

И одбери си панталони кои што се лесни, никако немој со оние што одат со костум, па како чичко да изгледаш. Џинс исто така одбегнувај. Гледај да носиш часовник, тоа е шлагот на тортата:)
Дaли нешто вакво би дошло во предвид ? + може да се комбинира лептир и марамче во потемна боја од оваа на сакото. И чевлите и ременот би ги заменил со некои други, поубави на изглед. :) :)
 

Прикачувања

  • Like
Реакции: Selene

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
594
825
1,093
Според мене , направи некој урбан спој на бои и парчиња .
Обиди се да има нешто посебно на тебе но остани елегантен.
Исто така мислам дека едно вакво шеширче би направило некој да изгледа беш урбано и современо , незнам за тебе , ама мене многу ми се допаѓаат вакви комбинации :
А и сако би било добар избор . (nod) :biggrin

Во постов си се копирам од еден дтуг фоеум , го имам пишано истово и таму , сеуште не ми било сменето милсењето . :biggrin
 
  • Like
Реакции: RigoRoZ3N

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
И јас сум по машката облека, секогаш идам во шопинг со дечко ми и му сугерирам. Believe it or not, имам 5631 слики од машка облека во лаптоп. :biggrin Една грешка што ја прават матурантите е, купуваат облека која понатаму не ја носат, а фрлаат многу пари на неа. Затоа, треба да се купи нешто што ќе се носи и друг пат, по можност редовно.

Удобни чевли/патики и фармерки/панталони, еднобојна кошула која ќе може да се комбинира со остатокот од облеката...

SHORT SLEEVE CHECK SHIRT.jpgSKINNY FIT JEANS 1.jpgHIDE SPORTS SHOES 1.jpgBELT WITH STUDS 2.jpg

River Island Contast Button Single Pocket Shirt 1.jpgSKINNY FIT JEANS 7.jpgElement Topaz-Navy.jpgQuiksilver Overtime Belt.jpg

To be continued...
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Дaли нешто вакво би дошло во предвид ? + може да се комбинира лептир и марамче во потемна боја од оваа на сакото. И чевлите и ременот би ги заменил со некои други, поубави на изглед. :) :)
Ми се допаѓа.

Јас би одела со бели патики, бел ремен и бела лептир машна. Ама убаво би стоеле и navy, малку потемна нијанса. Евентуално друга верзија од крем, поинаква како таа од сакото, оти инаку ептен matchy match ќе биде.
 
  • Like
Реакции: RigoRoZ3N

Downloader

Нов член
17 февруари 2013
1
0
1
26
Може некој предлог за спортско-елегантна комбинација? По можност без лептир, со карирана кошула и што може да се пронајде по скопските бутици.