Облека за матура за момци

RigoRoZ3N

Нов член
25 февруари 2012
6
2
3
26
Има многу теми за мода, но никаде не видов тема за облека за матура за момци. Би сакал ваше мислење , идеи, визија како би требало да изгледа еден матурант. Секако, сето тоа да биде поткрепено со слики. :)
Дали ви се допаѓа кога видите машко со лептир машна ?
Дали би носеле лептир машна ?
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Сфак по сфој укуз.
Ја не би носија нешто што е као уноформа тк, ја не би носија одело никад, па ни тк : )
Нешто сфакодневно, можда маааалце помодерничко такфо, нешто што ке га носу и јутре на кафе мафе ( ретко иду на кафе шему, али за алкос шему сам увек )
Jа например на матуру беше едноставно , фармарчики такфи спуштени без пртаљи по њим, мајца една луда уникатна и толко : )
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Машката облека за матурската вечер може да биде доста tricky.

Значи треба да биде елегантно, но не премногу, сепак си матурант, не се спремаш за Оскари. Спортска облека - НЕ! Костум - исто така не.
Кошула, убави патики (Штосни, несекојдневни), сако и лептир машна е полн погодок.

Еве се потрудив да составам неколку комбинации (Плус достапни се, ги барав од Зара, Бершка, Страдивариус, Асос...)


Вака ми е преубаво.
Имам милион идеи во главата јас, обожавам да облекувам машки. Затоа и сите другари ме молкнат со нив на шопинг.:D
 

RigoRoZ3N

Нов член
25 февруари 2012
6
2
3
26
Машката облека за матурската вечер може да биде доста tricky.

Значи треба да биде елегантно, но не премногу, сепак си матурант, не се спремаш за Оскари. Спортска облека - НЕ! Костум - исто така не.
Кошула, убави патики (Штосни, несекојдневни), сако и лептир машна е полн погодок.

Еве се потрудив да составам неколку комбинации (Плус достапни се, ги барав од Зара, Бершка, Страдивариус, Асос...)


Вака ми е преубаво.
Имам милион идеи во главата јас, обожавам да облекувам машки. Затоа и сите другари ме молкнат со нив на шопинг.:D

Значи, и јас треба да те земам на шопинг со мене, бидејќи сеа оваа година сум матурант. :D
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Што сакаш кажи ми, одма ќе ти составам комбинација.
Поспортско, поелегантно, сакаш едноставни бои (црно, бело), сакаш нешто што е поколоритно, чисти бои, шари...
 

RigoRoZ3N

Нов член
25 февруари 2012
6
2
3
26
Што сакаш кажи ми, одма ќе ти составам комбинација.
Поспортско, поелегантно, сакаш едноставни бои (црно, бело), сакаш нешто што е поколоритно, чисти бои, шари...
Сакам повеќе идеи, немам определена боја, што ми се допадне тоа :D Сакам некоја комбинација спортско - елегантно, бидејќи матурската вечер е сепак посвечена пригода. btw имаш баш добри идеи. Се гледа дека се разбираш од мода.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Може некоја интересна лептир машна, со класика бела кошула:

Alexander Olch 2.jpgAlexander Olch 4.jpg

Јас гласам за по обичен изглед, но веќе доколку се реши за одела, горниот дел би го комбинирала со различни панталони:

LEATHER PIPED FLECKED WOOL JACKET 1.jpgMODERN FIT COTTON JACKET 1.jpg

Најдобро, кошула и тоа некоја поедоноставна. Less is more:

Cotton Corduroy Utility Shirt.jpgBUTTON-DOWN COTTON SHIRT 1.jpg

Не може да се утне и со карирана:

EXPLODED CHECK COTTON SHIRT.jpgCOTTON GINGHAM SHIRT.jpg

Евентуално нешто вакво, сеуште casual:

TEXTURED COTTON JACKET 1.jpgBurbbery Cashmere V-Neck Cardigan.jpeg