Мистерија во црквата Свети Димитрија - фреските „крварат“ и сами се чистат?!

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
did_it_ever_happen_to_you_when_05.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_- and melpomena

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А пазете на вестине како строго интервјуираат само верници што имаат над 60 години, и секој коментар е: То е чудо, не знам како е можно, невидено е, прекрасно.
Алал вера на мозокот што му текна ова. Од пред затворање, ја претворија во атракција.
Јас апелирам девицата од Чаир таму да го крсти бебето.
Која пара заработија преку црквава, сега ќе можат и другите попови мерцедеси да си купат, нема смисла да се делат де, нели сите треба да се еднакви пред Бога?
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Претешки времиња дојдоа,секој е ИН ако на интернет плука по каква било религија и изиграва атеист,во опкружувањето на семејтвото и пријателите за празници е прв верник со постење и идеше нанајглавните празници во црква а нема прочитано ни три реда за каква било религија и нивното учење.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: mila mila

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Историски гледано религијата и верувањата отсекогаш играле битна улога во остварување на политичките цели, ма како тоа и да се сврти.
Така било во антиката, така било во средниот век, така е и во модерното време. Затоа што религијата е еден вид на унија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
Денеска бев баш да видам.И навистина кое чудо е.Јас се воодушевив.
Иконите не сите прочистени,а Св.Димитрија многу изразито е чист.
Кој не верува нека појде нека види.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
http://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/dajte-snimkite-i-gotovo
јас мислам нека ги покажат снимките од камерите и еднаш за секогаш ке се открие дали е чудо или не ... сам ода не излези дека магично таа ноќ камерите не работеле ...
И тоа може да се среди компјутерски ако се сака,не е и тоа веродостојно веруј ми
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Не верувам во чуда ... Плус коа ке се вмеша политиката. Од кога поповите, владиките или како уште се нарекуваат се занимаваат повеке од политика одколку со вера.
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Како личност која не е заблудена во религијата, би почекала да видам што ќе речат стручњаците.
Мене сепак не ми е баш за верување дека е чудо.
Од една страна, се чистат само златната и црвената боја.
При изработката на фреските се користат бои за кои постои можност да стапат во реакција при што ќе произведат испарување.
Од друга страна, пак, ова се случило овде и во некоја црква во Русија.
Значи не е секојдневие...
Мислам дека зад ова стои нешто друго, а не Бог, ама затоа потоа. Кога и стручни лица ќе излезат со некаков доказ.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Како личност која не е заблудена во религијата, би почекала да видам што ќе речат стручњаците.
Мене сепак не ми е баш за верување дека е чудо.
Од една страна, се чистат само златната и црвената боја.
При изработката на фреските се користат бои за кои постои можност да стапат во реакција при што ќе произведат испарување.
Од друга страна, пак, ова се случило овде и во некоја црква во Русија.
Значи не е секојдневие...
Мислам дека зад ова стои нешто друго, а не Бог, ама затоа потоа. Кога и стручни лица ќе излезат со некаков доказ.

Се има случено и во Србија и во Хрватска, само што медиумите не го пренесуваат тоа.
И постои начин на чистење: истураат вода врз подот, водата испарува, испареното се лепи за фрескоживописот и се спојува со прашината и прљавштината, после одредено време паѓа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LadyInPink