Мистерија во црквата Свети Димитрија - фреските „крварат“ и сами се чистат?!

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Искрено очекуваш нешто од нив?
Истотака зошто о зошто мислите дека ќе се обелодени тоа на некој ваков весник/портал?​
Јасно е за молкот. Затоа Петрушевски Владимир кажа фино лепо што како се прави.




Видиш не сум знаел за овој муабет дека го кажале,ама искрено мислев дека ако имало нешто ќе се испита одма и ќе се каже а кај нас се случува овоа,се случуваат убиства никој ништо не знае
МАКЕДОНИЈА
17.04.2012
ПОСТОЈАТ БЕЗБРОЈ НАЧИНИ ХЕМИСКИ ДА СЕ „ПРОЧИСТАТ“ ФРЕСКИ
PETRUSEVSKI.JPG
Професор Владимир Петрушевски
Професорот Владимир Петрушевски е прв кој во името на научната јавност одлучи јавно да проговори за „прочистувањето“ на фреските во црквата Свети Димитрија. Потребна е голема внимателност при прогласувањето на одреден настан за чудо, вели Петрушевски кој е еден од наголемите експерти во хемиската наука, но овој пат според него, тоа не било случај.
- Црквата не почека да се исцрпат сите претпоставки, а нив ги има многу. Хемијата познава безброј начини преку кои бојата може да се освежи, а најчесто употребуваните се обичното пребришување на зачадените фрески, но и обичниот три процентен хидроген кој жените го користат за бојадисување на косата. На светот не му се туѓи чудата. Се појавувале и претходно, луѓето сакале да поверуваат во нив, но во нивната потврда или пак демантирање речиси секогаш биле вклучени и научниците. Се појави и таканаречената Госпа од Меѓумурје, , но ова чудо траеше три дена, вели Петрушевски.
Има безброј претпоставки зошто осветлените фрески во Црквата веднаш беа прогласени за чуда, вели Петрушевски, но една од најголемите е човечката потреба да верува во нив.
Од Конзерваторскиот центар сега го пролонгираат терминот кога евентуално би излегле со свое научно видување за фрескопросчистувањето. Иако беше најавено дека ќе биде веднаш по празниците, сега директорот на Конзерваторскиот центар Ема Петрова вели дека за вакви анализи се потребни неколку месеци. Според неа, прво треба да се изготви програма која ќе вклучи методи за истражување, но и ќе ги обезбеди потребните финансиски средства.
извор:Телма
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
595
825
1,093
http://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/dajte-snimkite-i-gotovo
јас мислам нека ги покажат снимките од камерите и еднаш за секогаш ке се открие дали е чудо или не ... сам ода не излези дека магично таа ноќ камерите не работеле ...
Лелеее ,да ...
Ама ако некој го видел ова ,сигурно нема да дозволи повеке да постои материалот кој бил снимен таа ноќ...:mad:
Иначе верувам во бог ,има попови и владики кои се чесни и чесно заработуваат. (мада сега попството е една од најплатените работи(wasntme) ) Но ова ми е малце пре апсурдно и целата оваа приказна дека црквата воопшто не била посетувана ме буни ...:unsure