Медитација

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
значи секта на окупу. одлично :frantic
Има тема насловена Секти на подфорум религија, оди и прочитај ги последните неколку страни, ќе видиш дали и колку сме секта. Во меѓувреме на темава може да дискутираме за тоа за кое и е наменета - Медитација, нормално со луѓе кои имаат што да кажат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dina_LC

love !

Староседелец
7 август 2018
156
34
628
Има тема насловена Секти на подфорум религија, оди и прочитај ги последните неколку страни, ќе видиш дали и колку сме секта. Во меѓувреме на темава може да дискутираме за тоа за кое и е наменета - Медитација, нормално со луѓе кои имаат што да кажат.
не ве реметам веќе само вие медитирајте
 

Ananas

Истакнат Член
14 јануари 2019
75
33
328
31
Дали има искусни форумџии во областа на медитацијата?
 

Dina_LC

Староседелец
21 февруари 2012
7
10
1,003
dinalazarova.com
Јас не верував во моментот дека некогаш ќе успеам да се смирам и седнам да медитирам или вежбам јога.
Моментум со Медитацијата постигнав кога совршено се погоди локацијата за тоа. На море во Турција во 6 наутро. Со девојка што медитира секојдневно. Од тој ден ја осетив моќта на медицатијата или што би рекол мојот мастер ( nothing less).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Многу ретко ми се случува да навлезам во медитативна состојба, иако намерно се трудам/медитирам, нели.
Последниве месеци, па може и година и прекинав да се трудам, но во тие ретки моменти кога ќе успеев сосема да го исчистам мозокот од мисли и само да постојам, беше преинтересно искуство.
Вака повеќе ми се случува ненамерна медитација т.е. zoning out дури седам некаде отколку кога седам/лежам со намера да медитирам. Тогаш слушам косава како ми се поместува, ме чеша секој можен цм кожа, ми пречи сопственото дишење... не бива. :zelen