Медитација

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Медитацијата е состојба на умот, а не телесна положба.
Тој што успешно ги совладал основните техники и правила на медитирање и ја сватил суштината на медитацијата, може да медитира во било каква положба и може да медитира додека врши било какво дејство, додека пегла на пример :)
Постојат и премногу пасивни личности и за нив мирното седење не е многу полезно. Во тој случај трчањето е одлична медитација.
Медитација со визуелизација може да се применува буквално секогаш и секаде... се зависи од тоа колку можете да останете сконцентрирани и да го држите умот под контрола.
 
  • Like
Реакции: Holla

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Тие пасивните обично премногу јадат .. па за нив медитација би било и седењето само без храна (копани) до нив .. - како прв степен
Па после трчање и тако даље .. тралалал
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Тие пасивните обично премногу јадат .. па за нив медитација би било и седењето само без храна (копани) до нив .. - како прв степен
Па после трчање и тако даље .. тралалал
:nah си ги помешал работите или си ја утнал темата. Не зборуваме за измачување и држење диета
 
  • Like
Реакции: Electra

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,997
9,629
1,683
Normandy
аха разбирам...
ааааа???ум ?? позиција.
Поточно позициите се произволни, т.е. 3 основни: полулотос, лотос и седнат на столче со исправена кичма.
Ако знаеш за Mohanji, поточно.
 
  • Like
Реакции: Хептаграм XI

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Поточно позициите се произволни, т.е. 3 основни: полулотос, лотос и седнат на столче со исправена кичма.
Ако знаеш за Mohanji, поточно.
Не не знам за Моханџи ништо.
Завршив со светците,гуруата и слично.
Биди внимателен со медитацијата,се променуваат многу работи после тоа.
Не би да објаснувам овде,но прочитај по нет што точно те очекува(не се само позитивности)
пред да почне позитивното да влијае доаѓаат и многу неугодни нешта со кои ако не си запознат ќе си имаш проблеми.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,997
9,629
1,683
Normandy
Не не знам за Моханџи ништо.
Завршив со светците,гуруата и слично.
Биди внимателен со медитацијата,се променуваат многу работи после тоа.
Не би да објаснувам овде,но прочитај по нет што точно те очекува(не се само позитивности)
пред да почне позитивното да влијае доаѓаат и многу неугодни нешта со кои ако не си запознат ќе си имаш проблеми.
Последици? какви последици?
 
  • Like
Реакции: lady_blue

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Ај бе кажете шо негативности и проблеми доаѓаат со медитацијата? @Lena @malo @Abraxas @Хептаграм
Незнам да одговорам точно, јас сама се учев да медитирам, без инструкции. Само на почетокот кога почувствував дека ми е потребна медитација се придрзував до тие неколку основни правила на седење, дишење... често се гушев, ме болеше телото во тие положбите... подоцна сватив дека медитацијата е состојба на умот (или духот), а не на телото. За да нема човек последици (а незнам точно на какви последици мислење лена) најдобро е да се заземе телесна положба која е удобна, за умот да не биде деконцентриран од болка, трнење или било која друга непријатност. Потоа да се мисли на дишењето, мора да се дише правилно, да нема силни и нагли звуци од страна за да може да се ослободи умот...
Не е потребно да се напрегате и да мислите дали правилно го правите тоа, бидејки наместо опуштање на тој начин доживувате стрес.
Инаку медитација со визуелизација можете да практикувате секогаш и во секоја положба (нормално се зависи од тоа колку можете да се сконцентрирате на сликите кои ги замислувате во тие моменти) јас така медитирам кога мијам садови, кога купувам во маркет, кога готвам... Трчањето е исто така добар начин да се медитира. Го усогласувате ритамот со дишењето...
Поентата ми е дека без разлика на тоа каков вид на медитација практикувате, многу е важно да ви биде удобно и пријатно. Сметам дека нема да има негативни последици доколку се водите според своето внатрешно чувство. А положбите и движењата сами ке ви дојдат во глава, едноставно ке знаете дека треба така да се поставите... тоа доаѓа спонтано ако го отворите умот.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Последици? какви последици?
Не би пишувала многу околу оваа тема,секој ги дожувува нештатс на свој начин така да не мора да значи дека ти ќе го доживееш истото што и јас и моите соученици на пример.
Има по нет прочитај.Еве дел од дискусијата со Хепта, во кои набројав само мал дел од она што може да се случи после медитацијата(не се случува при медитирање туку после)
Дереализација,spaced out(чувство како да си во филм и ништо не е реално)емоционални изливи итн.се исто така нешта кои можат да се појават.
Како што кажав погоре ова не ми се случило само мене туку и на моите соученици и е "нормално".
Пошто моменталната медитација е супер(додека ја правиш)и сето ова се случува
со текот на времето(едно по едно не се одеднаш).


http://forum.crnobelo.com/threads/Медитација.4478/page-10

И види да најдеш некој со кој можеш да разговараш околу искуствата кои ги доживуваш при медитација (некој кој е специфициран на тоа поле,јога-учител или слично)додека трае промената на neocortexot.
 
  • Like
Реакции: Prashina

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
791
1,133
41
www.oto-mk.net
  • Like
Реакции: Хептаграм XI