1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Медитација

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Lena, 23 март 2013.

 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Медитацијата е состојба на умот, а не телесна положба.
  Тој што успешно ги совладал основните техники и правила на медитирање и ја сватил суштината на медитацијата, може да медитира во било каква положба и може да медитира додека врши било какво дејство, додека пегла на пример :)
  Постојат и премногу пасивни личности и за нив мирното седење не е многу полезно. Во тој случај трчањето е одлична медитација.
  Медитација со визуелизација може да се применува буквално секогаш и секаде... се зависи од тоа колку можете да останете сконцентрирани и да го држите умот под контрола.
   
  На Holla му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  Тие пасивните обично премногу јадат .. па за нив медитација би било и седењето само без храна (копани) до нив .. - како прв степен
  Па после трчање и тако даље .. тралалал
   
 3. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  :nah си ги помешал работите или си ја утнал темата. Не зборуваме за измачување и држење диета
   
  На Electra му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Поточно позициите се произволни, т.е. 3 основни: полулотос, лотос и седнат на столче со исправена кичма.
  Ако знаеш за Mohanji, поточно.
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Не не знам за Моханџи ништо.
  Завршив со светците,гуруата и слично.
  Биди внимателен со медитацијата,се променуваат многу работи после тоа.
  Не би да објаснувам овде,но прочитај по нет што точно те очекува(не се само позитивности)
  пред да почне позитивното да влијае доаѓаат и многу неугодни нешта со кои ако не си запознат ќе си имаш проблеми.
   
 6. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Последици? какви последици?
   
  На lady_blue му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
 8. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Незнам да одговорам точно, јас сама се учев да медитирам, без инструкции. Само на почетокот кога почувствував дека ми е потребна медитација се придрзував до тие неколку основни правила на седење, дишење... често се гушев, ме болеше телото во тие положбите... подоцна сватив дека медитацијата е состојба на умот (или духот), а не на телото. За да нема човек последици (а незнам точно на какви последици мислење лена) најдобро е да се заземе телесна положба која е удобна, за умот да не биде деконцентриран од болка, трнење или било која друга непријатност. Потоа да се мисли на дишењето, мора да се дише правилно, да нема силни и нагли звуци од страна за да може да се ослободи умот...
  Не е потребно да се напрегате и да мислите дали правилно го правите тоа, бидејки наместо опуштање на тој начин доживувате стрес.
  Инаку медитација со визуелизација можете да практикувате секогаш и во секоја положба (нормално се зависи од тоа колку можете да се сконцентрирате на сликите кои ги замислувате во тие моменти) јас така медитирам кога мијам садови, кога купувам во маркет, кога готвам... Трчањето е исто така добар начин да се медитира. Го усогласувате ритамот со дишењето...
  Поентата ми е дека без разлика на тоа каков вид на медитација практикувате, многу е важно да ви биде удобно и пријатно. Сметам дека нема да има негативни последици доколку се водите според своето внатрешно чувство. А положбите и движењата сами ке ви дојдат во глава, едноставно ке знаете дека треба така да се поставите... тоа доаѓа спонтано ако го отворите умот.
   
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Не би пишувала многу околу оваа тема,секој ги дожувува нештатс на свој начин така да не мора да значи дека ти ќе го доживееш истото што и јас и моите соученици на пример.
  Има по нет прочитај.Еве дел од дискусијата со Хепта, во кои набројав само мал дел од она што може да се случи после медитацијата(не се случува при медитирање туку после)
  Дереализација,spaced out(чувство како да си во филм и ништо не е реално)емоционални изливи итн.се исто така нешта кои можат да се појават.
  Како што кажав погоре ова не ми се случило само мене туку и на моите соученици и е "нормално".
  Пошто моменталната медитација е супер(додека ја правиш)и сето ова се случува
  со текот на времето(едно по едно не се одеднаш).


  http://forum.crnobelo.com/threads/Медитација.4478/page-10

  И види да најдеш некој со кој можеш да разговараш околу искуствата кои ги доживуваш при медитација (некој кој е специфициран на тоа поле,јога-учител или слично)додека трае промената на neocortexot.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Ако немаш трпение, ако си хиперактивна, ако нонстоп немаш време за нешто...тогаш медитацијата може да ти биде проблем.
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: