1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Медитација

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Lena, 23 март 2013.

 1. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  [​IMG]
   
  На Lena, Abraxas, Pica pica и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Ombhur bhuvah swah
  Tat savitur varenyam
  Bhargo devasya dheemahi
  Dhiyo yo nah prachodayat

  „О Боже! Ти си Сеприсутен, Семоќен и Сесилен.
  Ти си целиот Светлина. Ти си целото знаење и Блаженство.
  Ти си Уништител на стравот, Ти си Создател на оваа Вселена,
  Ти си Најголемиот од сите....“
  -
  Мантра Гајатри
   
 3. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
  медитацијата е опасна работа, тоа е уништување на човекот.
   
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  "Seated firmly on it, the yogi should strive to purify the mind by focusing it in meditation with one pointed concentration, controlling all thoughts and activities.
  He must hold the body, neck, and head firmly in a straight line, and gaze at the tip of the nose, without allowing the eyes to wander."
  - Bhagavad Gita: Chapter 6 ( постои превод на македонски јазик на оваа книга)

  Ако малку сте практикувале јога, ова е одличен пример како медитацијата не може да се случи туку така, туку потребно е совладување на претходните пракси на раџа јога: концентрација или Dharana е последната пречка пред да можете реално да медитирате, потоа зборува за Аsana, што значи положба на телото и е прво од пречките со кои се среќава оној што практикува јога, потоа следуваат праксите за пранајама и пратјахара, кои кај некои ја активираат здодевноста како пречка...

  И ако се надмине ова, дури тогаш (да не ги споменуваме јама и нијама кои јас ги преведувам како надворешено и внатрешно среден живот за да се немаат пречки во работата) - може да вели некој дека се обидува да медитира (Dhyana) која води кон самади!

  Со самото седнување во асана и некој да вели медитирам - или лаже или е само почетник и треба да се остави да напредува сам во лавиринтите на неговото постоење кое се стреми кон единство :)
   
 5. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Тешка глупост.... Ако нешто може да го уништи човекот тоа е догмата изградена врз страв и верба, без трунка разбирање, искуство и скептичност.

  За човек што ставил ник - пријателство, ова однесување е во најмала рака кажано лицемерно. Џабе го критикуваш исламот, не си ништо ти подобар.
   
  #145 Abraxas, 12 август 2018
  Последна промена од модератор: 13 август 2018
 6. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
  само немој да ми кажеш и ти дека си по овие глупости !?
   
 7. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Како може да плукаш по нешто и да го прогласуваш за глупост, без да знаеш ама баш ништо за тоа?! Дали си свесен дека така функционира едноумието?
   
 8. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
  пријателе многу добро знам за тие работи, ВЕРУВАЈ ЗНАМ!!!
   
 9. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Јас сум иницијант, исто и Хептаграм, ние сме дел од ,,тие работи" ти имаш само слушано и читано за ,,тие работи"
  Има разлика, верувањето не е знаење, заблудата уште помалку.
   
 10. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
  значи секта на окупу. одлично :frantic
   

Сподели: