Македонска музика

TheSaint

Нов член
9 ноември 2016
21
13
3
Македонската музика умира полека. Сметам дека со текот на времето е се помалку и помалку слушана и најчесто е заменета со соседската музика(читај српско). Според мене, златната ера на македонската музика беше помеѓу крајот на 90те до 2000те. Од тогаш па наваму, ништо ново и позначително.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Swatkata and popnable

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
110
52
1,028
30
Македонската музика умира полека. Сметам дека со текот на времето е се помалку и помалку слушана и најчесто е заменета со соседската музика(читај српско). Според мене, златната ера на македонската музика беше помеѓу крајот на 90те до 2000те. Од тогаш па наваму, ништо ново и позначително.
Еве 2018 сме и не умира македонската музика. Можеби нема голема слушаност но сепак колку толку се ажурира со нови песни. Не е нешто сјајно но се наоѓа и интересно за слушање, сепак вкусови се во прашање.

Нешто ново со доста гледаност и слушаност на Јутјуб

Сепак мора да се даде на внимане на алтернативнатга музика, музика која се разликува од оваа секојдневно што се врти по радио станиците. Сите македонски радио станици мора покрај таа секојдневна македонска музика да ја вртат и алтернативната. Мора да се направи еден тв музички канал, некоја организација за продажба на македонската музика цд албуми. Со еден збор фали маркетинг.
Хрватите и србите се утепаа на нивни радио станици и тв канали вртење нивна музика често во текот на еден ден, кај нас е тоа многу слабо.
 
Последна промена:

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,875
939
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
„Малцичка сме ли ете па што
малцичка божем а веќе со векови
по стопати по севезден нè пребројуваат

Но ние сме како што сте како што се

И покрај сè и покрај сè
колку сме толку сме токму сме!“
- Гане Тодоровски