Личен дневник

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Не сакам да филозофирам,ама...Всушност сакам.Во последно време тоа сакам ме прати скоро насекаде.Сакам..Се фокусирам на тоа.И се случуваат убави нешта.
Магичен збор..Сакам..
И да.Многу нешта сакам.Не не се тоа некои големи материјални нешта,повеќе ми е како некој правец во животот кој сакам да го одам.
Колку повеќе го отфрлив тоа не сакам,толку повеќе сакам добив..Филозофирам многу понекогаш нели?
Знам да ги замрсам конците,па и чворчиња да направам.Ама со малку трпение научив и да ги одврзувам...
Ајде дневник..одам.
Се будам со насмевка на усниве..Добар знак нели?
Бај.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Седам сама во соба, со поглед изгубен некаде далеку, со срце распарчено, со душа немирна
Толку сакам да те гушнам, бакнам да ти кажам дека толку многу ми си потребен
Толку многу те чекав само тебе, никој не ме интересираше
Ах колку копнеам по тебе, секој ден, секоја вечер
А ти што направи ? Светот ми го урна во 1 секунда
Не знаеш колку многу боли
Сите соништа ми ги уништи
Сега јас што ќе правам, немам воља за ништо, толку се чуствувам мизерно
Ќе помини ова така се тешам, само ме плаши тоа дека копнежот по тебе никогаш нема да помини
Ми недостигаш премногу..........
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Каков напнат и напорен ден
Цела мускулатура ме боли
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Зошто бе секогаш да правам како што прават тие околу мене? Конкретно за 1 Мај. Не појдов во природа, и што? Но, пуста желба за да се види градот празен, празни улици и улички, неколку мотори ваму- таму. Кога ќе размислам малку, па не ја осетив толку алергијата(нели не појдов во природа) и го видов градов празен, на моменти како да е напуштен и опустошен... исто како нашите мозоци.
Исто како...
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Пак не можам да спијам другарче...
Ах, колку бргу поминува времето... како до вчера да бев дете! Не знам ни самата зошто толку многу сум носталгична по тоа детство кога речиси не го ни имав. Скоро секој роденден го минував во болница на инфузија или пак дома сама, односно, без оние со кои што сакав да го минам овој ден. Никој од другарчињата не доаѓаше, сите беа на излет во природа, а јас морав да глумам дека сум среќна затоа што дошла баба ми и ми подарила некоја розева маичка која никогаш нема да ја облечам. Морав цел ден да ги слушам глупавите разговори на возрасните. Мојот роденден им беше една од ретките прилики повторно да се сретнат и цел ден само си муабетеа, а ако прашав нешто ке ме искараа затоа што се мешам во муабети што не се за деца. Ниту мајка ми не беше среќна тој ден. Трчаше, се препотуваше, се трудеше сите да ги пречека како што треба, да ги нагости... собата смрдеше на алкохол, татко ми не ја пропушташе таа прилика за да се напие. Иако речиси секој ден беше пијан, на овој датум неговото пијанство беше посебно неподносливо. Се сеќавам дека кога полнев пет години (памтам затоа што дедо ми ми рече дека сега имам полна шака години) за прв пат изглумив дека ми е лошо и бев толку убедлива што ме однесоа во болница и останав до следниот ден. Потоа истото го изглумив уште еднаш, во некоја друга прилика, се сеќавам дека и тогаш имаше гости и атмосверата беше слична. Потоа се појавија и првите вистински напади на лошење и траат се до денес. Си ветив себеси дека овој ден нема да ми значи и навистина не го славев роденденот од својата десетта година. Кога доаѓаа бабите и останатите роднини јас излегував и цел ден не бев дома, потоа си одев на излети со друштво и нормално на никого не кажував дека ми е роденден, потоа веќе бев ,,голема,, за да го славам и им забранував на блиските да ми подаруваат на овој ден и наоѓав глупави изговори за таквото мое однесување. Чудно е како тоа низ годините секогаш барав некој нов изговор. Последното ми беше дека се нервирам дека стареам, а всушност воопшто не ми е гајле дали имам уште една година плус.
Го мразам овој ден! Всушност немаше ни да се сетам на овој датум ако не ми стигнеа известувања на фб дека некои сосема непознати луѓе ми честитале. Верувај пријателче, никој познат, сите непознати!
Ајде, има уште скоро 24 часа, па не сите со несоница како мене... Само ми е криво што како и сегогаш пак сум сама и што не се тука оние со кои што сакам да го минам овој ден.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Утре е понеделник.
Повторно истата шема која со месеци ја играм сосем дисциплинарано.
Во 6:30 звони саатот па во 6:45 и конечно во 7:00 станувам.Се спремам и го напуштам домот.Ќе го пропуштам делот кога син ми треба да се облече и спреми за во школо затоа што е..скокоткање на нервите.
Ги сакам утрата кога го носам син ми во школо,во пекарата на ќошот му купувам "американа" и постојано го напоменувам да побрза затоа што ќе закасниме.
Убаво е да го гледам како опуштено се влечка по пат како времето ништо да не му значи и наоѓа секакви нешта кои му го задржуваат вниманието..стап,камен,место/ограда каде што може да се качи,игрици на излозите..потоа наоѓа нови начини како да оди наопаку,измислува приказни и поставувава милион прашања...А секогаш имаме 30 мин.испланирани за патот до школо(мене сама ми требаат само 5).
Сакам да гледам како се губи во школскиот двор измеѓу децата кои со нетрпение чекаат да дојде..Го извикуваат неговото име и...го снемува.
Ја гледам неговата мала силуета и се чувствувам..не можам да го опишам тоа чувство на задоволство.Среќна сум што сум мајка.Ме исполнува.
Потоа одам во пекарата која ми е на патот накај работа,купувам капучино,кроасани и сендвич и пешачам до работа.Време кое го користам да се подготвам внатрешно за новиот ден..Има еден мост кој го поминувам секое утро.Мостот преку автопатот.
Секое утро го гледам сонцето од мостот и градот пред себе.Некаде во далечината има црква.Измеѓу облаците и сонцето ѕирка крстот..
Можност да се заблагодарам на Бога за се што имам.Можност за молитва.И тоа секое утро.
Во биро доаѓам во 8:20 ги поздравувам жените кои рано наутро пред да почне работатаси ги кажуваат проблемите.
Добро утро мои мили,како сте ми денес..??
Ме сакаат.Задоволни на обрнатото внимание ме поздравуваат и продолжуваат со моабетоте.
Ги вклучувам компјутерите,се грижам за секаква папирологоја и во 9:00 е се раздвижено и живо.
Времето ми поминува брзо.
Се грижам за развивање на агентите,за нивните рапорти,нон-стоп некои состаноци...
Ја сакам новата работа.И не приметувам кога ми минува времето.Единствено знам кога е 10:45.Тогаш доаѓа тој.
Само тогаш го подигам погледот,гледам на саатот и се враќам восебе.Во тие моменти постои тој само.И јас.Можеби се тоа само секунди кои го сечат времето.Секунди на кои им се радувам.И тогаш се чувствувам целосно.Некогаш ми се насмевнува дигајќи ги веѓите..Некогаш има тмурен строг поглед..И го поздравивам неуморно кажувајќи му го името(најрадо би го шепотела тоа име,ама... : )) )
Добро утро г-дине П...Сеуте го викам г-дин,не знам зошто.Некако не можам да му го изговорам името.Чинам тогаш ќе ја изгубам дистанцата која ја створив.
Ме гледа и збунето ми одговара со насмевка..Добро утро.Секогаш јас прва.
Никогаш не ми го изговорил името.Само еднаш кога рече дека му се допаѓа..
Во тие моменти времето ми застанува.Исто како на син ми не ми значи ништо.Само мигови се тоа.Безвременски..Во тие моменти го добивам оној мој занесен поглед,оној поглед кој талка наоколу да го пронајде него..
(Една колешка ми рече еднаш дека на моменти изгледам така занесено..кога би знаела само зошто : ))
Повторно се концентрирам на работата пробувајќи да не му обрнувам многу внимание.Само некој случаен поглед кој ми го забрзува темпото на срцето.Случајна близина.Случајна средба во кафетеријата или покрај добро познатиот кафе-автомат со ефтино кафе,случајни вибрации низ телово предизвикани од неговото присуство..
Истото темпо на работа до 15:45 ишарано со многу смеа,стрес и концентрација.Заминувам брзајќи до школото на малиот..
Купување,ручек,тренинг..
Доцна навечер околу 8-9 здивнувам.
Го поминувам денот низ меморијата..И тие секунди во кој тој е присутен,се единственото нешто кое ми останува во меморијата.Гласно,јасно,чисто..
Заспивам уморно радувајќи му се на следното утро.
Секој ден навидум ист,а така различен.Секое утро насмевка.Секое утро нов ден.
 
Последна промена:

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
36
Бензинот ке поскапува и жените ке се качуваат полесно хехехехе во секое лошо има и добро јенг јунг
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Стандард барем 4 лоши дена во рок од една недела,полека се навикнуваш но сепак не ти е сеедно,пробуваш да го смениш тоа но просто не ти оди од рака.Сепак,рано станување и пиење на првото кафе со еден цигар на балкон ги избледува сите симптоми на тоа што те потиснува во душа,сонцето стварно дава нова една надеж и сила без разлика колку и претходната ноќ да била спрема тебе сурова.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MATEJA and malo

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
32
Western Sky, Land of Oz.
Не повторно истиот пекол. Уште ме горат раните од минатиот пат. Не истиот пекол.. Не знам како ќе издржам сама.