1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Лек против кашлица

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од Gemini, 8 февруари 2013.

 1. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Кога кашлаш дали имаш шлајм ?! мислам дали ти иде за плукање
   
 2. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Чај од нане! ништо друго :)
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Имам шлајм ама многу малце а некогаш го немам.
   
 4. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Вака зачи оди до аптека земи Бронлес .. едно со едно врви !! или земи си кафетин колд апчиња !
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Млеко со прегорен шеќер и малку путер или маргарин ( вкусно е и помага ) , чај од нане со лимон, супа со така малку повеќе бибер влијае добро на грлото...чај од бел слез (го има во аптека коренчиња се од прилика 200 денари е и многу помага ) и гроздов сируп и гроздов мед помагаат да го зајакнете имунитетот и да ја смирите кашлицата. Јас користам и Хербион сируп од бршлен и многу ми помогна во искашлувањето. А ова гроздов мед што го напоменав им го препорачувам на сите, навистина влијае добро за зајакнување на имунитетот .
   
  На parvati, Gemini и Марија им се допаѓа ова.
 6. Lepaa

  Lepaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 декември 2012
  Мислења:
  985
  Допаѓања:
  1,704
  Ај ќе пробам нешто од ова.Неможам умрев веќе.Само кашлам и тоа постојано. :giggle
   
 7. ComputerService

  ComputerService Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  240
  Еми ако пушиш и цигари тоа е капак :p
   
 8. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Ja би ти препорачал кравјо масло и мед. Се меша,и се зема по колку сакаш,ама препорачливо е 3-4 пати дневно да се земе.
   
  На Lepaa и Gemini им се допаѓа ова.
 9. kizzo

  kizzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 јануари 2013
  Мислења:
  827
  Допаѓања:
  1,328
  чоколадо и ораховина-ракија со оревчиња..
  помага барем на мене првин чоколадото (млечно задолжителнои 2 3 коцки) ке оставам да ми се стопи во уста и потоа го голтам, а потоа одма ораховината
   
  На Lepaa и Gemini им се допаѓа ова.
 10. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  1. Исцеди еден лимон и додај 2 лажици мед... измешај го и испиј го...( без додаток на вода).
  2. Во топол чај (можеш и со горен шеќер) издроби 1 андол, и испиј го пред легнување....утрото кога ќе станеш испиј чај со 2 андола.... ко нова ќе си!
   
  На Gemini и parvati им се допаѓа ова.

Сподели: