1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Лек против кашлица

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од Gemini, 8 февруари 2013.

 1. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Темава ја отворив од маката што си ја имам цел ден.Се удавив од кашлаше па и како што бев цел ден прво на пракса па школо немав време ни антибиотик да се напијам само од сабајле си направив еден чај и само бомбони лижев да не кашлам..добро ми беше ама тоа траеше само минута и потоа се давев од кашлање на часови..
  Знам и неколку чаеви против кашлица ..првиов го пијам во моментов па се надевам ќе има резултати
  -Се става во чајник нане и оригано и нормално вода и се остава се додека не зворие ..
  Чај од кромид(што немам храброст да го испијам а не да го направам)
  Во чајник се става вода и една главица кромид пред тоа убаво исплакната и се остава да зворие..потоа може и шеќер да се стави..

  Споделувајте и вие лекови против кашлицата па може да го применам јас или пак некој друг што си имам проблем како мене (wave)
   
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Има еден лек, што е многу ефикасен - дури и премногу.
  Се става во ѓезве две лажици(големи) мед, две лажици ракија, и една лажица ЗАЈТИН, сето тоа се зоврива, нема да се соедини баш-баш, ама ќе биде потечен медот, и се остава да се олади. Потоа на секој 2 часа по едно кафено лажиче да се конзумира, и по можност малку да се почува во уста.
  Делува веднаш - мене ми делува.
   
  На kizzo, Anakin, 84 sk_Y ^_- и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Чај од кантарион, прегорен шеќер, топла вода со лимон и мед, само мед (од време на време), супа од кромид (мислам дека беше со мед), општо топли пијалоци (не жешки), Fishermen's Friends (not too much), Herba, Септолете, прополис... да се одржува влажно грлото.
   
  На Anakin и Gemini им се допаѓа ова.
 4. MountainMan

  MountainMan Активен Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2013
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  151
  Јас кога сум имал кашлица најмногу ми помагало чај од липа... еднаш кога бев фатил кашлица цел ден пиев и за 2-3 дена почна да се смирува.
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  мислам дека тоа беше тегаец. нешто слично на мед :) помага :)
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Давор

  Давор Староседелец

  Зачленет на:
  10 ноември 2012
  Мислења:
  1,300
  Допаѓања:
  2,081
  Кога кашлам,ме боле грло или сум настинат,си пијам iso sport.Супер сокче мене ногу ми помага :) Препорачувам!
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Twystet

  Twystet Нов член

  Зачленет на:
  8 февруари 2013
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  8
  Чај од нане!...Помага :D
   
  На Martin_MKD и Gemini им се допаѓа ова.
 8. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Мене кашлицата ми се смирува кога ќе апнам мед, ама ќе оставам тој сам да се стопи во устата полека :)
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Водечки е чајот од кромид кој е природен антибиотик и антисептик со најголема концентрација на состојки кои делуваат во таа насока.
  Сите чаеви помагаат но само конзумирани во големи количини, истотака би додала и лук, најубаво е и кој може секако да го јаде само така, но за олеснување на работата сос со павлака, мајонез и многууу лук е совршена комбинација против болно грло и кашлица.
  И мед, како што веќе кажавте - многу мед.
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Јас кога сум имал кашлица секогаш гледам да е нешто ефикасно и да делува што е можно побрзо, а тоа секакош било прегорен шеќер, кој секундарно ми ја ублажува болката на грлото и престанувам да кашлам наедните 5-6 часа.
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: