Лек против кашлица

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Темава ја отворив од маката што си ја имам цел ден.Се удавив од кашлаше па и како што бев цел ден прво на пракса па школо немав време ни антибиотик да се напијам само од сабајле си направив еден чај и само бомбони лижев да не кашлам..добро ми беше ама тоа траеше само минута и потоа се давев од кашлање на часови..
Знам и неколку чаеви против кашлица ..првиов го пијам во моментов па се надевам ќе има резултати
-Се става во чајник нане и оригано и нормално вода и се остава се додека не зворие ..
Чај од кромид(што немам храброст да го испијам а не да го направам)
Во чајник се става вода и една главица кромид пред тоа убаво исплакната и се остава да зворие..потоа може и шеќер да се стави..

Споделувајте и вие лекови против кашлицата па може да го применам јас или пак некој друг што си имам проблем како мене (wave)
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,850
1,153
Има еден лек, што е многу ефикасен - дури и премногу.
Се става во ѓезве две лажици(големи) мед, две лажици ракија, и една лажица ЗАЈТИН, сето тоа се зоврива, нема да се соедини баш-баш, ама ќе биде потечен медот, и се остава да се олади. Потоа на секој 2 часа по едно кафено лажиче да се конзумира, и по можност малку да се почува во уста.
Делува веднаш - мене ми делува.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Чај од кантарион, прегорен шеќер, топла вода со лимон и мед, само мед (од време на време), супа од кромид (мислам дека беше со мед), општо топли пијалоци (не жешки), Fishermen's Friends (not too much), Herba, Септолете, прополис... да се одржува влажно грлото.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin and Gemini

MountainMan

Активен Член
29 јануари 2013
96
151
33
K2 Pakistan
Јас кога сум имал кашлица најмногу ми помагало чај од липа... еднаш кога бев фатил кашлица цел ден пиев и за 2-3 дена почна да се смирува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Кога кашлам,ме боле грло или сум настинат,си пијам iso sport.Супер сокче мене ногу ми помага :) Препорачувам!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Мене кашлицата ми се смирува кога ќе апнам мед, ама ќе оставам тој сам да се стопи во устата полека :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Водечки е чајот од кромид кој е природен антибиотик и антисептик со најголема концентрација на состојки кои делуваат во таа насока.
Сите чаеви помагаат но само конзумирани во големи количини, истотака би додала и лук, најубаво е и кој може секако да го јаде само така, но за олеснување на работата сос со павлака, мајонез и многууу лук е совршена комбинација против болно грло и кашлица.
И мед, како што веќе кажавте - многу мед.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Јас кога сум имал кашлица секогаш гледам да е нешто ефикасно и да делува што е можно побрзо, а тоа секакош било прегорен шеќер, кој секундарно ми ја ублажува болката на грлото и престанувам да кашлам наедните 5-6 часа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini