Колку ви е важно да имате расно милениче?

Dea

Активен Член
14 февруари 2012
156
196
43
22
Деа, ти кажав да ме сфаќаш погрешно, но тоа се случи. Ова е фроум, овде има дискусија. Сите ние различно мислиме. Јас не го напишав мислењето за да се караме, туку си кажав мое мислење. Го напишав твоето име бидејки ти одговори дирекно на мојот пост. Како што реков, мојот пост беше општо за сите. Ете, твоите не дозволуваат да имаш куче, во ред. Не велам дека лажеш, напротив. Ти верувам. Јас имам 16 години, но моите родители се љубители на кучиња, затоа ми дозволија.

Зошто им е срам? Ни јас не ги разбирам. Ете, понижување им е. Тоа се оние луѓе кои земаат куче за да го прошетаат пола саат во парк, луѓето да се „воодушевуваат“ на расата и толку. Дома кој го ферма. ЗАтоа тие бираат расно. За да се пофалат пред друштвото колку пари го платиле... Нив тоа им е важно. Но, мнозинството од тие луѓе ќе речат „јас би вдомил мешанче, ама немам услови.“ Ете, постојат и такви луѓе...
И пак ќе речам, не се карам. Давам мислење. Не сфаќај ме погрешно.
Не те сфаќам погрешно, има ралични типови на луѓе. На мене ете не ми е гајле каква раса е, на тебе ти е, но сепак сме на иста страна и сме против тие кои само ги ''користат'' расните кучиња. Го почитувам твоето мислење и стварно се согласувам дека ова не би ни било форум додека нема дискусии и различни мислења :)
 
  • Like
Реакции: LadyInPink

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
328
523
693
London,UK
Премногу ги сакам животните особено кучињата и можам да кажам дека не ми е важно дали е расно со педигре или без. Никој не се родил учен па ни тие.Не значи дека ако е расно веднаш ќе знае каде да извршува физиолошки потреби,да прави здраво и сл. Сакам да кажам дека безразлика дали станува збор ѕа расно куче или не и во едниот и во другиот случај ќе треба да му посветиш исто внимание нега и сл. а тоа ќе ти воѕврати со исто толку љубов.:sreken
 
  • Like
Реакции: Caci and Dea

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
27
Струмица
Најмалце ми е тоа важно... ги сакам сите кучиња подеднакво, и нема куче од мала што не ме знае, се се по мене, а ниедно нема расно, а паметни се исто како тие расните... имав едно куче, беше пудлица, убаво, воспитано, имам сега друго, ова е мешано исто така доста интересно куче, многу сака да лудува, затоа и го сакам најмногу... летото најдов на патот едно куче, мало, без педигре, беше згазено и осудено на смрт, мирисаше на нафта, немаше влакна, го однесов кај дечко ми, неможеше да гледа, да оди, немаше сила, сите мислеа дека ќе умре, а јас по него плачев... на крајот се излечи, сега порасна, со нас е пак, и е едно од најпаметните кучиња што ги имам видено, што да му се каже тоа прави, кога ќе викнеш, доаѓа, спие со дечко ми во ист кревет, наутро го буди тоа... затоа, не е битно каква раса и какво е, битно е колку те сака, и колку ти го сакаш... и тоа е куче... ;)
 
  • Like
Реакции: Dea

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
кд и да сам купуваја папагалче купуваја сам нимфе, некако су ми најфраерски папагали, сс луду фризуру, сакаф да се галиф и мазиф и л'сно се припитомуеф
 
  • Like
Реакции: Dea

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,082
1,632
113
Македонија
Па подобро е да имаш расно милениче зошто отприлика знаеш кој се карактеристики на расата и што треба да очекуваш..ма да и да е џукелче може да изненади со позитивни особини а не ретко посимпатично да биде од расните..
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,265
9,107
1,683
не ми е гајле дали моите мачки се расни...си ги сакам...
ова е еквивалентно на прашеање до женски: Дали сакате принцови