Книга или филм?

Книга или филм?


  • Вкупно гласале
    45

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Книгата и филмот јас на различен начин ги доживувам.
Ко ќе ја читам книгата се внесувам скрз, по емотивно ја чуствувам и поинтересно ми е.
Сепак јас книгата би ја избрала :)
 

Special

Истакнат Член
22 август 2013
47
19
108
Книгата пред се,според мене.Јас ја читам книгата а пота барам на нет дали има филм,и го гледам,затоа што ако го изгледам филмот знам што ќе се случува во книгата и нема воопшто да ми е интересна.Филмовите од книгите на Николас Спаркс се фантастични.Иако има некои елементи сменето мотивот е ист. :*
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Кога ја читав Кодот на Да Винчи толку убаво ми беше напишана книгата, што после филмот ич не ми се допадна. Дефинитивно во книгата повеќе можеш да се соживееш и да се внесеш внатре.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Змејче

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
image.jpg

дефинитивно :)

Некако повеќе се соживувам со настаните,пејсажите и карактерите читајќи книга.
Во филмовите ми фалат многу детали кои ги има во книгите
(ако се работи за иста книга и филм).
И кога би гледала добар филм,пак би ја побарала книгата да ја прочитам.
Има некоја магија во напишаните зборови,пожолтените страници и оној типичен единствен мирис на старите книги.
 
Последна промена:

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
со книгата имаш своја визија за приказната што ја опишува во неа, доколку во филмот не е така исто.. :)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Убавината на книгата е светлосни години понапред од филмското платно, колкав и да бил буџетот и ефектите.
Она што сум го креирала од зборовите на авторот, оние места и ликови, не може да бидат автентично доловени и оживеани од ниту еден режисер. Затоа и неретко се разочарувам од филмовите работени по книги, или едноставно не ги ни гледам за да не си расипам впечаток.
Не ми се допаѓа само кога е обратно, прво да го видам филмот, па да ја читам книгата зашто сакала или не, читајќи ми се наметнуваат слики/сцени од филмот и целото „мое сценарио“ е претставено во стилот на режисерот на филмот, а тука некако ми се губи онаа магија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Книгата. Еден пример: го гледав филмот Оливер Твист , пред да ја прочитам книгата и додека ја читав книгата цело време ми се мешаше филмот.
Можеби малце офф бев.:zelen
Ама, тоа ама кај мене секогаш вели дека книгата е подобра од филмот. Кога читаш ти си ја прилагодуваш на некој начин приказната на тебе.
На пр. Јас не би можел да гледам трилер или крими- филмови, но можам да читам трилери и крими- романи.:sreken
 

pivac

Нов член
18 септември 2014
19
2
3
43
кога бев помлад повеќе сакав книги, но сега повеќе немам жици па плесно ми е да погледам филм. Книгата е поквалитетна од филмот на иста тема. единствен исклучок на кој можам да се сетам е Панамскиот кројач, каде филмот е подобар