1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Книга или филм?

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Selma, 24 февруари 2012.

?

Книга или филм?

 1. книга

  71.1%
 2. филм

  28.9%
 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  До сега на англиски дискутиравме што е подобро филмот или книгата. Јас сум дека книгата е подобра бидејќи е опишано повеќе, ги замислувате личностите и случките. Па и повеќето филмови се базирани на книги, ако не на книга базирани се на некој а скрипта.

  кое ваше мислење и што преферирате?
   
  На kizzo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Има добра изрека: don't judge the book by its movie
   
  На Bibi@, She, Ludaca и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  Повеќе преферирам книга, затоа шо самата можеш да си измислеш како некој ќе изгледа, има опишано повеќе детали.. можеш да читаш каде сакаш и кога сакаш..
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 4. x3m

  x3m Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  137
  Допаѓања:
  169
  Книга, секогаш.
   
  На Party Poison му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  книга дефинитивно....
  ќе ја издвојам книгата "Рањени орао" Мир - Јам
  воодушевена сум од книгава јес да е 500 страни ама убаво напишано со емоции..
  го имам гледано и филмот, иако го даваа во неколку епизоди...ама многу од сцените се скратени...а баш тие ја даваат најинтересната содржина како во книгата така и во филмот:rolleyes
   
 6. The_melnicanecot

  The_melnicanecot Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  237
  Допаѓања:
  394
  Книгата ти ја нуди можноста да бидеш режисер, но филмот може да те остави без здив.
  Книга преферирам - во склоп со мојата фантазија поубаво ми делува
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Реми

  Реми Староседелец

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  957
  Подеднакво уживам во двете. Особено кога за една прича постојат и книга и филм.

  Секогаш ме фасцинирало како луѓето гледаат, доживуваат и имаат различна имагинација за нешто кое што двајцата го гледаме или читаме. Уште од мала јас го анализирав дејствието, а другарка ми повеќе пажња даваше на изгледот и гестакулациите на глумците во филмот.
  Истото е со книга, разбрана на различен начин со замислено дејствие за што пола свет сигурно машта другачије.
   
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Не можам да изберам, и филмот и книгата си имаат предност и сопствена убавина. Читам постојано книги и ја обожавам слободата, но филмот знае да ме восхити посилно.
   
 9. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  потполно се согласувам ,го делам истото мислење..:)
   
 10. Eva

  Eva Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  100
  Книга е подобро. Тука е оргиналот а во филм можат да кратат сцени. Во книга, она што го читаш можеш да си го преставуваш светот на свој начин. И се појавуваат вистински чуства. Сепак како и да е имаат и двете работи свои убавини.
   
  На Ludaca и Selma им се допаѓа ова.

Сподели: