1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Книга или филм?

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Selma, 24 февруари 2012.

?

Книга или филм?

 1. книга

  71.1%
 2. филм

  28.9%
 1. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Па ко ќе видиш ова ти е едно исто, со книгата што ја читаш правиш филм, а и да гледаш филм нели можеш книгата напишана да ја замислиш.. Единствена разлика во ова гледам што филмот го гледаш и трае саат-два а книгава ја читаш да речеме ден два. :)
  Сепак поубо д да читаш книга зошто според тоа си замислуваш ликови какви што ти сакаш, улици, објекти, онака како што ти сакаш. Мада кога за тоа време немаш и филмче помага:)
   
 2. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Филм со оглед на тоа што посотјано читам, не сакам во слободно време повторно да читам :)
   
 3. Solange

  Solange Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  6 април 2016
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  134
  Добра книга затоа што ако е филмот напишан според книгата секој нема идентична перцепција за содржината.
  Некои книги се дожививаат уникатно.
   
 4. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Книга и друго е кога читаш а друго е филм,не е исто,ја сум за книга
   
 5. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  И едното и другото ми се супер во комбинација ми одат некако. Кога се заморувам од филмови, преминувам на книги и обратно. :frantic:D
  Лесни книги читам моментално, за малце умот да ми се стиши. :) (nod)
   

Сподели: