Канибализам

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
добар документарец за крволочен канибал
да го најдам видеот со првиот случај на канибализам во викторијанска австралија ќе го постирам толку се навикнал на човечко месо, што без него не можел едноставно уживал во негова консумација и тоа сурово
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.

Овој документарец баш го гледав пред некој ден на topdocumentaryfilms и само на една слика од почетокот сакав да поврнам, ама после се ми беше смешно :D
Не, шала настрана.. Канибализмот кај луѓето е растројство на личноста, макар можда кај животните тоа не им е толку необично и одвратно, ама дека мора да се разбираат на полош начин.. Нели ние луѓето нешто многу цивилизирани се правеме, демек многу паметни и образовани?
Како и да е, само не сфатив на крајот од документарката дека он уствари е пуштен на слобода?! Не оправдувам многу овакви случаеви, невини жени можат да страдаат... Ама ако би биле во случај, како во филмот Alive, башка и мене ми текна на него, мислам дека човечкиот организам би можел да претрпи и се, ако се работи за преживување. Нешто слично со она - човекот не знае колку физичка енергија содржи во него се додека не дојде до тоа да мора да искористи и повеќе од тоа што мисли дека има. In case of emergency :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Нова дрога канибалистичка.... се надевам дека нема да дојде и на нашиве пазари, ако стварно постои.
Во српскиот град Лазаревац еден зависник од дрога (38) во два наврати нападнал двајца свои сограѓани обидувајќи се на обајцата да им го одгризе увото, пренесуваат српските медиуми.


Еден од жртвите на наркозависникот од Лазаревац
Сомневањата на полицијата од регионот дека брзо по грозоморниот случај од Мајами, кога еден зависник од дрога и буквално му го изеде лицето на едно друго лице, новата синтетичка дрога бргу ќе се појави и на овој пазар, се чини се обистинуваат. Случајот во Лазаревац покажа дека новата дрога, позната како „миризлива сол“ веќе се појави на црниот пазар во регионот околу Македонија.
Се работи за евтина синтетичка дрога, чии елементи се присутни во малопродажбата, па речиси секој може да ја произведе и во домашни услови. Се добива со мешање на некои хемиски супстанци со миризлива сол и предизвикува желба за канибализам. Дрогата создава халуцинации и поинаква перцепција за реалноста која го опкружува нарко зависникот и буди незапирлив нагон на агресија и на канибализам.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Сепак .. го кажав тоа погоре .. ќе го кажам пак .. таквите личности оддалеку можеш да ги приметиш .. најмногу по нивниот изглед :)
Те молам објасни ми како изгледаат тие луѓе? Како човекојадците од Том и Џери?
Он: Гледав нешто на ID. дечко убивал луѓе само да си исполни болните фантазии-да ги јаде. Убивал, па ги носел дома, ги варел и ги јадел. Исто како да си готви свинско или пилешко. Чак и си готвел по рецепти и си замрзнувал нозе и бутови за понатаму.
Уште на храна и вино да ги прател...
Болна работа, ама ете секакви не има.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
article-2312710-196BEDE1000005DC-871_634x514.jpg

Page04_01_1715537a.jpg
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
http://www.independent.co.uk/news/w...marks-alive-cannibal-plane-crash-8210568.html

Со Уругвај е поврзан најславниот канибалски инцидент во поновата историја, имаше и филм нешто околу тоа... така да не треба престрого да му се суди на Суарез, може е некоја локална традиција, обичај, адет.

Треба апдејт на постот погоре од пред една година :D
 

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
36
лелее лелеее како мозете да ви се интересни овие чудовишта?? па не е нормално да се јаде друг човек од крв и месо не сме животињи да се готвиме што ви е?
Се знае кога ке се каже сакам младо мевце хехехе ама не така буквалноо :D(puke)
 

Авраам

Староседелец
11 јуни 2013
22
9
603
41
Не знам зошто е темава во Филозофија, барем јас не го сметам канибализмот за некаква филозофија.

Канибализмот е едно од делата на нечестивиот кој што им го затрул умот на безбожниците и ги натерал да се јадат меѓусебно. Оној кој дозволил нечестивиот да му ја затруе душата не може да размислува и прави дела кои што здраво човечко битие никогаш не би ги направило.