Канибализам

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
шо е чудно да сакаш човек да јадеш ???
и животните се јадам самите па никој ништо не презема
или шо немаат интелигенција и не се замараме со нив
и затоа ги оставаме да се јадат помеѓу себе
Уште еднаш ќе ти речам, или ми прајш муабет за инает или стварно си забеган. Јас не оправдувам канибализам во ниеден случај.

искрено ја не гледам некој да е забеган туку само си кажува свое мислење.....:)
 

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
30
@|o$y(|-|0$0(|@l Значи само да разјасниме, ти би убил за да пробаш човечко месо или тоа би пробал од веќе мртов човек?

Те читам и ми оставаш голем впечаток дека вака само за инает збориш, тој шо навистина имал такви намери сигурно нема слободно да ги убедува луѓето по форуми за тоа...

како сакаш :) не би требало јадењето на човечко месо да те разочара, напротив :)
Кажав погоре ќе кажам пак .. јадеме животинско месо и убиваме голем број животни секој ден.
Па можеби ми е доста од животни, сакам да пробам нешто друго :)
И тие се живи суштества од крв и месо, и ние сме исто, па што менува тука ? :)

Но зарем нели ние луѓето целиме кон тоа да бидеме нешто повеќе од животни ? или ти спушташ на исто ниво со нивниот разум и интелигенција ? Најголемата моторноа сила која управува со животот на животните се инстинктите, замисли кој хаос би настанал ако сите кој како сака подлегнуваме под тие инстинкти. Прост пример, сакам да имам секс и одам да ја задоволам присилно таа желба со некоја која ќе ја начекам во град и во исто време кој шо ќе му текне.
Е затоа се оди во затвор или во институција за такво дело, оти со таквиот акт ти не се согласуваш со современите морални вредности и се враќаш 4 илјади години наназад. ( зборувам за убиство со умисла без некоја оправдана причина )

И сепак има мала разлика во тоа шо ние луѓето јадеме животни, а не луѓе. Тоа го налага синџирот на исхрана, така функционира природата, поголемите ги јадат помалите. Исклучоци во одредени видови секако има, ама неможе ние да се споредуваме со пајаците кои имаат комплетно друг систем на живот.

за мене е исто :) вид на месо со различен вкус јбг :)
абе месо си е месо, само шо ти после можеш да имаш дополнителни психички последици (растроеност, грижа на совест или спротивно од тоа да бидеш бесчуствително , ладнокрво суштество кој нема да биде безбеден по животот на останатите луѓе од заедницата )

Сакам да кажам, цената за да ја задоволиш таа љубопитност да пробаш човечко месо може да те чини доста скапо.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and melpomena

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
@|o$y(|-|0$0(|@l Значи само да разјасниме, ти би убил за да пробаш човечко месо или тоа би пробал од веќе мртов човек?

Те читам и ми оставаш голем впечаток дека вака само за инает збориш, тој шо навистина имал такви намери сигурно нема слободно да ги убедува луѓето по форуми за тоа...



Но зарем нели ние луѓето целиме кон тоа да бидеме нешто повеќе од животни ? или ти спушташ на исто ниво со нивниот разум и интелигенција ? Најголемата моторноа сила која управува со животот на животните се инстинктите, замисли кој хаос би настанал ако сите кој како сака подлегнуваме под тие инстинкти. Прост пример, сакам да имам секс и одам да ја задоволам присилно таа желба со некоја која ќе ја начекам во град и во исто време кој шо ќе му текне.
Е затоа се оди во затвор или во институција за такво дело, оти со таквиот акт ти не се согласуваш со современите морални вредности и се враќаш 4 илјади години наназад. ( зборувам за убиство со умисла без некоја оправдана причина )

И сепак има мала разлика во тоа шо ние луѓето јадеме животни, а не луѓе. Тоа го налага синџирот на исхрана, така функционира природата, поголемите ги јадат помалите. Исклучоци во одредени видови секако има, ама неможе ние да се споредуваме со пајаците кои имаат комплетно друг систем на живот.


абе месо си е месо, само шо ти после можеш да имаш дополнителни психички последици (растроеност, грижа на совест или спротивно од тоа да бидеш бесчуствително , ладнокрво суштество кој нема да биде безбеден по животот на останатите луѓе од заедницата )

Сакам да кажам, цената за да ја задоволиш таа љубопитност да пробаш човечко месо може да те чини доста скапо.

Да можам, и да не ме види никој би убил :) но сепак останувам на тоа некој друг да го стори ( ако има веќе такви намери ) тогаш сигурно би пробал, и напротив не зборам за инает .. имам намери и кога-тогаш ќе ги остварам тие намери.

Инаку не ги спуштам ЈАС луѓето на интелигенцијата и разумот на животните, но како и да е, се надевам дека во блиска иднина нема да се спушти народот самиот, затоа што како што оди времево, ми се чини ко да стануваме животни, без навреда, не сакам никого да навредам.
За синџирот на исхрана напоменав мислам, човекот е сештојадец, неговиот желудник е направен за да поднесе секаков вид на храна, па макар и човечко месо. Мило ми е што напомена дека има исклучоци, бидејќи сакав да пишувам дека немора секогаш поголемите да ги јадат помалите, но сепак го спомна тоа.

Грижа на совест и психичка растроеност нема да имам, напротив, ќе бидам среќен и задоволен :)

Сметај ме за фрик, или како сакаш наречи ме, нема да се навредам, затоа што сум тој :)
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
До тие кои не можеле да помислат да јадат човечко месо и тие кои праќаат одредени членови на психијатрија: Додека си постирате на темава, мајка ви во меѓувреме зготвила нешто вкусно, а фрижидерот ви крцка со бутчиња, вратчиња, пушено ... Но да не дојде да се најдете во ситуација во која освен вашиот свежо мртов пријател и вашето сопствено тело нема да имате друга храна, тогаш поинаку ќе размислувате и дејствувате .... пак ќе речам, да не дојде до тоа никому. ... човекот има вроден инстинкт за преживување ... во тие моменти поинаку ќе гледате на мртвиот пријател, ќе гледате храна.
 

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
30
Сметај ме за фрик, или како сакаш наречи ме, нема да се навредам, затоа што сум тој :)
Ух, не знам шо да кажам.. дали навистина си фрик или си очаен за внимание па намерно сакаш луѓето да те гледаат како фрик. Повеќе накај ова второто ми оди ама можно е и да сум грешка.
Добро, нема врска, да не ја тупиме само околу ова, шом велиш дека си таков тип шо нема одредена граница за мерка твое право си е и не ти се мешам. Да не мислиш дека сум имал некоја намера да те навредам, далеку од тоа, тука онака само, интересен ми се виде на моменти :) .
 

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
27
Битола
Најгрозното нешто што му се случува на човештвото е канибализмот. Не поддржувам никаков вид на канибализам. Јас се трудам што помалку месо т.е. животни да јадам а не пак луѓе. (puke)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Темата е повторно отворена.
Правење на психоанализи и дебатирање на тема ретардираност во соодветни теми. За секој нареден офтопик ќе се погрижам да биде иден бан.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Најгрозното нешто што му се случува на човештвото е канибализмот. Не поддржувам никаков вид на канибализам. Јас се трудам што помалку месо т.е. животни да јадам а не пак луѓе. (puke)
Верувај има далеку погрозни работи кои му се случуваат на човештвото. А и се доста по чести од канибализмот.
У вези последната реченица, твое право.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: freak and $3Я3|\||)&p&†Y

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Ханибал Лектер... Го обожавам тој карактер:)

Инаку имам гледано канибализам во живо. Јадев пилешки стек и му дадов на гулаб да јаде:D

Прво, канибализам е кога единка јаде друга единка од ист вид, а не само човек да јаде човек. Ова постои во природата како сосем природна појава. Има риби и желки кои си ги јадат своите малечки за да преживеат. Лавовите обично откако ќе се породи лавицата настојуваат да ги изедат своите потомци, но лавицата ги брани (не секогаш успева да ги одбрани). Мене не ми е гадно. Веројатно моите граници на толеранција се многу поголеми од просечните.


тотален булшит еве зошто Лавовите скитници кога ќе го победат на двобој лавот кој држи харем од неколку женки.
За да можата да се парат со лоавиците им ги убиваат младите на победениот лав така ем ги добиваат нив ем си осигураат своја крв во потомството.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
тотален булшит еве зошто Лавовите скитници кога ќе го победат на двобој лавот кој држи харем од неколку женки.
За да можата да се парат со лоавиците им ги убиваат младите на победениот лав така ем ги добиваат нив ем си осигураат своја крв во потомството.
И јас мислам дека целта е само усмртување, а не и јадење на малите лавчиња. Немам у ниедна документарка сретнато лавови да се јадат помеѓу себе. Ако сте налетале на такво нешто досега, пратете линк.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena