Како ја замислувате смртта?

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Смртта ја замислувам како права линија на мониторот за ЕКГ....и се надевам дека ќе биде брза, безболна...на пример сакам да си умрам на спиење....
Позаебано е да умриш на спиење, можи твојте ке се заминати на одмор, па комшиите нема да можат да те сетат дека си умрела :mstickle јас мислам поубо е пред спиење :cool:
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Позаебано е да умриш на спиење, можи твојте ке се заминати на одмор, па комшиите нема да можат да те сетат дека си умрела :mstickle јас мислам поубо е пред спиење :cool:
И демек ќе скапам дури ме најдат :D ...а за умирањево ...финтата е да не сетиш кога ќе дојди смртта...
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
И демек ќе скапам дури ме најдат :D ...а за умирањево ...финтата е да не сетиш кога ќе дојди смртта...
Финтава за умирањето, е да сетиш кога ке дојди, оти цело време ке си мислиш послде дека спијаш и дека сонуваш :mstickle.
Иначе вас жените кој можи да ве сети дека смрдите, или скапавте, или сл, ке бапните по 1 кило спреј и оди нека ве сети некој.
А пак случајов со еден пијаница што 4 дена не го сетија дека умрел, во собата имал цел бинлук ракија од 10 кила, ем пред да умри се препијанил, го истурил бинлукот со ракија, смрдело корнело внатре на ракија, сите што пошле да го видат, мислеле дека е скрос начукан и дека спија, после од ко изветреј ракијата го сетија, т.е го оскрија шо да видат сиот почнал да се распаѓа (puke)(facepalm)
 

theowndemon

Полноправен Член
Како ја замислувам. Сега, во последно, и не мислам на тоа за да имам некаква замисла, но во периодот помеѓу 5-8 одделение бев преокупирана со тоа и мислев само на тоа. Што ќе биди кога ќе умрам? Како ќе биди? Што ќе гледам? Дали има нешто? И тогаш оформив една слика дека се` е црно, тивко и дека не постоиш. Така ја замислував.
Знаев да лежам в кревет навечер и да видам како би било тоа ама заборавав дека сето тоа сега го чувствувам ама тогаш не ...
 

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Смртта е само момент. Исто како возбуда, но само обратно пропорционална :rofl ... и не значи дека гасењето на сетилата е болно... поболен е животот мајке ми...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aleksis

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
аууу многу страшно, замислувам црни темници, страшни чудовишта, котли полни со вода која врие, а ѓаволот се спрема да ме фрли во нив....:rofl
ај не заебавајте, ние уште животов не си го средивме па ќе мислиме и замислуваме како изгледа смртта.колку сакаш замислувај ја, ко ќе дојде нема да те праша:и вака ме замислуваше?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aquarius and Harmonija

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Јас работам во пеколот, па смртта би можела да биде само далечна станица :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Научниците открија како изгледа смртта

smrt2.jpg

Според најновото истражување кое го спровел научникот Данкан МекДугал смртта доаѓа како бран и се шири по нервниот систем, а зад себе остава мртви ќелии.
На фотографијата можете да видите и како изгледа нервниот импулс кој ги гаси ќелиите засекогаш и како се шири.
Научниците сега се обидуваат да ја одложат смртта со пресретнување на овој сигнал. Тие делумно успеале да го спречат гасењето на ќелиите кога се работело за инфекција или фатално смрзнување, но не успеале кога ќелиите се гаселе поради старост.

позајмено од - денешен весник -
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Смртта ја замислувам како убаво патување без враќање. Добрите луѓе веројатно имаат лесна смрт....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: -alf- and JaMi

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Не можам да ја замислам смртта, да беше што замислуваме после смртта би можела нешто да смислам но вака немам што да кажам, секунди се потребни за да се случи, а сосема друго прашање е како сакаме да умреме ја искрено никако не би сакала да умрам убаво би ми било да си бидам бесмрттна :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: -alf-